Şubat ayının kazananı TL, kaybedeni dolar oldu!

Medya Takip Merkezi (MTM), Şubat ayında öne çıkan ekonomi başlıklarını belirledi. Rapora göre ekonomi gündeminde öncelikli olarak öne çıkan başlıklar dolar kuru ve vergi oldu.

Medya Takip Merkezi, Şubat ayında ekonomi gündemini oluşturan başlıkları açıkladı. MTM’nin hazırladığı rapora göre, Türk Lirası karşısında değer kaybeden dolar kuru ekonomi gündeminin en çok konuşulan başlığı oldu. Vergi ise, Şubat ayında son ödeme tarihine yaklaşan vergi yapılandırması ödemeleri ile birlikte, medyaya en çok yansıyan ekonomi başlıkları arasında ikinci sırada yer aldı.

Türk Lirasındaki değer kazancı devam etti

Şubat ayının ilk işlem gününe 7,20 TL seviyesinde başlayan dolar kuru, ay boyunca aşağı yönlü ivmeyi takip ederek TL’deki değer kazancına katkı sağladı. ABD’deki seçim gerginliğinin sona ermesi ve Joe Biden’in görevi devralması ile birlikte dolar kuru sakinliğini daha da korudu. Naci Ağbal’ın TCMB Başkanı olmasının ardından başlayan ve ekonomide atılan adımlarla birlikte 2020 yılının son haftalarından bu yana düşüş eğilimini sürdüren dolar kuru, 6 aylık sürenin ardından 7 TL seviyesinin altına düştü. Şubat ayını 7,42 TL seviyesinde kapatan dolar kuru ay boyunca toplam 135 bin 146 haber içeriğinde yer aldı.

Vergi borcu yapılandırmasında ilk ödemeler yapıldı

2020 yılının son döneminde yasama organı tarafından kabul edilerek resmi gazetede yayımlanan 7256 sayılı Kanun ile getirilen yapılandırma ile vergi kanunlarında yapılan bazı düzenlemelerle birlikte, vergi borcu yapılandırmasının ilk taksit ödemeleri yapıldı. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları ve Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılmasının ardından ilk ödemeler Şubat ayında gerçekleşti. Koronavirüs salgını nedeniyle vergi dairelerine gitmek istemeyenler için, internet üzerinden veya posta yoluyla ödeme imkânı sağlandı. Vergi borcu ödemesi, yapılandırmasında son tarihler olduğu için, genelge kapsamında vergi borçlarını ödemek veya yapılandırmak isteyen vatandaşlar, borç bilgilerini içeren belgeleri yanlarında bulundurmak ve güzergâhla sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu. Ay boyunca toplam 87 bin 128 habere konu olan vergi, Şubat ayında ekonomide öne çıkan başlıklar arasında ikinci sırada yer aldı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)