"Piyasalardaki büyüme endişeleri abartılı hale geldi"

Küresel piyasalarda salgına ilişkin endişeler zaman zaman yerini iyimser beklentilere bıraksa da etkisini sürdürüyor. JP Morgan stratejistleri ise piyasa fiyatlamalarını olumsuz etkileyen bu endişelerin bir miktar abartılı hale geldiğini düşünüyor

JPMorgan Chase & Co.’nun Marco Kolanovic liderliğindeki stratejistleri delta koronavirüs varyantının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin kısa süreli olacağı ve yatırımcıları teknoloji hisselerinde güvence aramaya iten büyüme endişelerinin abartılı hale geldiği görüşündeler.

Stratejistler yatırımcılara teknoloji hisselerindeki pozisyonları azaltmaları, enerji gibi ekonomiye hassas şirketlerde pozisyonlarını artırmaları tavsiyesinde bulundular. Kolanovic ve diğer JPMorgan stratejistlerinin tavsiyesi, olası yeni bir Kovid-19 dalgası riski nedeniyle Wall Street’te son dönemde artan uyarılara ters düşüyor.

Geçen hafta Goldman Sachs Portföy Stratejisi Direktörü Christian Mueller-Glissmann yüksek değerlemelerin piyasadaki kırılganlığı artırdığını belirtmiş, büyüme şoklarının hızlı bir risk azaltımına yol açabileceği konusunda uyarmıştı.

Morgan Stanley de büyüme risklerine işaret ederek ABD hisseleri için tavsiyesini “piyasa altı getiri” seviyesine düşürmüştü.

İyimser beklentiler devam ediyor

Citigroup S&P 500’deki uzun pozisyonların, kısa pozisyonların yaklaşık 10 katına çıktığına işaret ederken, küçük bir düzeltmenin dahi uzun pozisyonların çözülmesiyle büyüyebileceğini belirtmişti.

Diğer taraftan RBC Capital ABD Hisse Stratejisi Direktörü Lori Calvasina dün Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, S&P 500 endeksi için yıl sonu tahminlerini yüzde 4 artışla 4 bin 500’e yükselttiklerini açıkladı.

Ufukta önemli bir düzeltmenin göründüğü uyarısını da yapan Calvasina, “Sindirilmesi gereken kısa vadeli karlılık problemleri olduğunu düşünüyorum. Bu alıma geçmek isteyeceğiniz bir dip olacak” diye ekledi.YORUM YAP

YORUMLAR (0)