Rus MİR kartın Türkiye çıkarması

Rusya'nın VISA ve Mastercard'a rakip olarak çıkardığı alternatif kredi kartı sistemi MIR, Türkiye'de ağırlığını arttırmak için çok önemli bir hamle daha yaptı. Rus kredi kartı sistemi MIR'e, Türkiye İş Bankası'nın ardından Ziratta Bankası da dahil oldu.

Kırım'ın ilhakı sonrası Batı tarafından uygulanan yaptırımlar yüzünden Rusya'nın VISA ve Mastercard'a rakip olarak çıkardığı alternatif kredi kartı sistemi MIR, Türkiye'de ağırlığını arttırmak için çok önemli bir hamle daha yaptı. Rus kredi kartı sistemi MIR'e, Türkiye İş Bankası'nın ardından Ziratta Bankası da dahil oldu.

Sputnik'in haberine göre,  Ziraat Bankası ve Rusya Milli Kartlı Ödeme Kuruluşu (NSPK-National Payment Card System Joint Stock Company) iş birliğine gitti. Bu kapsamda Rusya'nın milli kart markası Mir, Ziraat Bankası'nın ATM ve üye iş yeri ağında kullanılabilecek.

Ziraat Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, banka, TROY, VISA, Mastercard ve UnionPay’den sonra Mir logolu kartların kabulünü de sağlayarak global banka vizyonuna yönelik bir adım daha attı.

Ziraat Bankası ile Rusya Milli Kartlı Ödeme Kuruluşu arasındaki iş birliği ile Mir kart kullanıcıları Türkiye'yi ziyaretleri sırasında Ziraat Bankası'nın 7 bini aşkın ATM'sinden nakit ihtiyaçlarını karşılayıp, 500 bine yakın Bankkart üye iş yerinde kartlarını kullanabilecek.

Söz konusu iş birliği ile, iki ülke arasındaki tarihi geçmişi olan ilişkilerin ticaret ve finans alanında da derinleşmesine katkı sağlanması, özellikle turizm alanında Türkiye için katma değer yaratılması öngörülüyor.

Antalya'da 27 Temmuz'da yapılan Türkiye ile Rusya Hükümetlerarası 16. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısında Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak,  Rusya'nın Visa ve Mastercard'a rakip olarak çıkardığı "Ulusal Ödeme Kartı MİR" ile, toplantının yapıldığı otelin içinde bulunan Türkiye İş Bankası ATM'sinde 100 lira çekerek kartın reklamını yapmıştı. 

Bu sahneyi yorumlayan Ticaret Bakanı Ruhsar  Pekcan da, "Rusya ulusal ödeme kartı "Mir"in Türkiye'de kullanımı başladı ve 4 milyon lira hacme ulaştı. Mir, Rusça'da barış ve dünya anlamına geliyor. Bu, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin genel çerçevesini ve global vizyonunu da yansıtıyor" demişti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica