Bank of America, CBDC hakkında açıklama yaptı

Bank of America, bir ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) günümüz halka açık dijital paradan farklı olacağını söyledi

Bank of America, bir ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) günümüz halka açık dijital paradan farklı olacağını söyledi. Banka, yaptığı açıklamada CBDC’nin, ticari bir bankanın değil ABD Federal Rezervinin bir yükümlülüğü altında olduğunu ve dolayısıyla herhangi bir kredi veya likidite riski olmayacağını belirtti.

Bank of America, CBDC’nin dolar statüsünü koruyacağını söyledi

Kripto paralar konusunda ülkelerin çalıştığı bir diğer konu da merkez bankası dijital para birimidir (CBDC). Stablecoin tartışmaları hâla sürerken, düzenleyiciler CBDC ‘lerin doğru bir şekilde kullanımı üzerinde çalışıyorlar. Öyle ki sizlerle kısa bir süre önce Fed’in CBDC raporunu paylaşmıştık. 

Bu çalışmalara ek olarak Bank of America ise bir CBDC yayınlamadan önce göz önünde bulundurulması gereken temel hususların, mahremiyet korumalı, aracılı, aktarılabilir ve kimlik doğrulamalı olması ihtiyacı olduğunu söylüyor. 

Banka, CBDC’lerin yokluğunda stablecoin’lerin kullanımında artış yaşanacağını belirtti ve piyasa değerine göre en büyük iki kripto paranın, Tether ve USDC ‘nin 21 Ocak itibariyle yaklaşık 121 milyar dolar toplam piyasa değerine sahip olduğunu da ekledi.

Bank of America ‘nın raporuna göre, özellikle sınır ötesi havaleler için fiat para birimi kullanmaktan daha hızlı ve ucuz olan stablecoin’lerin kullanımı artıyor. BTC

YORUM YAP

YORUMLAR (0)