Aracı kurumlarda SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifreye son

Mevzuata uyumlu, hızlı ve maliyet etkin çok faktörlü güvenli kimlik doğrulama uygulaması EnSecure; bankalar, finansal kuruluşlar, e-para ve ödeme kuruluşlarından sonra şimdi de aracı kurumların hizmetine sunuldu...

BDDK ve Merkez Bankası’nın ardından SPK’nın (Sermaye Piyasası Kurulu) yeni düzenlemesi ile aracı kurumların elektronik ortamda sunduğu hizmetler için de artık uygulamaya giriş ve işlem onaylama adımlarında SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifre (OTP) ile çok faktörlü doğrulama yapılamayacak. Daha önce bankalar, finansal kuruluşlar, elektronik para ve ödeme kuruluşlarına getirilen benzer düzenlemelerde olduğu gibi yatırım şirketleri de SMS OTP yerine daha güvenli yöntemlerle kimlik doğrulayacak.

SPK’nın 8 Şubat 2022 tarihli tebliğine göre aracı kurumlar, elektronik ortamda sunulan yatırım hizmet ve faaliyetleri için müşteriye atanmış bir şifreleme gizli anahtarıyla imzalanmış tek kullanımlık bir doğrulama kodu üretecek. Diğer bir deyişle Soft OTP ve benzeri yöntemlerle çok faktörlü doğrulama sağlayarak işlem yaptırabilecekler. SMS yöntemi ancak, şifreleme gizli anahtarıyla imzalanmış doğrulama kodunun üretilemediği durumlarda kullanılabilecek. Soft OTP, aracı kurumun mobil uygulaması içine yerleştirilen özel bir şifreleme eklentisi sayesinde üretiliyor ve yine kuruma ait bir doğrulama sunucusu tarafından anlık olarak doğrulanıyor.

Kolay entegrasyon, maliyet avantajı, sınırsız ölçeklendirme

Enqura’nın yüksek hızlı doğrulama yapabilen ve ek maliyet gerektirmeksizin sınırsız ölçeklenebilme imkanına sahip, yüzde yüz yerli Soft OTP ürünü EnSecure, kurumların web ya da mobil uygulamalarına çok faktörlü güvenli giriş için kullanılıyor. Mobil uygulama ekranından ya da uygulamanın tetiklediği bildirime tek dokunuşla müşteriler dijital hizmetlere erişebiliyor, riskli işlemleri onaylayabiliyor, sözleşme imzalayabiliyor. Enqura Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hasan Emre Özgür, ürünler ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “EnSecure ile kurumlar mevzuata kolayca ve hızla uyum sağlayabiliyor. Bu sayede müşteri deneyimini de iyileştirerek SMS maliyetlerinden şirketleri kurtarıyoruz. Genelde herhangi bir hizmet kanalında güvenliği artırdığınız zaman müşteri deneyimi negatif etkilenebiliyor. EnSecure ise yasal otoritenin zorunlu kıldığı yüksek güvenliği sağlarken aynı zamanda tek dokunuşla çok faktörlü kimlik doğrulamayı mümkün kılıyor. Üstelik kurumlar için entegrasyonu son derece kolay. Günler içinde mevzuata uyumlu hale gelinebiliyor. Doğrulamanın çok hızlı olması sayesinde müşteri hizmete anında erişiyor, kurumların hizmet kalitesi de artıyor. Halen 20’ye yakın müşterisi olan EnSecure ile bankalar, elektronik para ve ödeme kuruluşlarından sonra aracı kurumlar için de bu ürünü tercih edilir kılmak için yapılan doğrulama işlemi ve sunucu adedinden bağımsız tek fiyat politikası belirledik. Bu sayede gizli maliyetleri ortadan kaldırdık. Yerli teknolojiler üreten bir şirket olarak yenilikçi ürünlerimizi erişilebilir hale getirerek, kurumlar için düzenlemelere uyumu kolaylaştırmaya çalışıyor, sektörü desteklemeye özen gösteriyoruz.”

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)