"Tersane İstanbul Projesi, İstanbul'un marka değerini artıracak"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tersane İstanbul Projesi'nin, İstanbul'un marka değerini artıracağını bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tersane İstanbul Projesi'nin ilk etabını 2022'nin sonlarına doğru eğitim planladıklarını belirterek, projenin, İstanbul'un marka değerini artıracağını bildirdi.

Bakanlıktan yazılı açıklamaya göre, Karaismailoğlu, Tersane İstanbul'da incelendiğinde bulundu.

İncelemelerin ardından projeye çocuk bilgileri veren Bakan Karaismailoğlu, "Eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul tamamlandığında sinema salonları, müzeleri, sosyal alanlarıyla İstanbul için bir çekim merkezi olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoğlu, projeyle en az 20 bin kişiye uyarlanacak, dikkatini çekerek, "Yıllık 30 milyon ziyaretiyle de İstanbul'un izlediği, yakışacak bir eser ortaya çıkacak. Proje kapsamında 83 bin metrekare tescilli yapı restore edilerek kamunun içinde sunulacak." ifadelerini kullandı.

2022'nin sonlarına doğru projenin ilk etabını tamamlama planladıklarına işaret eden Karaismailoğlu, divanhane ve eski karakol binasının bu projenin olduğunu, restorasyonu ve ihyası tamamlandığında eskisi gibi Deniz Kuvvetleri Saha Komutanlığının uhdesine bırakılacağını bildirdi. 

- "Yaklaşık 700 bin metre karelik bir alanı İstanbullulara kazandırmak için çalışıyoruz"

Karaismailoğlu, İstanbul için Haliç'in çok önemli bir yer olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Dünyanın başkenti, göz bebeğimiz İstanbul'dayız. Bir tarafımızda Beyoğlu bir tarafımızda Fatih, sol tarafımızda Balat, arkamızda Süleymaniye, Ayasofya. Sağ tarafımızda Kulaksız Mezarlığı ve Kasımpaşa Hasköy Tüneli var, Haliç Köprüsü karşımızda. Burası eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul olma yolunda hummalı bir çalışma var. Yaklaşık 700 bin metre karelik bir alanı İstanbullulara kazandırmak için çalışıyoruz." 

Bakanlık olarak ülkenin her bir noktasında çok önemli ulaştırma projelerini hayata geçirdiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, bir taraftan da tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını aktardı.

"23 tescilli eser var"

Karaismailoğlu, 1800 metrelik kıyı şeridindeki yaya, bisiklet ve yürüme yollarıyla hem Beyoğlu'na hem de çevresi Kasımpaşa'ya, Hasköy'e önemli katkı sağlayacağını belirterek, kaydetti:

"Tersane İstanbul Projesi, İstanbul'un marka değerini artıracak, değerine değer kazandıracak. Diğer uygulamamızda olduğu gibi bunu da en güzel şekilde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Burada 23 tescilli eser var. Bunları restore edip, İstanbullulara yaşam alanı kazandıracağız." (AA)

YORUM YAP

YORUMLAR (0)