Unicorn çıkarmak için sınırları aşmalıyız

Her FinTek bölgesinde etkin bir güç olma ve pazar oluşturma hedefine sahip olmalı...  

Ödeme sistemlerinde dünya çapında öncü ülkelerden biriyiz. Ancak Arjantin, Endonezya, Kolombiya, Nijerya gibi ülkelerden milyar dolar ve üzerinde değerlemeye ulaşan FinTek’ler çıkarken bizde henüz böyle bir örneğin olmaması düşündürücü. 

Türkiye’de FinTek deyince malum, akla önce ödeme ve elektronik para kuruluşları geliyor. Bu kuruluşların geldiği seviye ve imza attıkları işler gerçekten de takdire şayan. Ancak birçok alanda dünya çapında yeniliğe imza atmalarına rağmen henüz küresel bir başarı hikayesi yazabildiklerini söylemek mümkün değil. Buna karşılık, Türk girişimcilerin yıllar önce uygulamaya aldığı yenilikleri adeta “Amerika’yı yeniden keşfederek” sunan girişimlerin art arda yatırım turlarıyla birer unicorn’a (milyar dolar ve üzeri değerlemeye sahip girişim) dönüştüğünü hayıflanarak izliyoruz.

Peki biz nerede yanlış yapıyoruz? Tabloyu tersine çevirmek, daha doğrusu resmi güzelleştirmek için neler yapmalıyız? Bu soruları ödeme ve elektronik para kuruluşlarının çatı örgütü TÖDEB’in Başkanı Burhan Eliaçık’a yönelttik. Eliaçık ve TÖDEB ekibi, yapılanlara ve yapılması gerekenlere ışık tutması bakımından, FinTek/ödeme ve elektronik para kuruluşlarını ilgilendiren mevzuat düzenlemelerini de kronolojik olarak değerlendirdi... Okumak için tıklayınız!  

YORUM YAP

YORUMLAR (0)