Ödeme sistemlerinde büyük değişim bekleniyor

AB'de Ödeme Hizmetleri Kanunu'nun yeniden yapılandırılmasıyla birlikte Visa, Mastercard gibi şirketler yatırımlarını hızlandırdı. Ödeme yöntemlerini keskin değişiklikler bekliyor.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Avrupa Birliği’nde Ödeme Hizmetleri Kanunu’nun (PSD1) ilki büyük oranda başarısız olmuştu. AB içtihatları gereğince beş sene sonrasında tekrar görüşülen kanun (PSD2) daha yenilikçi yapısıyla büyük şirketlerin iştahlarını kabartmış durumda. Forbes'in haberine göre bu durum, ödeme sistemi  sektörünün büyüklerinin yatırımlarını hızlandırmasına neden oldu.

2020 yılı finansal teknolojiler için önemli haberlerle başladı. Visa ödeme yöntemleri şirketi Plaid’e 5.3 milyar dolarlık ses getiren bir yatırım yaptı. Visa geçen senenin son günlerinde Interswitch hisselerini alarak şirketin değerini 1 milyar dolara getirmişti. Ödeme yöntemi teknolojilerine yatırım yapan tek şirket Visa değil. Mastercard gerçek zamanlı ödeme şirketi Nets’i 3.19 milyar dolarla satın aldı. Stripe’ın değeri finans sektöründe 250 milyon dolar yükseldi. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Açık bankacılığı mümkün kılan bu PSD2 sayesinde ortalama tüketici pek fark etmese de para akışındaki hız artıyor ve ödeme sistemlerinin hareket alanını arttırarak daha hızlı çalışmasına ortam sağlıyor. Kart şirketlerine hesaplara direkt giriş imkânı sağlayan yeni kanunla beraber komisyon ödemeleri bypass edilebilecek. Bunun gerçekleşebilmesi için müşterinin izni gerekiyor. Gelecekte büyük ihtimalle mobil uygulamalar yoluyla sağlanacak izinlerle müşteri hesaplarından direkt nakit akışı sağlanabilecek.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)