Ticari mevduata devlet garantisi

TMSF, ticari mevduata garanti getirilmesiyle ilgili öneriyi hükümete iletti

Bir süredir ticari mevduata garanti ile ilgili Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) bir çalışma yaptığı ve önerisini hükümete ilettiği öğrenildi. Ticari mevduata 100 bin liraya devlet garantisi verilmesi söz konusu olabilecek.

Neşe Karanfil'in Hürriyet'teki haberine göre bankacılık sisteminde bireysel mevduatlara devlet garantisi var. Bir bankanın faaliyet izninin kaldırılması durumunda o bankada parası olan bireysel müşterilerin 100 bin liraya kadar parası devletin garanti altında. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) eğer bir bankanın faaliyet iznini iptal ederse TMSF kişilerin 100 bin liraya kadar parasını geri ödeyebiliyor. Yani 500 bin lirası varsa 100 bin lirasını geri alabiliyor. Ya da 60 bin lirası varsa bu tutarın tamamını alabiliyor. Ancak ticari yani şirketlerin parasına garanti yok. Garanti ile ilgili düzenlemenin Bankacılık Yasası’nı değiştiren yasa taslağına eklenebileceği belirtiliyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (1)

  • Alihan28 Ocak 2020 19:26 Benim imar bankasinda hazine bonosunu odetdirmeyenler.garantide olmamasına rağmen imar ticari hesaba özel yasa çıkardılar odedilr..adalet

    (%0) (%0)
Yandex.Metrica