MOS2S Projesi’ne DİA Yazılım’dan destek

Görsel ve işitsel teknolojileri geliştirmeyi ve bu çözümleri Akıllı Şehir uygulamalarına dahil etmeyi amaçlayan global MOS2S Projesi’nin Türkiye partnerlerinden DİA Yazılım, projeye bulut teknolojisiyle destek veriyor.

MOS2S (Media Orchestration from Sensor to Screen) Projesi, oyuncu performansını artırmaya, kullanıcı deneyimini zenginleştirmeye ve tüketici etkileşimini sağlamaya odaklanarak, bir mekan platformu olarak hizmet veriyor. MOS2S, sektörden en iyileri buluşturarak, ağ ve bulut teknolojisi, veri aracılığı, video kaynakları ve sensör verileri arasında orkestrasyon, video analizi, yayın üretim, dağıtım ve akıllı bir şehir için proxy ve oyun alanı olarak gerekli tüm teknolojik bileşenleri bir araya getiriyor. Geliştirilen teknolojiyle izleyicinin panoromik olarak stadyumdaki görüş alanı en iyi koltukta maç seyrediyor gibi hissedebiliyor.

DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, MOS2S Projesi’nin Türkiye partnerlerinden birisi olduklarını belirterek, “Bu tarz projelere dahil olarak Ar-Ge departmanımızın teknoloji alanında sürekli güncel kalmasını sağlıyoruz. MOS2S Projesi, temel olarak veri ve medya akışına izin veren teknolojilerin iyi bir kullanıcı deneyimine dönüştürülmesine odaklanıyor. DİA Yazılım olarak bulut teknolojisindeki deneyimimizle projeye katkı sağladık. Bütün ekiplerin deneyimi ve teknolojileri birleşerek ortaya kablosuz veri, görüntülü iletişim ve canlı etkinlik prodüksiyonlarında global olarak etki yaratacak bir proje çıktı.” dedi.

Projenin ilk kez 2018 Kış Olimpiyatları'nda test edildiğini de sözlerine ekleyen Onay, “Proje, 2020'de ITEA Award of Excellence ödülü aldı. Geliştirilen teknolojiyle izleyicinin panaromik olarak stadyumdaki görüş alanı en iyi koltukta maç seyrediyor gibi hissedebiliyor” şeklinde konuştu. 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)