Merkez merak edilen kararını açıkladı

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faizinde  değişiklik yapmazken, geç likidite penceresi borç verme faiz oranının  yüzde 12,25'ten yüzde 12,75'e yükseltti.

TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı sonrasında yapılan  açıklamaya  göre, marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası  borçlanma faiz oranı  yüzde 7,25, bir hafta vadeli repo ihale faiz  oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutuldu.

Açıklamanın ayrıntıları şu şekilde:

"2017 yılı genelinde toplam talep güçlü bir seyir izlerken  kredilerde hızlı bir artış gözlenmiştir. Son dönemde açıklanan veriler  iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talepteki  iyileşme devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu  etkisi sürmektedir.
Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve yakın dönemde yaşanan  maliyet gelişmeleri beklentiler ve fiyatlama davranışlarına dair  riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, parasal duruşun  sıkılaştırılmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki  bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde  belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para  politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon  beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer  unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde  ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle  vurgulanmalıdır."

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica