Verifone 15 ülkeyi İstanbul’da buluşturdu

VeriFone Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Payment Trends and Solutions Summit 2014’te yeni jenerasyon ticarette fırsatlar değerlendirildi

Ödeme sistemlerinin yanı sıra bankacılık ve e-ticaret sektörlerinin önde gelen isimlerinin konuşmacı olarak katıldığı zirveye ilgi yoğun oldu. Zirveye 15 Avrupa ve Balkan ülkelerinden ödeme sistemlerinde söz sahibi kişiler katıldı...
 
Ödeme sistemlerindeki etkinliği nedeniyle birçok uluslararası şirketin dikkatini çeken Türkiye, bu alanda “hub”lardan biri oldu. Visa ve MasterCard şirketleri gibi VeriFone Türkiye de İstanbul’daki ofisinden 50 ayrı ülkeyi yönetiyor. VeriFone Türkiye’nin hızlı büyümesinin ardından önce 15 Balkan ülkesi, ardından Rusya ve Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Güney Afrika İstanbul’daki ofise bağlanmıştı. Şirketin en büyük coğrafyalarından birinin yönetimini üstlenen VeriFone İstanbul, bölgesel çalışmalarını hızlandırdı. İlki 2009 yılında düzenlenen ‘Payment Trends and Solutions Summit 2014’ toplantısı 16 Nisan 2014 tarihinde İstanbul’da yapıldı. 15 ülkeden çok sayıda VeriFone distribütörünün katıldığı toplantıya VeriFone Güney Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Bülent Özayaz’ın yanı sıra ödeme sistemleri, elektronik ticaret ve bankacılık sektörlerinin önde gelen isimleri sektörleriyle ilgili gelişmeleri anlatıp yeni teknolojileri paylaştılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan VeriFone Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya Genel Müdürü Onur Altınbaş, bu yılın ödeme sistemleri sektörü açısından oldukça hareketli geçtiğini belirterek, “Teknolojideki gelişmeler ve değişen müşteri davranışları, elektronik ödemeler, e-ticaret, tahmine dayalı analizler, bağlamsal pazarlama, dijital reklamcılık, alışverişte avantaj sağlayan kuponlar, sadakat kart ve mobil uygulamalar konusunu etkilemeye devam ediyor. Tüm bu gelişmeler yeni jenerasyon ticarette de fırsatlar anlamına geliyor. Bölgesel zirvede ele aldığımız konularla, geleceğe ışık tutmak istiyoruz” dedi. Altınbaş, konuşmasında Türkiye’de hayata geçen yazarkasa POS projesine ilginin büyük olduğunu da belirtti.

Toplantının ardından bir araya geldiğimiz VeriFone yöneticileri Onur Altınbaş ve Bülent Özayaz ile etkinliğin sonuçlarını ve ödemeler sistemi pazarındaki değişiklikleri konuştuk.
Altınbaş, 2009 yılında yaptıkları ilk toplantının geri dönüşünün çok verimli olduğunu belirterek “Balkan ülkelerindeki müşterilerimiz Türkiye’deki ödeme sistemlerinin ne kadar gelişmiş olduğunu gördüler ve bu sistemleri kullanmak istediler. Aramızda güçlü bir bağ kuruldu” diyor. Bu yılki toplantıyla bu bağı bir adım daha ileri taşımayı hedeflediklerini belirten Altınbaş, “Bu amaçla partnerlarımızın yanı sıra onların müşterilerini de çağırdık. Türkiye’deki müşterilerimizle bir araya getirdik. Çünkü hem son müşterinin hem bankanın hem de distribütörün birlikte hareket etmesi çok önemli. Hatta bazı müşterilerimizin tanışıp ortak iş yapma planlarını duyunca daha da mutlu olduk” değerlendirmesini yaptı.

VeriFone Güney Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Bülent Özayaz ise bu etkinliğin İstanbul’un sorumluluğunda olan diğer bölgeler için de yapılacağını söyledi. Ödeme sistemlerinin tüm dünyada büyük değişiklikten geçtiğine dikkat çeken Özayaz, “Son 5 yılda yaşanan değişim önceki 15 yıla göre çok hızlı… Artık ödeme sistemi denildiğinde müşteriye verilen toplam hizmete bakılıyor. Yani, alışveriş öncesi, sırası ve sonrasında aldığınız hizmetlerin bütünü olarak ele alınıyor. Bu toplantıda bu yaklaşıma dönük hizmetlerimizi de anlattık” dedi.
Ödeme aracının artık bir kredi kartı olmadığını, bazen bir kod, bazen kol saati bazen cep telefonu olduğunu belirten Özayaz, bu değişimi çözüm ortaklarıyla birlikte tartıştıklarını ve Türkiye’de kullanılan sistemlerin, projelerin diğer ülkelere yayılmasını hedeflediklerini söyledi.
 
Türkiye hızlı büyüyen bir pazar

Türkiye’nin VeriFone için de çok önemli bir pazar olduğunu ve hızlı büyüdüğünü belirten Özayaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “2 milyonun üzerinde POS cihazı var, çok inovatif, Türk bankacılığının yurtdışına açılıyor olması pazarı daha da önemli hale getiriyor. Aynı zamanda bir test merkezi olarak görüyoruz. İstanbul’daki ofis bölge için de çok önemli, genç, dinamik, heyecanlı yapısı genel merkezi de ekiliyor. Son dönemdeki yazarkasa pos sürecinde VeriFone Türkiye’ye doğrudan yatırım yapıp güvenli test merkezi kurmuş bir şirket. Yazarkasa POS Dünyada ilk kez Türkiye’de gerçekleşti. Arkasından yeni iş modelleri de doğdu. Yurtdışındaki partnerlerimizin de kulağına gitti. Şu anda bu işe dahil olmak isteyenler var.”

Yazarkasa POS, VPlatform’u da canlandırdı

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ya da kamuoyunda kullanılan adıyla yazarkasa POS’lar ödeme sistemleri sektöründe heyecanı artırdı. Şu an pazarda kullanılan yazarkasa POS sayısı 120 bini geçti. 2014 yılı itibarıyla lisans alan şirket sayısının da artmasıyla rekabet de keskinleşti. 2013 Ekim ayında sektörde 1-2 şirket varken şimdi sayı artmış durumda. Bu yoğun rekabet de haliyle şirketleri yeni ürünler ve çözümler üretmeye zorluyor, sektör büyüyor, çeşitlilik artıyor. Yeni nesil yazarkasalar VeriFone için de yeni bir büyüme alanı yarattı. VeriFone Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya Genel Müdürü Onur Altınbaş yazarkasa POS ile birlikte birkaç yıl önce uygulamaya soktukları VPlatform adlı hizmetlerinin de gördüğü ilginin arttığını söyledi. VPlatform, kısaca tüm banka uygulamalarını tek cihazda toplayabilmek, ayrıntılı raporlama hizmetleri alabilmek, cep telefonu ile temassız ödeme yapabilmek ve tüm operatörlere TL yükleyebilmek gibi birçok özelliğe sahip.
Ancak VPlatform’un özellikle perakende sektörü için ayrı bir anlamı var. Altınbaş, “Biz büyük perakende şirketlerine paket hizmet veriyoruz. Örneğin son olarak THY ile anlaştık. THY’ye POS terminali ve donanımın yanı sıra yazılım, saha hizmeti, çağrı merkezi ve güvenli veri merkezi hizmeti ile komple çözüm sunuyoruz. Aslında bu paket hizmeti daha önce çıkarmıştık. Ancak gördük ki yazarkasa POS’a olan ilgi gün geçtikçe daha da arttı” diyor.
VPlatform’un Pay + programı, çalışılan tüm banka uygulamalarını tek cihazda toplamayı mümkün hale getiriyor. Sadakat programıyla ayrıntılı raporlama alınabiliyor, detaylı kampanya tanımlanabiliyor ve müşteri ziyaret sıklığında artış sağlanabiliyor. Ayrıca müşteri profili, ürün, tutar, tarih, bölge bazlı sadakat programlarını hayata geçirebilmeye ve çapraz sadakat programları oluşturmaya da imkan tanıyor. VPlatform’un E-Top Up ve TL yükleme yazılımı sayesinde ise VPlatform üzerinden tüm operatörlerin para yükleme işlemleri de yapılıyor.
 
Sektörlere özel çözümler dönemi

Altınbaş, VPlatform paketi sayesinde yazarkasa POS’ta da farklı sektörlere özel hizmetler verebildiklerini söylüyor. Segmentlere özel çözümler üzerinde çalıştıklarını belirten Altınbaş, “Müşterilerimizin güvenebilecekleri ve rahat kullanabilecekleri bir çözüme ihtiyaçları vardı. Biz de bu çözümü en kısa sürede, en kullanılabilir şekilde müşterilerimize sunduk. İleride yeni bir genelge çıkabilir, değişiklik olabilir. Biz o değişikliklere en kısa sürede yanıt verecek altyapıya sahibiz. Şu anda restoranlara özel çözümlere başladık, diğer sektörler de olacak. Bu sistemin bir diğer iyi noktası da şu: Zincir mağazalara sağladığımız olanakların küçük işletmelere de ulaşmasını sağlayacağız. Esnafa da katma değer sağlayan yan hizmetler devreye girebilir. Merkezde yine ödeme sistemi olacak ama hediye kartlar, sadakat programları, fatura ödeme gibi hizmetler ve yeni iş modelleri de eklenebilir.
 
Verifone

VeriFone Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya Genel Müdürü Onur Altınbaş yaptığı sunumda öncelikle Türkiye ödeme sistemleri pazarında yaşanan değişikliklerden ve bu değişikliklere müşterilerinin beklentilerini karşılayacak şekilde nasıl çözümler ürettiklerinden bahsetti. Perakende sektörüne yönelik servis çözümlerinde kullanılan VPlatform ürününü ve örnek incelemeleri anlattı. Ayrıca Altınbaş, İstanbul’da kurulan Güvenli Veri Merkezi’nin de bölgeye hizmet vermeye hazır olduğunu söyledi.
VeriFone Türkiye Ürün Müdürü Dimitrios Nakis ise günümüze uygun hale getirilen ürünleri anlatırken Printec’in geleceğe dair planlarını da paylaştı.
VeriFone Güney Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Başkanı Bülent Özayaz, şirketin küresel vizyonu hakkında bilgiler verdi ve iş ortakları Printec’in yaptığı işin Balkanlar için ne kadar önemli olduğunu dile getirdi.
VeriFone Global Pazarlama Başkan Yardımcısı Thomas Conlon ise VeriFone’da küresel boyutta meydana gelen değişiklikleri anlattı. Terminaller, servisler ve ticaret hakkında bazı detaylar veren Conlon, VeriFone ürünlerini geliştirirken uygulamaya koydukları adımları anlattı. Avrupa ve Amerika’da ödeme sistemlerinde hayata geçirilen yeni trendleri örneklerle açıkladı.
VeriFone Bölge Yöneticileri Tayfun Peker ve Fatih Özkaymak da bölge için SWOT analizi yaparak güçlü ve zayıf yönleri ortaya koydu.
Printec Group CEO’su Vangelis Chrysafidis ise VeriFone’un kendileri için önemli bir iş ortağı olduğunu vurgulayarak, “Buraya gelirken ülke müdürlerimle, nasıl daha iyi bir işbirliğine imza atabileceğimizi konuştuk. Bu toplantı sayesinde iş geliştirme konusunda yepyeni şeyler öğrendik, zirvenin bize katkısı büyük oldu. Yönettiğimiz 15 ülkede özellikle Hırvatistan, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’da projeler hayata geçebilecek durumda” dedi.
Zirve aynı zamanda bankacılık ve iletişim sektörünün önde gelen oyuncularının üst düzey yöneticilerini de bir araya getirdi. Printec Group E-Ödeme ve E-Bank Çözüm Geliştirme Müdürü Zacharias Angelakopoulos’un yanı sıra Visa Europe, Turkcell, MasterCard , Açıkkart, Aktif Bank, E-Kent ve Garanti Bankası’ndan üst düzey yöneticiler konuşmacı olarak bulundu. Sektöre yönelik değerlendirmeler yaparken geleceğe dair projeksiyonlarını da anlattı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica