ZDNet: Türklerin kredi kartı bilgileri çalındı

İnternet üzerinde ekonomi ve teknoloji yayını yapan ZDNet sitesi, Türkiye'den 455 binden fazla kart bilgisini çalınıp satıldığını ileri sürdü

ZDNet, dünyada teknoloji, ekonomi ve iş üzerine yayın yapan öncü internet sitelerinden. Sitenin iddiasına göre 28 Ekim ile 27 Kasım tarihleri aralığında Türklere ait kredi ve banka kartlarının bilgilerinin internet ortamında satışa çıktığını iddia etti. Kart bilgilerinin "Joker’s Stash" isimli “En büyük kart mağazası” olarak belirtilen sitede satıldığı bildirildi.

Güvenlik araştırmaları yapan Group-IB’den yetkililer ZDNet’e açıklama yaparken verilerin 4 farklı parça halinde sızdırıldığını öne sürdü. Türkiye merkezli en büyük sızıntı hakkında açıklama yapan Group-IB’den yetkililer, Türkiye’den kartların çok nadiren çalındığını da aktardı.

Çalınanlar hem banka hem de kredi kartı

Hem bankamatik kartlarının hem de kredi kartlarının çalındığını aktaran, grubun siber suçlar araştırma bölümü başkanı Dmitry Şeştakov, “Kartların son kullanma tarihi, CVV/CVC, kullanıcı adı gibi bilgilerin yanı sıra isim, e-posta adresi ve telefon numaralar bulundu” açıklamasını yaptı.

Türk yetkililer bilgilendirildi

Çalınan kartlarının değerinin toplamda yaklaşık 500.000 dolar olduğu belirtildi.

Şeştakov, Türk makamlarına bilgi verildiğini de dile getirdi. Yapılan açıklamada, Türkiye’de yaşandığı iddia edilen olayın 2019’un en büyük ikinci sızıntı olayı olduğu belirtildi. Ekim ayında Hindistan’da 1.3 milyon kart bilgisi çalındığı ve bunların satışa çıktığı aktarıldı. 

"Bankaların kartları iptal etmesi beklenir"

Üst düzey bankacılık kaynakları geçen hafta sonundan bu yana olayın sektör içinde konuşulduğunu vurguladı. Kaynak 15-20 günlük bir süre içerisinde bilgilerin çalındığı kartların bankalar tarafından iptal edilmesinin beklendiğini söyledi. Üst düzey sektör kaynağı, “Kart bilgileri sızıntısı bir internet sitesinin e-ticaret platformu üzerinden gerçekleşti” açıklamasında bulundu. (Sözcü)

YORUM YAP

YORUMLAR (0)