QNB Finansbank sendikasyon kredisini artırarak yeniledi

QNB Finansbank, sendikasyon kredisini artırarak yeniledi ve uluslararası bankalardan toplam 335 milyon ABD Doları finansman sağladı

Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin lider finansal kuruluşu ve Katar'ın en büyük bankası Qatar National Bank (Q.P.S.C.)’ın Türkiye’deki iştiraki QNB Finansbank, sendikasyon kredisini artırarak yeniledi ve uluslararası bankalardan toplam 335 milyon ABD Doları finansman sağladı

Sürdürülebilirlik performans kriterlerine dayalı olarak gerçekleştirilen bu işlem ile QNB Finansbank, Türkiye ekonomisine ve sürdürülebilir kalkınmaya olan kararlı desteğini bir kez daha teyit etti.   

QNB Finansbank, 97 milyon ABD Doları ve 196,5 milyon Avro olmak üzere toplam 335 milyon ABD Doları tutarında kaynak temin etmek üzere 18 Mayıs 2021 tarihinde anlaşma imzaladı. 367 gün vadeli sendikasyon kredisinin maliyeti, ABD Doları diliminde Libor+%2,50 ve Avro diliminde ise Euribor+%2,25 olarak gerçekleşti. Yeni kömür santrali projelerinin finanse edilmemesi ve elektrik tüketiminde yenilenebilir kaynakların kullanımı kriterlerini içeren borçlanmaya ABD, Avrupa, Asya ve Körfez ülkelerinden toplam 12 banka katılım gösterdi. Borçlanmaya gelen yoğun talep ile beraber yenileme oranı, yüzde120 seviyesinde gerçekleşti. Sendikasyon kredisinde sürdürülebilirlik koordinatörü Standard Chartered Bank, borçlanma koordinatörü ise Mizuho Bank oldu.

Çevresel ve sosyal kalkınmaya destek

QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, 2021 senesinin ilk yarısında başarıyla tamamlanan sürdürülebilirlik odaklı bu finansman anlaşmasının, bankanın çevresel ve sosyal kalkınmaya destek konusundaki kararlılığını ortaya koyduğunu vurguladı. Güzeloğlu, şunları söyledi:

“Pandemi sürecinde Bankamızın yenilediği üçüncü sendikasyon kredisi olan bu işlem, uluslararası piyasaların bankamıza ve Türkiye’deki bankacılık sektörüne duyduğu güveni bir kez daha teyit etmiştir. Sağladığımız bu kaynağı yine Türk ekonomisini ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek amacıyla kullandıracağız. Pandemi sürecinde şekillenen yeni düzende sürdürülebilir iş modellerinin ve bu modelleri benimseyen kurumların, başarılı yönetimleri ile olumlu ayrıştığını gözlemledik. QNB Finansbank olarak, yıllardır güçlenerek devam eden sürdürülebilirlik çalışmalarımızı ilk defa bir yurtdışı borçlanma programı kapsamında verdiğimiz taahhütlerimize de taşıdık ve sürdürülebilirlik stratejimizdeki kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyduk.” 

27 bini aşkın çalışana sahip

Orta Doğu ve Afrika bölgesinde istikrarlı bir şekilde büyüme kaydederek 27 bin’i aşkın çalışanıyla operasyonlarını sürdüren QNB Group, 4 bin 400’ün üzerinde ATM ağıyla binden fazla lokasyonda hizmet veriyor. Grup ayrıca, Brand Finance Magazine tarafından Orta Doğu ve Afrika’nın en değerli banka markası olarak gösteriliyor. Grubun Türkiye’deki iştiraki QNB Finansbank, 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla toplam 467 şube ve 10 bin 857 çalışanı ile faaliyet gösteriyor. 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)