Petrolde 'İran endişesi' iki ayın en büyük kaybını getirdi

Petrol fiyatları, İran'ın fazladan petrol üretimine dair endişelerle Mart ayından sonraki en büyük haftalık kaybına doğru ilerliyor

Piyasaların İran’dan gelecek fazladan petrol üretimine odaklanmasıyla birlikte Brent petrol Mart ayından bu yana en büyük haftalık kaybına doğru ilerliyor.

Vadeli kontratlar, Londra piyasasında son üç seansta yüzde 6’dan fazla düşüş kaydettikten sonra varil başına 65 dolar civarında işlem görüyor.

İran Başkanı Hasan Ruhani küresel güçlerin ülkesinde büyük yaptırımları kaldırmayı kabul ettiğini açıkladı. İran’ın daha fazla petrol ihraç etme ihtimali de Brent petrol’ün vade fiyat farkına yansıyarak aşağı yönlü bir contango yapısının oluşmasına neden oldu.

Citigroup ise piyasaların fazladan gelecek petrolün piyasalar tarafından absorbe edilebileceğini ve fiyatların artmaya devam etmesini bekliyor.

Petrol fiyatları, ABD, Çin ve Avrupa’da salgın sonrası toparlanmanın başlamasıyla yıl başından bu yana hala yüzde 25 yukarıda.

Temmuz vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, perşembe günü yüzde 2,3 düşüş kaydettikten sonra yüzde 0,2 yükselişle varil başına 65,23 dolara geldi.

Temmuz vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, bir önceki seansta yüzde 2,2 değer kaybettikten sonra yüzde 0,3 yükselişle 62,15 dolardan işlem görüyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)