QNB Finansbank ve AYF’den KOBİ’lere destek

QNB Finansbank ve Avrupa Yatırım Fonu girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi ve KOBİ'lerin büyümesini desteklemek üzere ‘COSME’ kredisi ile KOBİ’lerin ihtiyaçlarına cevap vermeye hazırlanıyor

QNB Finansbank, KOBİ müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi çalışmaları hayata geçirmeye devam ediyor. Özellikle finansmana erişmekte sıkıntı yaşan küçük ve yeni işletmeleri desteklemeyi amaçlayan QNB Finansbank, Avrupa Birliği’nin destekleriyle COSME kredisini sunuyor.

İşletmelerin rekabet edebilirliği, sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesi, girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi ve KOBİ'lerin büyümesini desteklemek amacıyla hazırlanan COSME kredisi bir Avrupa Birliği programı ve AYF tarafından yürütülen CIP programının devamı olarak karşımıza çıkıyor.

AB programı olarak 2014 yılında hizmete sunulan ve 2020 yılına dek 2,3 milyar euroluk bütçe ile devam edecek olan program, “İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı” (Competitiveness of Enterprises and SMEs-COSME), Avrupa Birliği Kredi Garanti Hizmeti (EU Guarantee for Debt Financing) tarafından destekleniyor. AB Kredi Garanti Hizmeti, bu program kapsamında QNB Finansbank tarafından kullandırılacak 750 milyon TL tutarlı kredi için kredi başına yüzde 50 garantörlük desteği verecek.

3 yıl içerisinde 30 bin müşteriye 750 milyon TL kullandırılması hedefleniyor

COSME kredisiyle genel olarak, KOBİ'lerin finansmana erişimlerinin geliştirilmesi (öz sermaye ve borç finansmanı ile), AB ve küresel düzeyde pazarlara erişimin geliştirilmesi, birlik işletmelerinin ve özellikle KOBİ'lerin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin iyileştirilmesi ve girişimcilik ve girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi amaçlanıyor. COSME programında da 3 yıl içerisinde 30 bin müşteriye 750 milyon TL kullandırılması hedefleniyor.

Uygun şartları taşıyan işletmeler, ihtiyaç duydukları finansal desteği sağlamak için QNB Finansbank şubelerine gelerek 6-60 ayarası vade seçenekleriyle sunulan bu taksitli ticari krediyi kullanmak için başvuruda bulunabilecekler. COSME programı özelinde şube müdürlerinin yetkilerini genişleten QNB Finansbank, kredi tahsis süreçlerini kısaltarak firmaların finansmana erişimini kolaylaştırarak hızlandırmayı amaçlıyor.

Konuyla ilgili QNB Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Onur Özkan şunları söyledi:

“QNB Finansbank KOBİ Bankacılığı olarak işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz. Geçen seneye oranla içinde bulunduğumuz dönemde işletme kredisi talebinin arttığını gözlemliyoruz. Bu doğrultuda mikro ve küçük işletmelerin desteklenmesi için banka olarak güçlü kasımız olan yurtdışı iş birliklerimiz sayesinde sektöre verdiğimiz desteği sürdürüyoruz. Bir Avrupa Birliği projesi olan COSME projesi sayesinde de yıllardır AYF ile sürdürdüğümüz iş birliğimizi pekiştiriyoruz.”

COSME kredisi, cirosu 2 milyon TL’den, çalışan sayısı da 10’dan az olan ve faaliyet süresi 6 ay ile 5 yıl arasında değişen firmalara hizmet olarak sunuluyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)