Ramazan'da kredi kartlarını evde bırakın!

Ramazan'da özellikle iftar saatine yakın alışveriş merkezlerine gidildiğinde, kredi kartlarının evde bırakılması önerildi

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, çalışanların genel olarak alışverişlerini iş çıkışı eve giderken yaptığını söyledi.

Ağaoğlu, akşam saatlerinde yapılan alışverişlerde tüketicilerin günün yorgunluğu ve açlık hissinin artmasıyla gereksiz harcamalar yapabildiğini belirterek, “Özellikle Ramazan ayında uzun süren oruç saatlerinin sonlarına doğru iştah ve ihtiyaç duygusu artıyor. Bu nedenle tüketiciler, iftara kadar zaman geçirmek adına akşam saati marketlere gidiyor. Burada da gereksiz harcamalar yapılabiliyor” dedi.

Tüketicilere, oruçlu oldukları Ramazan günlerinde yanlarına kredi kartlarını almamalarını, alışverişlerini Sabah saatlerinde zindeyken, açlık hissetmeden yapmalarını öneren Ağaoğlu, bir listeyle markete gidilmesini tavsiye etti.

Son kullanma tarihi

Ağaoğlu, bazı market ve tüccarın, Ramazan’da zam yaptığını belirterek, şunları söyledi:
“Ramazan kolilerine genellikle son kullanma tarihi gelmiş ürünler yerleştiriliyor. İnsanların yardımlaşma duygusu istismar ediliyor. Hayırseverler, erzak hediye ettiğini zannederken sağlığa zararlı gıda maddesi verildiğinin farkına varmıyor.”

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica