Yabancı alıma geçti

Türkiye’de atılan normalleşme adımları sonuçlarını vermeye başladı. 2 Ekim haftasında yabancı yatırımcı 131 milyon dolarlık hisse senedi, tahvil ve bonoda da 479 milyon dolarlık alım yaptı. Hürriyet'ten Zeynel Balcı'nın yazısı...

MERKEZ Bankası’nın (TCMB) faiz artırımı ile başlayan ve sonrasında mevduat faiz gelirleri ve döviz alımlarındaki vergi indirimleriyle süren ve piyasaların ‘normalleşme’ diye adlandırdığı hamlelerin etkileri devam ediyor. 2018 yılından bu yana ilk defa haftalık bazda portföy yatırımlarında en yüksek yabancı alımı 2 Ekim haftasında gerçekleşti. Hisse senetlerinde 131 milyon dolar, tahvil bonoda (DİBS) ise 479 milyon dolar, toplamda 610 milyon dolarlık alım görüldü. Ancak faiz artırımının ardından tahvil bonodaki alımlar kısmen başlamıştı. 25 Eylül haftasında hisse senetlerinde 101 milyon dolar satış görülürken tahvil bonoda 115 milyon dolar alım gerçekleşmiş, geçen haftaki yazımızda faiz artırımının etkisi ve yabancıların pozisyon değişiminin ilk sinyalleri olarak değerlendirmiştik.

DEVAM GELMELİ

Piyasa ve yabancı sermaye ile uyum önemli. Ayrıca dış finansman ihtiyacının fazla olduğu bu dönemde daha da önemli. Uzun sayılabilecek bir zaman diliminde çıkışlarını gördüğümüz yabancı sermayenin yeniden girişlerini görmek sevindirici. Ancak devamının gelmesi lazım. Şimdiye kadarki çıkışların yanında son iki haftadaki girişler çok küçük bir miktar olarak görülebilir. Diğer yandan geçen hafta hazine dış piyasalarda 2.5 milyar dolar borçlanma gerçekleştirdi. Henüz Türkiye’ye çok ciddi yansımalarını görmezsek de dışarıdaki düşük faiz ve bol likidite önemli bir avantaj. Düşük faiz ve parasal genişleme politikaları daha uzun bir süre devam edecek.

FIRSAT SUNUYOR

Şartlar daha müsait hale gelirse eğer konjonktürdeki bu durumun etkilerini görmemiz olasıdır. Aslında Türk piyasaları için döviz kurlarındaki yükseliş, yüksek faiz ve Borsa İstanbul’un dış borsalara göre daha primsiz oluşu gibi şartlar yabancı girişleri açısından önemli bir fırsat sunuyor bir bakıma. Ama bu durumdan henüz çok yararlanmadığımız görülüyor. Yüksek seyrini koruyan Türkiye’nin CDS oranlarının gerilemesi ve jeopolitik gelişmelerin daha stabil hale gelmesi bu çerçevede önemli olacak.

22 EKİM MERKEZ BANKASI TOPLANTISI BEKLENİYOR

EYLÜL enflasyonunun beklentilerin biraz altında kalmasına rağmen piyasalarda 22 Ekim’deki toplantıda TCMB’den faiz artırım beklentisi dillendirilen bir konu. TCMB’nin örtülü faiz artırımının ardından son toplantıda gösterge faizini yükseltmesi önemli bir politika değişikliğine işaret ediyor. Ayrıca Merkez Bankası’nın cuma günü swap işlemlerinde kullanılan Türk Lirası faizini yüzde 10.25’ten yüzde 11.75’e yükseltmesini bu politikanın devamı olarak görmek gerekir. Geçtiğimiz günlerde yapılan faiz artırımın yabancı yatırımcı ve piyasalar üzerindeki etkileri görülünce TL’yi daha cazip kılma adına faiz artırım olasılığı da artmış görülüyor. Paranın fiyatı faizdir. Faiz artırımı döviz kurlarındaki yükselişe ket vurmak için alınan bir karar. Zira döviz satarak kurlardaki yükselişi durdurmak pek mümkün olmadı. Ayrıca merkez bankası rezervlerinde aşınmaya neden oldu. Dış dünyada düşük faiz ortamı varken faiz artırmak tabi ki arzu edilen bir durum değil. Ayrıca daha yüksek faizin ekonomik toparlanma üzerindeki olumsuz ve yavaşlatıcı bir etkisinin olup olmayacağı ayrı bir tartışma konusu. Bu noktada tercihler öne çıkıyor. Bu dönem TCMB’nin tercihi de belli.

Yabancı alıma geçti

BORSADA DİRENÇLERE DİKKAT

BORSADA tepki yükselişi devam etmekle birlikte direnç seviyelerini geçmekte zorlanıyor. Ancak gelen satışlar geri çekilmelerde destek noktalarında tepki alımlarıyla karşılaşıyor. İlk direnç 1.170 seviyesinde bulunurken çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması gerekecek. Bu durumda sonraki direnç seviyeleri 1.185-1.200 seviyelerinde bulunuyor. Geri çekilmelerde ilk destekler ise 1.150 ve 1.143 seviyelerinde. Tepki yükselişinin gücünü koruması açısından bu seviyelerin üzerinde kalınması önemli olacak. Aksi takdirde sonraki destekler 1.130 ve 1.118 seviyelerinde. Endekste çıkış hareketi korunmakla birlikte direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

Yabancı alıma geçti

DOLAR/TL’DE KÂR SATIŞLARI GÖRÜLÜYOR

DOLAR/TL kurunda çıkış hareketi devam etmekle birlikte önemli direnç seviyeleri test ediliyor. İlk dirençler 7.95 ve 7.98 seviyelerinde. Bu seviyeler çıkış kanal dirençleri olması açısından önemli. Bu açıdan bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. 7.98 seviyesinin üzerinde kalınması durumunda ise çıkışın devamıyla birlikte daha üst direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ilk destek 7.83-7.80 seviyelerinde. Bu seviyenin altına gelinmesi durumunda sonraki destek seviyeleri 7.72-7.68 olarak görülüyor. 7.98 seviyesini geçemeyen çıkış denemeleri kâr satışlarıyla karşılaşabilir.

Yabancı alıma geçti

YORUM YAP

YORUMLAR (0)