Son dakika... Bitcoin ETF'leri onaylandı

Uzun yıllardır SEC tarafından onaylanması beklenen Bitcoin ETF'leri resmen onaylandı. Bu süreçle birlikte Bitcoin yükseliş hareketi gösterdi

Uzun bir bekleyişin ardından, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) sonunda beklenen müjde geldi. Yıllar süren başvurular ve birbiri ardına alınan ret kararlarından sonra, kurum ilk kez bir Bitcoin ETF’ine yeşil ışık yaktı.

Onaylanan ETF’in Pazartesi gününden itibaren BITO kısa adıyla işlem görmeye başlaması planlanıyor

Bitcoin vadeli kontratlarına yatırım yapacak bir ETF olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’i düzenleyici kurumdan onay aldı. Lider kripto para birimi, an itibariyle 62 bin doların üzerinde işlem görürken, gelen onayla ve kurumsal para akışıyla beraber BTC’nin yeni ATH‘lere ulaşması bekleniyor.
Onaylanan ETF’in önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren BITO kısa adıyla işlem görmeye başlaması planlanıyor.

BITO hisseleri, NYSE Arca Exchange’de ProShares ile yüzde 0,95 yönetim ücreti alarak işlem görecek. Cuma günü geç saatlerde NYSE Arca, borsanın yatırımcıların fonları takas etmesine izin vereceği anlamına gelen “listeleme onayını” bile gösterdi. SEC’in karar verme sürecine aşina olan bir kişi, CNBC’ye Proshares Strategy ETF’nin önümüzdeki haftadan itibaren ve SEC’in müdahalesi olmadan işleme başlamasına izin verileceğini açıkladı. Bu haber, piyasada borsada işlem gören bir fona sahip olmak için son birkaç yıldır bekleyen Bitcoin topluluğu için kesinlikle heyecan verici.

Bitcoin fiyatı ve kurumsal yatırım açısından bir dönüm noktası

SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce yaptığı basın açıklamaalrında, Bitcoin vadeli kontratlarına bağlı ETF’leri tercih edeceğini belirtmişti. Gensler, bu kontratların yasalar tarafından düzenlenmiş olmalarından dolayı, yatırcımcıları daha iyi bir şekilde koruyacağını bildirmişti. SEC’nin bugünkü onayının bir ilk adım olduğu ve vadeli kontratlara dayalı ETF’lerin ardından spot BTC’ye dayalı bir ETF’e verebileceği belirtiliyor.

ETF sektörünün büyüklüğü trilyon dolarlarla ölçülüyor. Bitcoin’in böyle devasa bir endüstriye dahil edilmesi kuşkusuz devrim niteliğinde  bir gelişme. ETF uzmanları, kısa vadede halihazırda işlem gören ve büyüklüğü 19 milyar dolar olan emtia ETF’lerinin Bitcoin vadeli ETF’lerinden alım yapmaya başlayabileceğini söylüyor. ABD’de ETF piyasasının toplam büyüklüğünün ise 7 trilyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Bu gelişme sayesinde, hafta sonu BTC fiyatı daha da artabilir. Bitcoin fiyatının önümüzdeki birkaç gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64 bin doları geçmesi sürpriz olmayacak.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)