Visa ve Mastercard, 6.2 milyar dolar ödeyecek

Kredi kartı devleeri Visa Inc., Mastercard Inc. ABD'de uzun süredir devam eden bir davanın kapatılması için 6.2 milyar dolar ödemeyi kabul etti

Visa Inc., Mastercard Inc. ve bir dizi ABD bankası, uzun süredir devam eden bir davanın kapatılması için 6.2 milyar dolar ödemeyi kabul ettiler. Visa ve Mastercard daha önce davacılar ile 7.25 milyar dolarlık bir uzlaşmaya vardı, ancak bu anlaşma 2016 yılında federal temyiz mahkemesi tarafından bozuldu ve ABD Yüksek Mahkemesi geçen yıl yeniden davayı açmayı reddetti. Anlaşma, yaklaşık 8.000 perakendecinin dahil edilmesinden sonra değeri 5.7 milyar dolara inmiş olsa da, en büyük ABD'li antitröst anlaşmasıydı.

Sınıf aksiyon davasında yer alan kart düzenleyicileri arasında JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. ve Bank of America Corp'da bulunuyor. Yaklaşık 12 milyon perakendeci adına getirilen ve on yıldan uzun bir süredir devam eden dava, kredi kartı şirketlerini federal antitröst yasalarını ihlal etmekle suçlayarak tüccarların aidat ücretlerini ödemeleye zorlayarak ve tüketicileri diğer ödeme yöntemlerine yönlendirmelerini yasaklıyor.

Amazon.com Inc., Costco Wholesale Corp. ve Walmart Inc. gibi perakendecilerin karşı çıktığı önceki anlaşmayı reddederken, federal bir temyiz mahkemesi anlaşmanın adil olmadığını, çünkü bazı perakendecilerin az ya da hiç faydası olmayacağını belirttiler.

Kart şirketleri bugüne kadar 5.3 milyar dolar ödediler ve şimdi ilave 900 milyon dolar ödeyecekler. Mastercard ikinci çeyrekte ayrılan fonlardan 108 milyon dolar daha ödeyeceğini açıkladı. Visa'nın payı, şirketin mahkeme ile daha önce yatırdığı fonları ve 28 Haziran'da kurduğu dava emanetini kullanarak ödemeyi beklediği yaklaşık 4.1 milyar dolarlık bir rakamı temsil ediyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica