Türk bankalarının temeli sağlam!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, başarısız darbe girişiminin ardından Türk bankacılık sektörüne dair olumlu açıklamalarda bulundu

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de bankacılık sektörünün temellerinin sağlam olduğunu belirtildi.

Türk bankalarının kredi profillerinin ülke kredi notuna, yabancı kredi piyasalarına ulaşıma ve TL kuruna karşı hassas olduğunu ifade eden Fitch Ratings, "Aynı zamanda, büyük bankaların çoğu için verilen yatırım yapılabilir seviyede notun yasıttığı gibi Türk bankacılık sektörünü temel olarak sağlam görmeye devam ediyoruz. Kısa vadede bankaların finansal değerlendinde herhangi bir keskin hareket beklemiyoruz. Darbe girişiminin mevduat istikrarsızlığını tetiklediğiyönünde çok az kanıt var ve merkez bankası sektöre likidite desteğisağlamaya hazır olduğunu ifade etti" değerlendirmesini yaptı.

Bazı bankaların varlık kalitesi rasyolarının sorunlu turizm sektöründeki riskleri nedeniyle baskı altına girebileceğini belirten Fitch, ancak sektör geneli olarak değerlendirildiğinde turizme kredilerin bankaların toplam kredilerinin yüzde 3'ü gibi düşük bir oranda olduğunu da ifade etti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica