Trump COVID-19 ekonomik destek paketini onayladı

ABD Başkanı Donald Trump, COVID-19 salgınına yönelik ekonomik destek paketini imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, 892 milyar dolar büyüklüğündeki COVID-19 yardım paketi ile 1,4 trilyon dolar büyüklüğündeki federal hükümet harcama planında oluşan toplam 2,3 trilyon dolar büyüklüğündeki tasarıyı imzalayarak yasalaştırdı.

Trump tasarıyı imzalamasaydı federal hükümet Salı günü kapanmak zorunda kalacaktı.

Başkan Trump yaptığı açıklamada, Senato'nun COVID-19 yardım paketinde öngörülen yardım çeki miktarının 600 dolardan 2000 dolara çıkarılması için oylama sürecini başlatacağını belirtti.

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi, COVID-19 yardım paketinde öngörülen çek tutarının 2000 dolara çıkarılması teklifini bugün oylamayı planlıyor.

Kongre'nin onayının ardından kendisine imzaya sunulan COVID-19 salgınına yönelik destek paketindeki 600 dolarlık nakit yardımını "rezalet" olarak nitelendiren Trump, bu yardımın 2 bin dolara çıkarılması da dahil bazı değişiklikler yapılmasını istemiş ve destek paketini imzalamamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyeleri ise Demokratların COVID-19 salgınına yönelik destek paketinde yer alan 600 dolarlık nakit para yardımını 2 bin dolara çıkarma girişimini Trump'ın çağrısına rağmen reddetmişti.

Trump'ın mevcut paketi imzalamaması başta ABD başkanlığına seçilen Joe Biden olmak üzere çok sayıda kişiden tepki toplamıştı.

Ekonomik tasarının imzalanmasının ardından 2019'da yıllık geliri 75 bin dolar ve altında olanlara doğrudan 600 dolar nakit yardımı yapılacak.

Yardım paketi ile ayrıca haftalık 300 dolar işsizlik maaşları ödenmeye devam edecek, kirasını ödeyemeyenler Ocak 2021'e kadar evlerinden tahliye edilemeyecek, küçük işyerleri, hava yolu şirketleri ve çiftçiler desteklenecek.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)