POS’ları giydirip onlara ruh katıyorlar

2Nokta Genel Müdürü Sinem Kır PSM'ye konuştu: “Esnafı dinleyerek farklı ve yeni iş modelleri geliştirdik” diyor...

Hitay Yatırım Holding bünyesinde Şubat 2011’de kurulan; perakende sektörüne yönelik barkod/karekod ile entegre olabilen çözümleri, katma değerli hizmetleri ve bankacılık uygulamalarını, güvenli ödeme terminalleri üzerinde buluşturan 2Nokta, küçük ve orta ölçekli işyerlerinin operasyonel ve finansal verimliliğini, kârlılığını artırmayı amaçlıyor. 2Nokta Genel Müdürü Sinem Kır, “Esnafı dinleyerek farklı ve yeni iş modelleri geliştirdik” diyor... 
 
POS deyince sizin aklınıza ne geliyor? Bu röportajı yapana kadar benim aklıma alışveriş yaptıktan sonra kredi kartıyla para ödemenize aracı olan bir cihaz geliyordu. Şimdi ise çok farklı
düşünüyorum.
Evet, eskiden POS’larla sadece bankaların tahsilat yaptığını sanıyordum. Şimdi ise bir POS’un tahsilattan çok daha fazlası olduğunu gördüm. Nasıl mı?
2Nokta Genel Müdürü Sinem Kır’ı dinledikten sonra bir POS’la sadece para tahsilatı yapılmadığını, işyerlerinin stoklarından, tahsilatlarının yönetimine; tüketicilerin oyun alımlarından, TL yüklemelerine; üretici firmalarınsa kampanya yönetiminden, vergi ödemesi hatırlatmalarına kadar her türlü işlemi yapabildiğini öğrendim. Sinem Kır, çıplak bir POS’u alıp giydirerek ona ruh kattıklarını; tahsilat harici yapılabilecek diğer işlemler için her türlü yazılım geliştirme projelerine destek verebildiklerini anlatıyor.
 
 “Amacımız mevcut iş yapış şekillerini geliştirmek, modernize etmek ve verimliliği artırmak. Bu amaçla her bir fikre, görüşe, tecrübeye ihtiyacımız var. Zaten iş modelimizi de POS kullanan esnafları dinleyerek geliştirdik” diyor.
Hitay Yatırım Holding bünyesinde 2011 yılında kurulan 2Nokta’nın Genel Müdürü Sinem Kır ile POS’lar hakkında bilinmeyenleri konuştuk...
 
Önce 2Nokta’yı bize biraz tanıtır mısınız?

2Nokta, Şubat 2011’de Hitay Yatırım Holding çatısı altında kurularak faaliyetlerine başladı. Hitay Yatırım Holding’in ödeme sistemleri ve perakendeye yönelik çözümlerdeki tecrübesini birleştirerek küçük ve orta ölçekli işyerlerinin operasyonel ve finansal verimliliği ile kârlılığını artırmak amacıyla kurulmuş bir çözüm entegrasyon şirketiyiz.
 
2Nokta hangi ihtiyaçtan yola çıktı?

Aslında 2Nokta, temelde tek bir ihtiyaç göz önüne alınarak kurulmuş bir şirket değil. Adımızdan da anlaşılacağı üzere iki farklı noktanın birbirleriyle iş yapma şekillerini düzenlemeyi hedefledik. Ancak odağımızda her zaman işyeri var. İşyerinin bankalarla, tedarikçileriyle ve müşterileriyle olan çalışma modellerini inceleyerek, ihtiyaçlarını belirleyerek; hem kolay kullanabilecekleri, hem de maksimum faydayı minimum maliyetlerle sağlayabilecekleri çözümler üretiyoruz. 
 
Ürün ve hizmet yapınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gelişen teknolojiyle birlikte POS cihazları, artık üzerinde sadece banka uygulamalarını değil aynı zamanda birçok farklı çözümü de entegre edebileceğimiz, kabiliyetleri yüksek güvenli cihazlara dönüştü. Hangi işyerine giderseniz gidin tahsilat en önemli unsurdur. Biz de bu yüzden çözümlerimizin merkezine POS cihazını yerleştirdik. Ancak daha önce de belirttiğim gibi odağımızda küçük ve orta ölçekli işyerleri yani esnaf var. Dolayısıyla kaynaklarımızı var olan yatırımların daha verimli kullanılmasına yönlendirmeyi, böylece işyerlerine maliyet avantajı oluşturabilmeyi hedefledik. Bu amaçla da POS cihazları için yazılımlar geliştirdik ve barkod okuyucu entegre ederek kullanım kolaylığı sağladık.
 
Bu incelemelerde işyerlerinin ne tür ihtiyaçları olduğunu gördünüz?

Özellikle küçük işyerlerinde gördüğümüz ve üzerinde yoğunlaştığımız iki temel ihtiyaç var: Birincisi işyerinde hangi üründen ne kadar olmalı? İkincisi de maliyet yönetimi, günlük satışların ne kadarı işyerinin kârı olduğu.... Bu amaçla “stok takip” uygulamasını geliştirdik. POS cihazına entegre ettiğimiz barkod okuyucuyla da kullanım kolaylığı sağladık. Temel bir stok takip programıyla elde edilebilecek tüm faydaları sunmaya hedefledik.
 
Bunu nasıl yapıyorsunuz?

Başlangıçta bir seferliğine işyerinde bulunan tüm ürünlerin sayısıyla birlikte bu uygulama aracılığıyla stoklara giriliyor, sonrasında da yapılan her satışta satılan ürünler okutularak anlık stok takibi yapılabiliyor. Hatta çok satan ürünler için kritik stok seviyesi belirlenerek söz konusu ürünün belirlenen adedin altına düşmesi durumunda uygulama alarm vererek uyarıyor. Alış ve satış fiyatları da uygulamaya tanımlanabiliyor. Dolayısıyla istenilen bir zaman aralığı için ne kadarlık satış yapılmış ve bunun ne kadarı alınan ürünlerin tedarikçilerine ödenecek para ve ne kadarı da işyerine kalan kısım, anlık olarak görüntülenebiliyor. Hatta her akşam bunu işyeri sahibine SMS veya e-mail ile gönderebiliyoruz. Böylece işyeri sahibinin işyerinde olamadığı durumlarda veya birden fazla işyerinin olması durumunda kolaylıkla işlerini takip edebilmesini sağlıyoruz.
Bu uygulamayla fiyat ezberlemeye gerek kalmıyor mu?
Evet. Satış fiyatlarının uygulamaya tanımlanmasıyla birlikte işyeri sahibi veya çalışanlar tarafından ezberlenmesine gerek kalmadan hatasız satış yapılabiliyor.
 
Stok yönetimi nasıl çalışıyor?

Ürün devir hızı kontrolü yaparak, hangi üründen ne kadar stok yapmanız gerektiği konusunda bilgi alabiliyorsunuz. Bunu sadece ürünsüz kalmamak için gereklilik gibi görmemek lazım. İşyerlerine tedarik edilen ürünlere verilen indirimler ve yapılan kampanyaları değerlendirmek için bile bu bilgilere ihtiyacınız var. Çünkü çok güçlü bir sermaye yapısının olmadığı bir gerçek ve bu nedenle hangi indirimin, kampanyanın işyerine daha çok kazandırabileceğini belirlemek ancak bu şekilde mümkün olabilir.
“İşyeri takip” ekranıyla da işyerinizden uzakta olduğunuzda bile tüm satışlarınızı, stok hareketlerinizi izleyebiliyor, raporlayabiliyorsunuz. Her işyeri için özel hazırladığımız ve işyerinin internet üzerinden kendi kullanıcı adı ve şifresiyle girebildiği raporlama ve takip ekranlarımız bulunuyor. Bu da işyeri sahibinin, yetkilisinin faaliyetlerini daima kontrol altında tutabilmesine imkan sağlıyor. Ayrıca işyerleriyle interaktif haberleşme imkanı sağlayabiliyoruz. Çözümümüz üzerinde hazırladığımız “Beni ara” seçeneğiyle işyeri sahibi danışmak istediği konularda bize ulaşabiliyor. İlgili birimlerimize anlık olarak e-mail’le işyerinin talebi iletiliyor ve işyeri aranarak talep ettiği konularda bilgi alması sağlanıyor.
 
Biraz da kampanya yönetiminden bahsedelim...

Yine aynı ürün sağlayıcıyla hem işyerlerinin, hem de tüketicilerin yararlanabileceği bir “kampanya platformu” geliştirdik. Dolayısıyla işyerine gelen müşteri, ilgili ürün grubundaki kampanyadan haberdar olduğunda, POS üzerinden GSM numarasını girerek ya da belirlenen numaraya SMS atarak kampanya sistemine dahil olabiliyor. Kendisine SMS ile gönderilen kampanya kodunu POS üzerinden girerek söz konusu kampanyadan yararlanabiliyor. Müşteri ileride farklı ürün grupları için de gerçekleştirilecek kampanyalardan haberdar edilerek, sisteme dahil olan işyerlerinden kendisine yeni kampanya için gönderilen kodu kullanarak, doğrudan kampanyadan yararlanabilecek.
Yine sektöründe lider uluslararası başka bir ürün sağlayıcısı için geliştirdiğimiz “kampanya yönetimi” çözümümüzle, ürünlerin içinde yer alan ve tüketiciye çeşitli avantajlar sağlayan kampanya/promosyon kuponlarınının kolaylıkla tanınabilmesi ve işlem görebilmesi için iki boyutlu barkod (karekod) ile takip ettiğimiz bir sistem geliştirdik. Bu sistem sayesinde müşteriler topladıkları kuponların avantajlarından kolaylıkla yararlanabiliyor. İşyerleri ise söz konusu kuponları -sahte veya daha önceden kullanılmış olması riskini almaksızın- güvenle kullanarak; müşterilerini kampanyalardan, promosyonlardan yararlandırabiliyor. Böylece hem müşteri, hem de işyeri memnuniyeti sağlanmış oluyor. Aynı zamanda üretici de herhangi bir sahtecilik riski olmaksızın kampanya düzenleyebiliyor ve anlık olarak katılımı takip ederek raporlayabiliyor.

Benzer şekilde geliştirmeyi hedeflediğimiz yine özellikle perakende sektörüne yönelik “çapraz kampanya yönetimi”, “ürün temelli kampanyalar” ve geniş işyeri ve müşteri gruplarına hitap edebilecek çeşitli “sadakat uygulamaları” projelerimiz var. Hazırlıklarımız sürüyor, bunları da en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmalarımız esnasında perakende sektörü dışından da çeşitli taleplerle karşılaştık ve değer yaratacağına inandığımız projelerin içinde hem çözüm sağlayıcı, hem de teknoloji danışmanı olarak yer almayı tercih ettik.

Tüm bu çözümlerin oluşturulmasına destek veren bir kardeş firmamız var ve daima yanımızda. Saha hizmetleri gücümüz Teknoser’den bahsediyorum. Elbette ne kadar kullanışlı ve ihtiyacı karşılamaya yönelik çözümler oluşturursanız oluşturun, başarınız sadece söz konusu çözümlerin sahada aktif olarak kullanılmasıyla sınırlıdır. Bu doğrultuda Teknoser’den aldığımız saha operasyonları desteği başarımızı artırıyor. Söz konusu donanımların kurulması ve sürekli çalışır durumda tutulması, kullanıcı eğitimlerinin verilmesi, muhtemel arızalara müdahalelerle Teknoser, fiili servis gücümüzü oluşturuyor. 2Nokta olarak iş ortaklarımızla birlikte hedefimiz, perakende sektöründe küçük ve orta ölçekli işyerlerinin büyük bütçeli rakiplerine karşı mücadelesinde sağladığımız teknoloji ve oluşturduğumuz çözümlerle destek vermek. 
 
BAKKAL DEFTERİNİ ELEKTRONİK ORTAMA AKTARDIK

Özellikle küçük esnafın ihtiyacı olan “tahsilat yönetimi”ni yine bu sistem üzerinden yapabiliyoruz. Bu çözümümüz de yine esnaf ziyaretlerimiz esnasında bize iletilen ihtiyaçlardan oluştu. Aslında “bakkal defteri”nin elektronik ortama aktarılmış şekli gibi de düşünebilirsiniz. Her bir işyerinin kendi müşterilerini çeşitli yöntemlerle tanımlamasından sonra çok daha basit ve maliyetsiz olarak da yönetebiliyoruz. Müşterilerin borçları, yaptıkları işlem detayları, ödemeleri kolayca takip edilebiliyor. Dolayısıyla işyeri sahibi veya yetkilisi o an için toplamda ne kadar alacağı olduğunu, hangi müşterisinde son tahsilatın ne zaman yapıldığını ve bakiyesini takip ederek raporlayabiliyor. Bu aynı zamanda müşterilere de işyerinin kendi bilgileri dışında borç kaydı giremeyeceğini garantiliyor.
 
ESNAFPOS UYGULAMASI İLE BİR İLKİ BAŞARDIK

Dolaştığımız yüzlerce küçük esnafı dinledik ve onların gün içerisinde uğraşmak zorunda oldukları operasyonel yüklerini, çözüm bekleyen ihtiyaçlarını, iş yapış şekillerini inceledik. Her ne kadar işyeri büyüklükleri, personel yapıları, eğitim seviyeleri, profesyonellik anlayışları ve teknolojiye yakınlıkları farklılık gösterse de temelde en önemli ihtiyaçları diğer tüm işletmeler gibi para kazanmak, kâr etmek.
Esnafın teknolojiyi kullanarak hem daha verimli olmasını hem de ek gelir elde etmesini sağlayan EsnafPOS uygulamasını geliştirerek sektörde ilklere imza attık. Bu uygulamayı geliştirirken kolay kullanım sağlamayı hedefleyip esnafın en önemli yardımcısı olmayı amaç edindik. Odağımıza esnafı koysak da, herkesin kazanacağı bir yapı oluşturmayı hedefliyoruz. Esnafı, ürün ve hizmet sağlayıcılarını, perakende satış noktalarını, tüketicileri ve kartlı ödeme sistemlerini ortak bir platformda buluşturduk. Mobil hatlara TL yükleme, fatura ödetme, oyun pini satışı gibi ek uygulamalarla esnafa yeni kazanç modelleri yarattık.
 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)