Alman Wirecard Türk mobil ödeme şirketini aldı

Elektronik ödeme sistemleri şirketi Almanya merkezli Wirecard, Türkiye'de mobil ödeme şirketi 3pay'i 26 milyon Euro'ya satın aldı

Türkiye'de internet bazlı iş yapan gi­rişimlere yabancı şirketlerin ilgisi gi­derek artıyor. Bu alanda yeni bir satın alma daha gerçekleşti. Elektronik ödeme sistemleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Almanya merkezli Wirecard, Türki­ye'de mobil ödemelerin önemli oyuncularından olan 3pay markasına sahip Mikro Ödeme'yi 26 milyon Eu-ro bedelle satın aldı. Satın alma bedelinin 12 milyon Euro'luk kısmı nakit olarak ödenir­ken, geri kalan kısmı şirketin 2014 ve 2017 yılları arasındaki performansına göre en fazla 14 milyon Euro olarak ödenecek. Böylece 3pay, eğer üç yıl içerisindeki hedeflerini tutturursa 26 milyon Euro bedelle satılmış olacak. 3pay satın almasıyla Türkiye pa­zarına giriş yapan Wirecard'ın, bu sa­yede Ortadoğu ve Kuzey Afrika pa­zarlarındaki faaliyetlerini genişletme­si bekleniyor. 1999'da kurulan Wire-card'ın bu yılın dokuz aylık döne­minde cirosu 424 milyon Euro'ya ulaştı. Şirketin borsadaki değeri ise 4 milyar Euro'ya yakın. Bu satın alma­nın Wirecard Group'un 2015 yılına ait konsolide FVAÖK'üne 1,7 milyon Eu­ro katkı yapması bekleniyor. İki şir­ketin entegrasyonunun ise 2014-2015 yılları arasında yaklaşık 1 milyon Eu­ro'luk bir maliyet yaratacağı öngörü­lüyor.
 
POTANSİYELE YATIRIM YAPTI
Kurulduğu 2008 yılından bu yana hızlı bir şekilde büyüyen 3pay'in CEO'su Alper Akçan, satın almanın ardından şirketin yönetim takımında­ki görevine devam edecek. 3pay CEO'su Alper Akçan ve Wirecard Yö­netim Kurulu Üyesi ve CFO'su Burk­hard Ley ile bir araya gelerek satın al­ma sürecini ve bundan sonra pazar­daki planlarını konuştuk.
Ödeme servis sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren 3pay, 2012 yılında da fon şirketi Mediterra Capital'den yatırım almıştı. Mediterra Capital'den aldıklan yatınmdan sonra ürün çeşit­liğine gittiklerini ve bölgesel olarak genişleyerek Dubai ofislerini açtıklarını ifade eden 3pay Kurucusu ve CEO'su Alper Akçan, "Bu ay içinde de Wirecard ile anlaşma bağlayarak hisselerin hepsini sattık. Wirecard dünyanın en büyük ödeme servis sağlayan şirketlerinden biri. Türki­ye'de ödeme servisi ve elektronik pa­ra lisansının çıkmasıyla beraber pazarın büyümesi ve regülasyonlann ol­masını bekliyoruz. Wirecard da bu beklentiyle Türkiye pazarına giriş yaptı" diyor.
 
YENİ SATIN ALMALAR OLABİLİR
3pay, Türkiye'deki pazarın yüzde 65'ine sahip ancak şu an için düşük olan pazar hacminin bu yeni satın al­mayla birlikte genişlemesi bekleniyor. Wirecard, diğer ülkelerde edindiği know-how ve AR-GE merkezinde ge­liştirdiği leri konusunda potansiyelin çok ol­duğunu söyleyen Wirecard Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO'su Burkhard Ley, ülkemize giriş yapmalannın ne­denini şöyle anlatıyor: "Avrupa paza­rında beş yıl önce liderlik rolü için stratejimizi belirledik ve aynca Orta­doğu ve Asya pazarına girmeye karar verdik. Türkiye'nin gelişen ülke ol­ması, yoğun nüfusu, online ödeme penetrasyonun çok düşük olması bi­zim için potansiyel barındırıyor. Tür­kiye'de 3pay şirketinin mobil ödeme ve ön ödeme pazarında lider olması, bizim operasyonel ilişkilerimize uy­ması satın almada etkili oldu."
 
YENİ TEKNOLOJİLER GELİYOR
Wirecard, mobil ödeme alanında çalıştıkları Vodafone, Orange Tele­kom, Deutsche Telekom gibi tele­kom şirketleriyle geliştirdiği ödeme sistemleri teknolojilerini Türkiye'ye getirmeyi planlıyor. Şirket, sadece sa­tın almayla kalmıyor, edindiği dene­yimi pazara getirip adaptasyonu sağ­larken yerli ekiple çalışmanın avanta­jını da kullanmak istiyor. Mediterra ile partner olmanın da işbirliği için olum­lu olacağını düşünen Wirecard, Me­ditena'nın diğer yatırımlarına da tek­nik çözümler sağlamak ve geniş network ağından yararlanmak istiyor.
 
 
 
 
PAZARI BÜYÜTECEKLER
3pay ve Wirecard işbirliği, önce­likle şu an için çok büyük olmayan pazan genişletmek için çalışacak. Şir­ket, pazardaki liderlik pozisyonunu korumanın yanı sıra pazarın genişle­mesini ve penetrasyonun yükselme­sini sağlamak istiyor. Alper Akcanin diğer bir hedefi de Avrupa şirketle­rinde olmayan çözümlere ve ödeme alışkanlıklarına sahip olan 3pay'in buradaki know how ve teknolojiyi gelişmiş ülkelere ihraç etmesi. Wirecard'a göre, 3pay pazarda önemli bir konumda ama ödeme sis­temlerinde şu an için bulunmayan inovatif ürünler de pazara sunulmalı. Ödeme sistemlerini tüketicilerin ye­rel marketlerde, petrol ofislerinde, ulaşımda da kullanmasının planları yapılıyor. Bunu mümkün kılmak için mobil operatörlerle çalışıyor. Örneğin Vodafone İngiltere'de mobil telefon­larla ulaşımda ödeme yapılması için anlaştı ve bu teknolojinin altında Wirecard'm çözümü var. Buna benzer uygulamalar Türkiye'ye de gelebilir. Burkhard Ley, Türkiye pazarında po­tansiyel gördüğünü ve bu tür çözüm­ler için telekom şirketleriyle görüş­melerini sürdürdüklerini ifade ediyor.
 
‘’KNOW HOW TRANSFERİ SAĞLAYACAĞIZ’’
Burkhard Ley Wirecard Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su
 
"Bizim stratejimiz global teknik çözümler üzerine ve bu da Türkiye'ye yatırım yapma nedenlerimizden biri. Uluslararası perakende kanallarına yatırım yapıyoruz. Havayolları, telekom, tur operatörleri gibi uluslararası şirketlerle çalışıyoruz. Online, mobil ve sabit ödemelerdeki yakınsamaya inanıyoruz ve stratejimizi de buna göre belirliyoruz. Global pazarda lider şirketlerden biriyiz, bunu Türkiye'de de sürdüreceğiz. Almanya'daki şirketimizin buradakini olumlu etkilemesini, birbirine know how transferi yapmasını istiyoruz. Benzer şekilde Türkiye'nin diğer ülkelerle bunu yapmasını bekliyoruz."
 
EKONOMİST
 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)