Açık bankacılıkta sürücü koltuğunda kim var?

Modern dünyanın en geleneksel sektörlerinden biri olan Bankacılık sektörü  ve finans dünyasının   hakim  kurumları olmaları nedeniyle Bankalar, çok uzun yıllar alışılmış iş modellerini kullanmaya devam etmişlerdir

PSMMAG/DIŞ HABERLER 

Açık bankacılık uygulamalarının gelişmesi ile birlikte, yeni oyuncular büyük bankalarla aynı verilere erişme imkanına sahip olmuşlardır. Bu çığır açıcı gelişme, aynı veri tabanına sahip olan daha küçük ölçekli ve esnek yapıdaki finansal kurumların,  yenilik yapmalarına, geleneksel finansal hizmetlere karşı  etkin ve daha uygun maliyetli  alternatifler yaratmalarına İmkan tanımaktadır. Bir anlamda,açık bankacılık, sektöre  giriş engellerini ortadan kaldırarak, geleneksel uygulamaların hakim olduğu bankacılık sektörünü   demokratikleştirmiştir.

Geleneksel bankacılık kurumlarının son zamanlarda müşterileri için uygulamalar ve çevrimiçi bankacılık çözümleri yayınlaması tesadüf değil. Bankalar, fintech evriminin tam önlerinde gerçekleştiğini görüyor ve yeni teknolojiyi benimseyerek değişimi benimsiyorlar.

 Açık bankacılık uygulamaları, geleneksel bankaları, daha müşteri odaklı ve dijital  çözümlerin ağırlıkta olduğu bir finansal ortama doğru hem zorlamakta hem de hazırlamaktadır.  Geleneksel bankalarla , açık bankacılık uygulamalarından doğan daha fazla rekabetin, bankacılık  sektörü açısından en iyi fiyatlama, optimum çözüm ve en düşük maliyet ortamını yaratması beklenmektedir. 

Açık bankacılık, tüketicilere geleneksel  bankacılığın sağladığından çok daha  farklı bir  yapı ve derinlikte hizmet sunmaktadır. Açık bankacılık, gelişmiş analitiklere dayalı olarak bireylere finansal refahları konusunda proaktif olarak tavsiyelerde bulunduğundan ve öneri modelleri geliştirdiğinden  bankacılık deneyimini etkileşimli hale getirmiş bulunmaktadır.

Açık bankacılık, Pandora'nın veri kutusunu açarak ve analitiklerin gücünü açığa çıkararak finansal hizmetleri hem geleneksel bankalar hem de fintech şirketleri için açık ve adil bir oyun alanı haline getirdi. Tüketiciler yalnızca finansal sağlayıcıları hakkında daha fazla seçeneğe sahip olmakla kalmadı, aynı zamanda verilerini paylaşma konusunda tek karar verici haline geldi.

Finansal bir karar vermek için tüketicilerin mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için mümkün olduğunca fazla bilgiye sahip olmaları gerekir. Bir uygulama ile birbirine bağlanan ve tek bir platformda kullanılabilen tüm hesaplar ile açık bankacılık, finansal durumunuz ve  geleceğe yönelik  pozisyonlarınız için en faydalı kararı vermenize yardımcı olabilmektedir.

Açık bankacılık ile tüketicilerin bir müttefiki ve onları arayan bir ortağı vardır. Bankacılık hizmetlerini kullanan bireylerin tamamı, mümkün olan en iyi şekilde planlamak, bütçelemek ve yatırım yapmak için iş zekasına veya öngörüye sahip değildir. Açık bankacılık teknolojisi, veri analizini  bizim yerimize yaparak, alışkanlıklarımızı analiz ediyor, trendleri yakalıyor ve müşteri profilimize en uygun ürün ve hizmetleri önerebilmektedir.

Açık bankacılık, geleneksel  bankacılık kadar güvenli olup, akıllı telefonunuzdan para göndermek gibi herhangi bir dijital bankacılık faaliyetini güvenerek kullanıyorsanız , açık bankacılık teknolojisi de , , bilgiye erişimi, aktarımı ve yönetimi daha güvenli hale getirmek için API teknolojisi  ile desteklenmektedir.  API'lere erişim , teknik yetkilendirme, kullanıcı kimlik doğrulaması ve onay gerektiren PSD2 gibi belirli endüstri standartları tarafından korunmaktadır  .

Geleneksel bankacılık kurumları ile müşterileri  ve mevduat sahipleri  arasındaki ilişki, çok net olarak tanımlanmış parametrelere sahipti. Geleneksel bankacılık kurumları, gücün hemen tamamını elinde bulunduruyordu  ve bankalara ihtiyaç duyanlar  müşteriler veya mudilerken, açık bankacılık uygulamalarının en büyük etkisi , güç dengesini değiştirmesinde oldu ve bir anlamda açık bankacılık, sürücü koltuğuna müşterileri buyur etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)