VeriFone, Balkanları da kayıt altına alacak

VeriFone’un Türkiye pazarı için geliştirdiği yazarkasa POS cihazına başta Balkanlar olmak üzere Avrupa ülkelerinden yoğun ilgi var

VeriFone, ödeme sistemleri konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri. Merkezi ABD San Jose’deki Silikon Vadisi’nde bulunan VeriFone için Türkiye önemli bir pazar, aynı zamanda bölgesel bir üs konumunda. 3 kıtadan 50 ülke, şirketin İTÜ Teknokent’teki merkezinden yönetiliyor. Güney Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin başkanlığını Bülent Özayaz; Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya bölgesinin genel müdürlüğünü de Onur Altınbaş yürütüyor.
Bölgesel projeleriyle dünyaya örnek gösterilen VeriFone Türkiye, son dönemde geliştirdiği yeni nesil yazarkasa POS cihazlarıyla adını duyurdu.
Başlarda kuşkuyla bakılan ve gerekliliği tartışılan yazarkasa POS uygulamasının kayıt dışı ekonomiyle mücadelede oynayacağı rol ortaya çıkınca Türkiye dışından da sisteme ilgi artmaya başladı. Daha önce PSM’de Fransız Ingenico’nun, Türkiye’de Türk mühendisleriyle geliştirip Fransa’da dış tasarımını yaptığı yazarkasa POS cihazları için ihracat arayışı başlattığına yer vermiştik. Şimdi VeriFone da benzer çalışmaları yürüttüğünü açıkladı. VeriFone Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya Genel Müdürü Onur Altınbaş, Yunanistan’da düzenlenen bir toplantıda, yazarkasa POS cihazlarına başta Balkanlar olmak üzere Avrupa ülkelerinden yoğun ilgi olduğunu söyledi. Altınbaş, Türkiye’nin ardından önümüzdeki yıl en az bir başka ülkede daha VeriFone yazarkasa POS cihazlarının kullanılmaya başlayacağının ipuçlarını verdi.
 
VPlatform’u Yunanistan’a taşıyacaklar

Evet, biraz önce de belirttiğimiz gibi VeriFone Türkiye, ödeme sistemleri sektöründeki gelişmeleri anlatmak ve Avrupa pazarında yapılan çalışmaları paylaşmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’da bir toplantı düzenledi. Toplantıya VeriFone Türkiye’nin bu ülkedeki partneri Printec Group’un CEO’su Vangelis Chrysafidis de katıldı.
Atina’daki toplantıda Onur Altınbaş, yeni nesil yazarkasa POS cihazlarındaki uygulama ve çözümlerle sektörün lider firması olduklarını belirterek şu bilgileri verdi:
“Türkiye’deki yazarkasa POS süreci dünyada bir ilk olduğu için en uygun cihazları geliştirdik. Ödeme sistemleri konusunda VeriFone Türkiye olarak dünya üzerindeki birçok ülkeye yol gösterici konumdayız. Yeni sistemde, mevcut bankacılık uygulamalarıyla birlikte kontör yükleme, fatura ödeme gibi özellikler de yazarkasa POS cihazlarına rahatlıkla eklenebiliyor. Bu da esnafa yeni kazanç kapıları açıyor. 2015 yılı sonuna kadar mahallemizdeki bakkal veya yol üzerindeki kuruyemişçi de gidip yazarkasa POS alarak, dükkânını fatura ödeme, kontör satma noktasına çevirip ek gelir sağlayabilecek.
12 bankayı tek POS’ta birleştiren VPlatform uygulamamızla mağazalardaki kasa bilgileriyle merkezdeki muhasebe bilgilerini entegre ediyor, zincir mağazaların anlık raporlama takibi yapmasını sağlıyoruz. İleride çapraz sadakat programları uygulayarak büyük bir platform yaratmak istiyoruz. VeriFone olarak şu anda Yunanistan’da pazarın yüzde 57’sine hâkimiz. Bütün bu sistemler Yunanistan’da da uygulanabilecek.”

42 bin yazarkasa POS sattı

Yazarkasa POS cihazını dünyaya pazarlama yönünde adımlar attıklarını aktaran Altınbaş, özellikle kayıt dışı ekonomiyle mücadele eden ülkelerde bu sistemin ilgi çektiğini vurguladı. Altınbaş, sözlerine şöyle devam etti:
“Başta Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya olmak üzere Balkan ülkeleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. 2015 yılında birkaç ülkeyle yazarkasa POS çalışmalarına başlayabiliriz. Şu anda Türkiye’deki 2.3 milyon POS cihazının 1.2 milyonu VeriFone’a ait. Yazarkasa POS zorunluluğundan sonra Türkiye’de değişen 120-125 bin cihazın 42 bini de yine bizim markamızı taşıyor. 2016 yılına kadar değişecek olan 2.5 milyon adetlik masaüstü yazarkasa POS cihazı pazarı için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
Öte yandan Altınbaş, dünyada POS terminalleri üzerinden gerçekleşen işlemlerin yüzde 40’ında VeriFone imzası olduğunu belirterek, VeriFone’un yıl sonu ciro beklentisinin 1.8 milyar dolar olduğunu kaydetti.
 
Komşu krizde taksitle tanıştı

VeriFone ile Yunanistan’da ödeme sistemlerinde ortak çalışmalarını sürdüren Printec Group’un CEO’su Vangelis Chrysafidis ise toplantıda Yunanistan’ın 4 yıl önce kredi kartına taksitle tanıştığını hatırlatarak şu değerlendirmeyi yaptı:
“Krizin ardından ekonomimizin artıya geçmesi güzel bir işaret. Ancak hâlâ atmamız gereken çok adım var. Yunanistan pazarında güçlü bir pozisyona sahibiz. VeriFone ile bu başarımız daha da perçinleniyor.”
 
TÜRKİYE, AVRUPA’NIN AR-GE MERKEZİ OLACAK

Kısa süre önce VeriFone’un bölgesel yönetim merkezi olan ve 50’nin üzerinde ülkeyi yöneten VeriFone Türkiye, şimdi de Avrupa’nın Ar-Ge merkezi olmaya aday. İTÜ Teknokent’te yapılması planlanan proje hayata geçerse yaklaşık 50 kişiye iş olanağı sağlanacak.
VeriFone’un Ar-Ge’ye yılda 100 milyon dolar yatırım yaptığını vurgulayan Onur Altınbaş, “Ar-Ge merkezi konusunda VeriFone Polonya ile rekabet halindeyiz. Türkiye’de ödeme sistemleri ileri düzeyde. Sahip olduğumuz teknolojik altyapı, ürün ve hizmet kalitesiyle bu Ar-Ge merkezini yönetebilecek tek ülkeyiz. Bölgeye hizmetlerimiz de bizi şanslı kılıyor. Tüm bunların yanında Polonya’nın AB ve maliyet avantajını vergi avantajımızla lehimize çeviriyoruz” dedi.
 
“İSTANBUL’UN TAKSİ ÇÖZÜMLERİNE TALİBİZ”

Yunanistan’daki toplantıda Onur Altınbaş, İstanbul’daki taksilerde kredi kartıyla ödeme imkanını sunacak çalışmaları da yakından takip ettiklerini açıkladı. VeriFone’un Londra’nın yanı sıra New York başta olmak üzere ABD’nin 7 eyaletinde taksilerde POS ödeme hizmeti verdiğini hatırlatan Altınbaş, “İstanbul için de kısa süre sonra böyle bir adım atılması yönünde beklentimiz var. Projenin gerçekleşmesi durumunda biz de bu işe talibiz” dedi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica