YEP öncesi piyasalarda son durum

Türkiye'de piyasalar, Yeni Ekonomik Program'a (YEP) odaklanırken Türk Lirası, yabancı para birimleri karşısında sınırlı da olsa değer kaybını sürdürüyor.

Türkiye'de piyasalar, Yeni Ekonomik Program'a (YEP) odaklanırken Türk Lirası, yabancı para birimleri karşısında sınırlı da olsa değer kaybını sürdürüyor. Dolar/TL 7,81'in; euro/TL 9,12'nin üzerinde. Dün 10 lirayı aşar sterlin ise 10,05'in üzerinde.


Piyasalar bugün açıklanacak olan Yeni Ekonomik Program'a (YEP) odaklanmış durumda. Dün yaşanan hızlı yükselişlerle dikkat çeken döviz kurlarında bugün de hafif yukarı yönlü seyir dikkat çekiyor. Dolar/TL, 7,80'in hemen üzerinde değerlenirken; euro/TL ise 9,12'den el değiştiriyor. Ekonomide gelecek üç yılın yol haritası niteliği taşıyan Yeni Ekonomik Program (YEP) bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacak.

Küresel piyasalarda ise Asya borsalarının çoğu ABD piyasalarında dünkü yükselişin yarattığı ivmenin etkisiyle güne yükselişle başladı. Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,2 yükselirken Çin'in lokomotif hisse endeksi CSI 300 yüzde 0,4 civarı artıda bulunuyor. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,4 yükseldi. Japonya'nın Nikkei endeksi ise telekomünikasyon hisselerindeki gerileme nedeniyle yüzde 0,61 ekside seyretti.

Koronavirüs salgını ekonomileri etkilemeye ve yüksek değerlemeler endişe yaratmaya devam ederken Çin'in ekonomik toparlanmasına yönelik pozitif işaretler Asya piyasalarını canlandırdı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)