TROY 500 bini aştı

Bankalararası Kart Merkezi’nin geliştirdiği ilk yerli ödeme sistemi TROY’lu kart sayısı 500 bini aştı. 2020’ye kadar pazarın yüzde 10’unu kazanmak isteyen TROY ile yılsonunda mobil temassız ödeme yapılabilecek

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) geçen yıl tamamladığı ve bu yıl mayıs ayında lansmanı yapılan TROY logolu kartların sayısı 500 bini aştı. Rakamın 2017 sonunda 1 milyona ulaşacağını söyleyen BKM Genel Müdürü Soner Canko’ya göre TROY “yüzde 100 nakitsiz ödeme toplumu” hedefinin en önemli yapı taşını oluşturuyor.

Bankalar, şirketler ve kullanıcılar (kart) arasındaki iletişimi sağlayan TROY’un en önemli özelliği, ilk Türk ödeme sistemi olması. Canko’nun hedefi ve iddiası büyük nitekim bu yolda hem BKM’nin hem de kendisinin attığı adımlar hiç de yabana atılır gibi değil. İlk ulusal cüzdan BKM Express ya da temassız ödeme sistemleri Canko’nun hayalindeki nakit ödeme yapmayan topluma giden birer basamak. Üstelik ‘mobil’ teknolojilerin de baskın bir şekilde hayatımıza girmesi Canko’nun hayaline ulaşmasının önündeki psikolojik engelleri kaldırıyor.

10 yıl önce yani 2007’de Türk bankacılık sektörü çok zor bir dönüşümü sorunsuz atlatmayı başardı ve kredi kartlarında Chip&Pin resmen hayata geçti. Bu hamlenin her ne kadar söylenmesi basit olsa da gerçekleştirilmesi bir o kadar zordu. 2008’de patlayan ABD Kredi Krizi’nin küresel ekonomi ve finans dünyasında yarattığı çalkantılar arasında bu dönüşümün başarısı kaynadı gitti... Oysa çip dönüşümü sayesinde bugün hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini sağlama alan kredi kartlarında bankalar farklı uygulamalara gidebildi. Bankalar kullanıcılara özel programlar getirebildi ve kart pazarı çok hızlı bir şekilde büyüyebildi. Bugün 184 milyon kredi kartı, 1,7 milyon POS ve 48 bin ATM’den, 3 milyarın üzerinde işlem ile yaklaşık 600 milyar liralık yıllık ödeme işlemi gerçekleştiriliyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) bütün bu yapının tam da göbeğinde yer alan bir kuruluş. 1990’da 13 bankanın ortaklığıyla kartlı ödeme sistemi içinde ortak sorunlara çözüm bulmak amacıyla kurulan BKM, işin doğası gereği zamanla ‘nakit kullanmadan’ yapılacak para transferini sağlayan altyapıları oluşturmayı, geliştirmeyi ve işletmeyi de amaç olarak edindi. Dr. Soner Canko, Temmuz 2011’de bayrağı devraldı ve bir sene sonra TROY’u hayata geçirmek için doğru zaman geldiğine inandı. “Ödeme sistemi kurulması yeni bir fikir değil aslında 30 yıldır aklımızda olan ancak koşulların uygun olmaması nedeniyle bir türlü hayata geçmeyen bir projeydi” diyor Canko. 2012’de teknolojik gelişmelerin yarattığı potansiyel iyice ortaya çıktı. Ödemelerde İnternet kullanımının hızla artışına ‘mobil’ ödemeler de eklenmek üzereydi. Üstelik dünyada yeni bir eğilim başlamış Visa, MasterCard, American Express gibi küresel ödeme sistemlerinin yanında yerel markalar piyasalarda boy göstermeye başlamıştı. Bugün Brezilya’da yerel ödeme yöntemi Elo’ya sahip 110 milyon kart kullanılıyor. 645 milyon adetlik banka kartı pazarının yüzde 38’ini Hindistan’ın yerel ödeme yöntemi olan Rupay oluşturuyor. İtalya’da Bancomat markalı 37 milyon adet kart var. Kanada’da Interac logolu kartlarla yıllık 222 milyar dolarlık, Almanya’da Girocard logolu kartlarla ise yıllık 151 milyar euro’luk işlem yapılıyor. Rusya’nın 2015’te duyurduğu MIR, 1 milyon adet karta ulaşmış durumda.

Yerel ödeme sistemi rüzgarı Canko’nun harekete geçmesine neden oldu. BKM’nin yürüttüğü diğer projelerin yanında ufak çalışmalarla piyasalar yoklandı. Canko “Bu çalışmalarda dijital tüketicinin beklentileri çok hızlı değiştiğini, bu hızlı değişime uluslararası büyük firmaların yeterince hızlı cevap veremeyeceğini gördük” diyor. Sektördeki bu durumun yeni bir fırsat yarattığına karar veren Canko ‘kartların sağ alt köşesi’ne yerel bir marka koymak için düğmeye bastı. Yavaş ve emin adımlarla ilerleyen TROY projesinde yaklaşık iki yıl detaylı pazar ve altyapı araştırmaları yapıldı. Diğer ülkelerdeki yerel ödeme sistemleri ile görüşüldü. 2014’te “tamam bu işe giriyoruz” denildi. Bu süreçte öncelikle yerel kartlı ödeme sisteminin standartları, sistemin doğru işleyebilmesi için kurallar belirlendi. Sonra kart üreticilerinin ve terminal sağlayıcılarının hazır hale gelmesi sağlandı. Bankalarla entegrasyon gerçekleşti ve düzenleyici kurumlardan onaylar alındı.

Canko “Heyecanlı ve aceleci davranmadık. TROY sadece kart çıkartan kuruluşlar ile kart kullanıcılarını buluşturuyor gibi gözükse de aslında etrafında çok geniş bir ekosistem örülmüş durumda” diyor. Canko’nun bahsettiği ekosistemin içinde perakende şirketleri, düzenleyici kuruluşlar, üreticiler, yazılımcılar gibi pek çok kurum ve şirket var. Canko 100’den fazla şirketten oluşan bu ekosisteme TROY’un katacağı dijitalleşme ve katma değerin, finans sektörüne yansıyacağından emin. Mesela kamu tarafında tahsilatların ya da halen nakit olarak yapılan satın alımların, yardım, teşvik, burs gibi kamu ödemelerinin dijitalleşmesi için BKM’nin çalışmaları devam ediyor. Kuşkusuz TROY’un yaratacağı değer burada da etkin rol oynayacak.

Halihazırda büyük oyuncuların başlangıcından bugüne sahip olduğu bir pazara girmek hiç de kolay değil. Canko da bunun farkında. Bu nedenle BKM’nin hızlı karar alma ve inovasyon daki hızına güveniyor. Rekabet stratejisi iki ana ayaktan oluşuyor. İlki ‘büyüklerin büyüklüklerinden kaynaklanan hantal yapılarını dinamik karar alma ve uygulama şansıyla alt etmek var. İnovasyon hızının artması ve tüketici beklentilerinin dijital-mobil alanda sürekli ileriye doğru ivmelenmesi BKM’nin yararına. Böylece yenilikleri daha hızlı pazara sunma imkanına sahip olacaklar. Diğer ana strateji ise banka ve banka kartı ile ilişkisi olmayan 23 milyon kişi... Canko bu 23 milyon kişiye TROY temelini kullanarak ulaşmak ve nakit kullanılmayan ödeme sistemine dahil etmek istiyor. Ve bu noktada genç kullanıcılara bir parantez açmak gerekiyor. Dijital ve mobil dünya sayesinde daha önceki kuşaklarda yaşanmayan bir durum söz konusu. Yaşı küçük olduğu için bankaların radarına giremeyen bir kitle, mobil uygulamalar nedeniyle finansal tüketici konumuna gelmiş durumda. Canko “Biz mavi okyanusa açılıyoruz. Stratejimizi hiç girilmemiş alanlar üzerine kuruyoruz” diyor. BKM verilerine göre üç yıl içinde Türkiye’deki banka ve kredi kartı sayısı 210 milyona çıkacak. TROY bu pazarın yüzde 10’una talip.

TROY projesi için BKM bugüne kadar 8 milyon euro yatırım yaptı. Asıl yatırım ise bundan sonra başlayacak çünkü bir marka yaratılmaya çalışılıyor. Bu noktada Canko “Biz iş modeli olan ancak kar modeli olmayan bir şirketiz” diyor ve ödeme sisteminin ‘yerli’ olmasını vurgulayarak sözlerini tamamlıyor, “Bu iş, üzerine karlılık kurgulanmayacak kadar özel.”

Şu anda 15’i banka biri banka dışı olmak üzere 16 kurum TROY logolu kart, ön ödemeli kart ve kredi kartı basabilir durumda. BKM üyesi 29 banka da TROY için anlaşma imzalamış durumda. Sene sonunda 30 kurumda da, TROY logolu kart çıkacak. Ödeme sistemi denildiğinde akla yurtdışında ve İnternet aracılığıyla yapılan harcamalar geliyor. Canko uluslararası geçerliliği sağlamak için görüşmelerin yapıldığını ve kısa bir süre içinde açıklanacağını söylüyor. BKM herhangi bir sistemle çalışabilecek altyapıya da sahip.

Bu yılın sonunda TROY bulut tabanlı mobil ödemeleri (HCE) gerçekleştirebilecek. Böylece kullanıcılar kartların temassız özelliğini kullanır gibi mobil cihazlar ile temassız ödeme yapabilecek. Şu anda üzerinde çalışılan projelerin başında giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin İnterneti bulunuyor. BKM bu konularda çip üreticileriyle çalışmalara başladıklarını ve 2018 için yol haritasını oluşturduklarını söylüyor.

Nakit ödemenin olmadığı bir toplum kuşkusuz büyük bir hedef. Ve yine kuşkusuz BKM bu hedefi tek başına gerçekleştiremez. Ancak BKM’nin bu yolda gösterdiği “Bay Bay Nakit” reklamları gibi çabalar ve uygulamaya koyduğu dijital-mobil çözümler umut veriyor. Nakit para ortadan kalkar mı bilinmez ama görünen o ki BKM, Türk ödeme sistemleri pazarındaki yerini iyice sağlamlaştırmış durumda. (Adil Uçar/Forbes Türkiye Dergisi)

YORUM YAP

YORUMLAR (1)

  • sessiz bankacı09 Ekim 2017 13:45oldu tüm parayı sisteme sok, sistem tıkandığında evdeki makarnalar ile idare ederiz. Örnek Güney Kıbrıs, Yunanistan tıkanıklıkları.

    (%0) (%0)