Sosyal medyadaki banka kartı dolandırıcılarına operasyon

Uygun vadeli kredi ve kart aidatı alma bahanesiyle Twitter'a 'sponsorlu' ilan verip vatandaşın banka bilgilerini çalmaya çalışan çete çökertildi. Dolanrıcıların bu yolla 43 milyon liralık vurgun yaptığı belirlendi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri şüpheli kişilerin İstanbul genelinde illegal çağrı merkezi aramaları ve ulusal bankalara ait İnternet sitelerinin sahtesini yaparak, sosyal medya uygulamalarına yerleştirdikleri reklamlarla vatandaşları yaptıkları sahte bankasitelerine yönlendirdiklerini ve bu yöntemle vatandaşların bankahesap bilgilerine ulaşarak hesaplarındaki parayı farklı hesaplara transfer edildiği bilgisini aldı. Düzenlenen operasyonla 43 milyon liralık vurgun yapan dolandırıcılık çetesi çökertildi.

Dolandırıcılar Twitter'a verdikleri ilanlarla vatandaşı kendi kurdukları paravan internet sitelerine çekmeye çalışırken sosyal medya mecrası da bu ilanlara alet oluyordu.

Ekiplerin düzenlediği operasyonla çetenin çökertilmesinin ardından artık vatandaşlar sosyal medyada bu gibi ilanlarla daha az karşılaşacak.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica