TSKB, AYB’den 100 milyon euro kredi aldı

TSKB, Türkiye genelinde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ve çevre yatırımları için Avrupa Yatırım Bankası'ndan (AYB) 100 milyon euro değerinde kredi temin etti

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Avrupa Yatırım Bankası’ndan (AYB) Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli yatırımlar için 100 milyon euro kredi temin etti. Enerji ve çevre kredisi adıyla 12 yıl vadeli olarak Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde temin edilen kredi, Türkiye genelinde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ile sınai süreçlerin çevresel verimliliklerini önemli ölçüde artıracak nitelikteki küçük ve orta ölçekli yatırımlarda kullandırılacak.

Avrupa Yatırım Bankası’ndan temin edilen kredi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TSKB Genel Müdürü Suat İnce şöyle konuştu: “Avrupa Yatırım Bankası ile olan işbirliğimiz yarım asrı geride bıraktı. Özellikle 2000’li yılların başından bu yana ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasında ve düşük karbonlu ekonomiye geçişinde kritik öneme sahip yatırımlara önemli miktarda kaynak aktardık. Bu yeni kredi anlaşmasıyla enerjinin sürdürülebilirliğine ilave kaynak sağlarken üretim sektöründeki KOBİ’lerin küresel rekabet gücünü artıracak çevresel verimlilik projelerini de destekleyecek olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.”

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica