Yabancı finans kuruluşlarının Çin'deki toplam aktifleri 702 milyar doları aştı

Çin'in banka ve sigorta konusundaki en üst düzenleyici makamı, sektörlerdeki açılımın genişletilmesi çerçevesinde, Çin'deki yabancı bankaların ve sigorta şirketlerinin toplam mal varlıklarının 702,2 milyar doları aştığını beyan etti.

Çin Banka ve Sigorta Kontrol Komisyonu'nun verilerine göre, ilk üç aylık dönem sonunda Çin'de, yabancı sermaye ile finanse edilmiş 41 ticaret bankası, 115 şube ve 149 ofisi 3 trilyon 850 milyar yuana varan aktife ulaştı. Aynı dönemde ülkedeki yabancı sigorta şirketi sayısı da 64'e ulaşmıştı. Sektörün büyüklüğü ise 124 ofis ve 18 sigorta acenteliği ile 1 trilyon 460 milyar yuan oldu.

Yabancı finans kuruluşlarına sağlanan kolaylıklar artıyor
Komisyon, bu arada, yabancı yatırımcıların Çin piyasasına girme taleplerinin incelenmesini de hızlandırmış durumda. Bu bağlamda Komisyon, ülkenin, yabancı bankalar ve sigorta kuruluşları tarafından yapılacak yatırımların 9,5 trilyon yuan artırılmasını onayladığını anımsatıyor. Komisyon, yabancı bankaların girişini kolaylaştırma amacıyla gözden geçirilen yeni düzenlemeleri açıkladı. Bunlara, toplam mal varlığı ile ilgili zorunlulukların kaldırılması ve seçim yelpazesinin genişletilmesi suretiyle şube açma ve aynı zamanda finansmanı yabancı sermayeyle sağlanan ticaret bankaları oluşturma izni verilecek.

Komisyon, öte yandan, açılım önlemlerini uygulamaya koymayı ve piyasaya girişi kolaylaştırmayı yemin için daha çok çaba göstermeyi taahhüt etti. Böylece, Çin'deki yabancı finans kuruluşlarına artan bir rahatlık sağlamak üzere yabancı sermayeli girişimlerin iş kapsamı büyütülmüş, ticaret ortamı desteklenmiş olacak.
 
 
 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)