Yazarkasa POS esnafa yeni kazanç kapıları açacak

VeriFone, onay sürecini eylül ayında tamamlamasına rağmen kısa sürede 42 bin yazarkasa POS satışına ulaştı

VeriFone, onay sürecini eylül ayında tamamlamasına rağmen kısa sürede 42 bin yazarkasa POS satışına ulaştı. VeriFone Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya Genel Müdürü Onur Altınbaş, cihaz mülkiyeti işyerine geçtiği için kazanç artıracak birçok yeni uygulama geliştirilebileceğini vurguluyor...

Seçimler ve değişen gündem nedeniyle ne kadar denetlendiğini, ceza kesilip kesilmediğini bilmiyoruz ama Ekim 2013’ten bu yana seyyar satış yapan işletmelerin yazarkasa POS kullanması zorunlu. Yine yasal zorunlulukla 2016 yılına kadar da tüm POS ve yazarkasaların yazarkasa POS’a dönüştürülmesi öngörülüyor.

Yazarkasa POS gerekli miydi, mevcut mobil POS’larla bir çözüm bulunabilir miydi tartışılır. Sonuçta böyle bir karar alındı ve Türkiye dünya çapında bir ilke imza atarak ödeme sistemlerinde yeni bir dönem başlatmış oldu. Bu yeni dönemin neler getireceğini POS pazarının lideri VeriFone’un Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya Genel Müdürü Onur Altınbaş’a sorduk...
Altınbaş, öncelikle VeriFone olarak değişen koşullara, ihtiyaçlara en hızlı şekilde uyum sağlayıp yanıt verebilecek altyapıya sahip olduklarını vurguluyor. “Bugün yazarkasa POS, yarın başka bir proje olur; projeler, bütçeler, hedefler değişebilir. Önemli olan sizin ekibinizin, altyapınızın güçlü, müşterilerinizle ilişkinizin iyi olmasıdır. Yazarkasa POS projesi de gösterdi ki VeriFone her türlü yatırımı yapmaya, müşteri taleplerini karşılamaya hazır bir firma. İsmine yakışır çözümleri en kısa sürede yine sektöre sundu. Önümüzdeki dönemlerde de sunmaya devam edecek” diyor.

Arayı hızlı kapattı

Peki VeriFone, yazarkasa POS modellerini piyasaya sunmakta neden gecikti? Onur Altınbaş, bu noktada yepyeni ve farklı özelliklere sahip bu cihazın başta MasterCard ve Visa standartlarına uyum süreci; TÜBİTAK, Sanayi Bakanlığı, Maliye ve daha birçok kurum ve kuruluşun onayını alması gerektiğini hatırlatıyor. Tabii bütün bu süreç de ayları hatta yılı bulabiliyor.
Veriler kesin olmasa da şimdiye kadar 120-125 bin civarında yazarkasa POS cihazı satıldığı belirtiliyor. Altınbaş, eylül ortası gibi Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan son onayı alan VeriFone’un ocak sonu itibariyle 42 bin yazarkasa POS satışına ulaştığını söylüyor. Bu kadar kısa sürede pazarın üçte birini nasıl ele geçirdiklerini sorduğumuzda Altınbaş şöyle yanıtlıyor:
“Kurumsal, büyük müşterilerin yüzde 95’i VeriFone’u tercih etti. McDonald’s, Burger King, Dominos Pizza, Papa John’s gibi toplu alım yapan fast food zincirlerini bunlara örnek verebilirim.”

“600 bin hedefi mümkün değil”

Onur Altınbaş, orta ve uzun vadede ise yazarkasa POS pazarında da yüzde 50’nin üzerinde pazar payına ulaşacaklarını öngörüyor. Bu noktada da Türkiye çapında 2.3 milyon adet olan toplam POS’un 1.2 milyonunun VeriFone ürünü olduğunu vurguluyor. Yazarkasa POS uygulaması başlayınca piyasada 600 bin adetlik pazar oluştuğu dile getirilmişti. Altınbaş, bu rakamı gerçekçi bulmuyor. Gerekçesini de şöyle açıklıyor: “Bu sayı piyasada bulunan 600 bin civarındaki mobil POS’un tamamının yazarkasa POS’a dönüşeceği hesabıyla tahmin edilmişti. Ancak tamamının dönüşmesi mümkün görünmüyor. Örneğin, Emirgan’daki Sütiş’te daha önce 12 tane mobil POS kullanılıyordu. Bu POS’ları bankalar verdiği için işyeri sahibi açısından maliyeti o kadar önemli değildi. Şimdi kendi satın aldığı için ‘2-3 tanesi benim işimi görür’ diyor. Dolayısıyla pazarın şimdilik 150 binlerde oluşabileceğini söyleyebiliriz. Asıl değişim ve dönüşüm 2015-2016 yıllarında yaşanacak. 2.3 milyon POS’un tamamı olmasa da o zaman 1-1.5 milyon adetlik bir pazardan söz edebileceğiz.”

Tamamı temassız özellikli

VeriFone, POS konusunda yazarkasa piyasasının tanınmış markaları Profilo ve Hugin ile işbirliği yapıyor. Profilo ile ortak geliştirilen yazarkasa POS modeli ‘VX 680-E1’, Hugin’le geliştirileninki ise ‘VX 675 ECR’ modelini taşıyor. Onur Altınbaş, bu modellerin başta küçük boyutları olmak üzere birçok özelliğiyle rakiplerinden ayrıştığını belirtiyor. Nitekim Hugin VX 675 ECR da “Dünyanın en küçük yazarkasa POS’u” diye lanse edilmişti.

Atınbaş, Maliye tarafından zorunlu tutulmamasına rağmen, ekstra maliyeti göze alarak bütün yazarkasa POS’ları temassız özellikli ürettiklerini vurguluyor. Bu özellik sayesinde temassız özellikli kartlar ve akıllı telefonlarla ödeme yapabilmek mümkün.

VeriFone, rekabette teknik destek ve tamir altyapısının gücüne de güveniyor. İstanbul Seyrantepe’deki 5 katlı tamir merkezinde bankalar için kurulan 1.2 milyon POS’un yanı sıra yeni yazarkasa POS’lar için de tamir ve teknik destek hizmeti veriliyor. Onur Altınbaş, VeriFone’u rakiplerinden ayıran bir başka özelliğin de POS swap’i olduğunu belirtiyor. Yani herhangi bir işyerindeki POS cihazı bozulduğunda, hemen içindeki bilgilerin swap yoluyla aktarıldığı yeni bir cihaz temin ediliyor, böylece işletmecinin mağduriyeti engelleniyor, hiçbir şey olmamış gibi işlemlere devam edilebiliyor.

Kuruyemişçi Hasan abiye ek gelir

Malum kamunun, hükümetin yazarkasa POS uygulamasıyla amacı kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak. Tüm yazarkasa ve POS’lar yazarkasa POS’a dönüştüğünde işlemler elektronik ortamda kayıt altına alınacağı için kontrol kolaylaşacak, kontrolün zahmeti ve maliyeti de azalacak.  
Peki bu yeni sistem esnaf, kafe-restoran sahipleri, marketler, mağazalar, mağaza zincirleri, kısacası işletme ve işletme sahipleri için ne getirecek? Özellikle küçük esnafın satın almakta zorlanabileceği yazarkasa POS’un maliyetini çıkarmak, hatta kazanca çevirmek için neler yapılabilir?

Onur Altınbaş, her şeyden önce yeni dönemde cihaz sahipliğinin değişeceğine dikkat çekiyor. Yazarkasa POS’tan önce bankalar işyerlerine POS’ları bedelsiz olarak kuruyor, dolayısıyla bu cihazlarla yapılan uygulamalar için inisiyatif de bankalarda oluyordu. Son dönemde 3-4 bankanın bir araya geldiği ortak POS’lar yaygınlaşsa da hala 5-6 hatta daha fazla POS’un sıra sıra dizildiği büyük mağaza ve işyerlerine rastlamak mümkün. Bankalar başta puan olmak üzere birçok sadakat programlarını POS’lar üzerinden yürütüyor.
İşte Altınbaş, şimdi yazarkasa POS’un sahibi işletmeci olacağı için onun söz sahibi olacağı, kazanç artırıcı birçok uygulama geliştirilebileceğini vurguluyor. Bu konuda da şu örneği veriyor: “Bankacılık dışında verilebilecek birçok katma değerli hizmet söz konusu. Örneğin fatura ödemeleri, kontör yüklemeleri gibi... Şimdi işyeri uygun olan yazarkasa POS sahipleri için bu ve benzeri uygulamaları geliştirip yeni kazanç kapıları açmak mümkün hale geldi. Karar değişmezse 2015 sonuna kadar köşedeki bakkal da yol üzerindeki kuruyemişçi Hasan abi de gidecek yazarkasa POS alacak. Dükkanlarını fatura ödeme, kontör satma noktasına çevirebilecekler. Biz de bu konuda başka neler yapılabileceği konusunda şimdiden çalışmalara başladık.”

3 KITADAN 50 ÜLKE TÜRKİYE’NİN SORUMLULUĞUNDA

Onur Altınbaş, 7 yıldır VeriFone’da çalışıyor. Eylül 2013’te VeriFone Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya Genel Müdürü olarak atandı. Daha önce yurtdışı pazarlardan sorumluydu. 2008’de 15 Balkan ülkesi Türkiye ofisine bağlanınca Altınbaş, elinde çanta ülke ülke gezip VeriFone Türkiye’nin ödeme sistemlerindeki deneyimlerini anlatmış. 3 yıl böyle geçtikten sonra Rusya ve Türk Cumhuriyetleri de Türkiye’ye bağlanmış. Ardından Ortadoğu ve Afrika da dahil olunca 3 kıtadan 50 ülke Türkiye ofisinin sorumluluğu altına girmiş. Altınbaş, unvanından da anlaşılacağı gibi Balkanlar, Rusya, Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye’den sorumlu.  Altınbaş, kendi bölgesinde şu an en hızlı büyüyen pazarın Rusya olduğuna dikkat çekiyor. Örneğin, DenizBank’ı satın alan Rus Sberbank, geçen yıl 450 bin adet POS almak için ihale açmış. Bu ihaleyi de VeriFone kazanmış. Altınbaş, Türk Cumhuriyetleri ve Afrika’da da yüksek potansiyel olduğunu, ancak ödeme sistemleri altyapısı anlamında daha çok yol almaları gerektiğini belirtiyor.
 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica