Alibaba’ya rekor ceza şirketi rahatlattı

E-ticaret devi Alibaba Group, Çinli düzenleyicilerin şirkete verdiği 2.8 milyar dolarlık rekor ceza sonrası yazdığı açık mektupta düzenleyicilere ‘teşekkür etti’

Çinli e-ticaret devi Alibaba’ya pazardaki hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 2.8 milyar dolarlık rekor ceza kesilmesinin ardından Alibaba Grup düzenleyicilere sıradışı bir karşılık vererek ‘teşekkür etti’.

Şirket konuya ilişkin yazdığı bir açık mektupta ‘hükümetin sert düzenlemeleri olmasa bu büyümeyi yakalayamazdık, destek gruplarımızın toleransı ve eleştirel gözetimleri gelişimimizde önemli rol oynadı. Bunun için de minnet ve saygı duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Pekinli düzenleyiciler bu tür cezalarla ülkenin en büyük şirketlerine ve liderlerine rekabete aykırı davranışlarının belli sonuçları olacağı mesajını veriyor.

Tahminlerden daha az olan 2.8 milyar dolarlık ceza, şirketin kurucusu Jack Ma’nın internet imparatorluğu üzerindeki kara bulutların dağılmasını sağladı. Ceza, Alibaba’nın 2019 yılında Çin’de elde ettiği gelirin yüzde 4’üne denk geliyor.

Alibaba hisseleri bu sabah Hong Kong’ta yüzde 5.5 yükseldi.

Şirketin kurucu ortağı Joseph Tsai bugünkü yatırımcı toplantısında bu aksiyonların adil rekabeti sağlamak adına alındığını ve bu konuyu artık geride bırakmaktan memnun olduklarını belirtti. Tsai, düzenleyicilerin şirketin e-ticaret stratejilerinde radikal değişiklikler empoze etmeyeceğini bildirdi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)