Şekli-şemali bozuk ATM'yi kullanmayın

2 / 12

-Son dönemde ATM'lerden kart kopyalama vakaları önemli oranda arttı. Neden?

-Aslında kredi kartları da kopyalanıyor ama son dönemde kredi kartları çipli hale getirildiği için kop-yalanmaları neredeyse imkansız hale geldi. Bu nedenle artık cipsiz kredi kartı almayın. Eğer bankanız size cipsiz kart veriyorsa bunu kabul etmeyin. Çünkü manyetikli kartların tüm bilgileri manyetik üzerinde saklandığı için kopyalanması çok kolay. O yüzden çipli kredi kartları çıktığından beri bu kopyalama sahtekarlığı daha çok cipsiz olan banka kartları üzerine yoğunlaştı.

Banka kartlarının kopyalanması, ATM'nin kartınızı taktığınız bölüme takılan bir donanımla gerçekleştiriliyor. Bu donanımlar şube içinde olmayan veya çok kalabalık yerlerde olmayan ATM'lere takılıyor. Çünkü kart okuyucuyu takmak için yarım saati bulan bir çalışma yapılması gerekiyor. Ayrıca bir de sizin kartınızı soktuğunuz yerin tam tepesine bir kamera koyuyorlar ki siz şifreyi girdiğinizde kamera ile şifrenizi de kaydedebilsinler. Kopyalama için iki bilgiyi eşleştirmeleri gerekiyor.

Bizde meslek hastalığı gibi oldu. Artık bir ATM'nin önüne gelince sağını solunu özellikle kartı soktuğumuz yerin üstünü kurcalıyoruz. Bir yerinde bir şey var mı diye araştırıyoruz. Siz de ATM'yi fiziksel olarak muayene edin, size tuhaf gelen bir şey varsa kaçarak uzaklasın. Bir diğer yöntem ise kart girişine bir şey yapıştırmak. Sanki siz onu ATM'nin parçasıymış gibi görüyorsunuz. Normalde ATM'nin üstünde yeşil yeşil yanıp sönen bir bölüm vardır. İşte tam onun üzerine farklı bir şey getirip yapıştırıyorlar. Ama bu çok belli oluyor.