BiTaksiPOS’la ödeme dönemi başladı

2013’te “BiTaksi Cebindeki Taksi” sloganıyla yola çıkan BiTaksi, yeni ödeme çözümü BiTaksiPOS’u Mastercard altyapısıyla hizmete açtı

ABDULLAH ÇETİN / BERRİN VİLDAN UYANIK

Artık taksiyi sokaktan da çevirseniz, duraktan da çağırsanız temassız özellikli kartlarınızla BiTaksiPOS üzerinden ödeme yapabileceksiniz..

17 bini İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde 90 bin civarında taksi hizmet veriyor. Sürücü bazında 200 binden fazla insanın bu işle iştigal ettiğini söyleyebiliriz. İstanbul, 16 milyonluk bir şehir ve turist potansiyeli en yüksek 10 dünya metropolünden biri. İstanbul’da her gün “sarı taksi” olarak bilinen araçlarla ortalama 1 milyon civarında yolculuk yapılıyor. Yolculuk başı 35 TL ulaşım ücreti üzerinden günde 35 milyon, yıllık ise 13 milyar TL gibi önemli bir cirodan bahsediyoruz. Tüm Türkiye için bu rakam 40 milyar TL’nin üzerinde…

Türkiye taksi ekosistemini özetleyen bu verileri BiTaksi CEO’su Kaan Sancaklı’dan aldık. Taksi gibi nakit bağımlılığı yüksek bir sektörde “nakitsiz toplum” vizyonu için önemli bir rol üstlenen BiTaksi ve Mastercard, şimdi de mobil POS uygulaması üzerinden temassız kartlarla ödeme özelliğini devreye aldı.

BiTaksiPOS uygulaması Mastercard iş birliğiyle geliştirildi ve daha ilk ayında 1500 sürücüye ulaştı. Sancaklı, 2022 yılı sonuna kadar 10 bin sürücüye ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Bilindiği gibi, ödemelerin online olarak yapıldığı BiTaksi uygulamasının ödeme altyapısı hayata geçtiği günden bu yana Mastercard çözümü Masterpass tarafından sağlanıyor.

BiTaksi CEO’su Kaan Sancaklı ve Mastercard’ın Hızlı Büyüyen Avrupa Pazarları Başkan Yardımcısı Hakan Tatlıcı ile yeni ödeme yöntemi BiTaksiPOS’u konuştuk…

İsterseniz önce BiTaksi’nin 8 yıllık yolculuğunu başından itibaren biraz özetleyelim. Hangi amaç ve hedeflerle yola çıkmıştınız, gelinen noktayı değerlendirebilir misiniz?

Kaan Sancaklı: BiTaksi’yi hem yolcuların hem de sürücülerin “dijital yol arkadaşı” olarak konumlandırıyoruz. Kuruluş aşamasında önceliğimiz, sürücülere BiTaksi’yi ve onlara sağlayacağı faydaları anlatmak oldu. Bizim kültürümüzde sokaktan taksi çevirmek ya da komşu taksi durağına telefon açmak yaygındır. Ancak taksi bulamadığımız, bir yere yetişmek zorunda olduğumuzda, özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde sıkıntıya düşeriz. Hayatımıza BiTaksi’nin girmesiyle bu endişe sona erdi.

Ardından yolcularımıza BiTaksi ile kolay, konforlu ve güvenli yolculuk yapabileceklerini anlattık. Bugün geldiğimiz noktada sürücüler ile yolcuları kolay bir şekilde buluşturuyor, hayata geçirdiğimiz kampanyalarla fırsat sağlıyoruz. BiTaksi’yle sürücüler yolcu bulmak için trafikte uzun süre araç kullanmak zorunda kalmıyor. Böylece hem dolaşılarak yaratılan trafiğin önüne geçiliyor hem de yakıt tasarrufu sağlanıyor. Ekosistemimize katma değer yaratacak projelerle destek olmaya ve her zaman daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaya odaklanıyoruz.

BiTaksi uygulaması hizmete girdiğinden bu yana 7.5 milyon kez indirildi. Bugüne kadar yaklaşık 54 milyon yolculuğa ev sahipliği yaptık. İstanbul’da bugün her 2 sürücüden 1’i BiTaksi’yi aktif olarak kullanıyor. Sektör lideriyiz.

Sistem nasıl işliyor, biraz daha ayrıntılandırabilir misiniz?

Sancaklı: Sistemin işleyişi son derece yalın ve pratik. BiTaksi yolcuları, uygulama üzerinden bulundukları yere tek dokunuşla taksi çağırabiliyor. Sistem, yolcunun talebini yakın çevrede bulunan uygun taksilere yönlendiriyor.

Yolcular, gelen sürücünün ismini, resmini, puanını, taksinin plakasını ve çağırılan konuma kaç dakikada varacağını görebiliyor, taksinin gelişini haritadan izleyebiliyor. Varış noktası seçerek yol tarifi yapmalarına gerek kalmadan diledikleri yere ulaşabiliyorlar. Rota tahminiyle ücret hesaplaması yapan uygulama sayesinde yolun en uygun olduğu güzergâh bulunuyor. Tüm yolculuklar takip ediliyor. Yolcular, nakit ödemeye ek olarak kartlarını uygulamaya bir defaya mahsus kaydederek, bütün yolculuklarında online olarak ödeme yapabiliyor.

Bildiğimiz kadarıyla yolcuların uygulamayla ilgili deneyimlerini de ölçüyorsunuz. Taksi şikayetleri malum. BiTaksi kullanan sürücülerde durum nasıl?

Sancaklı: BiTaksi’yi deneyimleyen milyonlarca kullanıcının memnuniyet oranı yüzde 96 gibi yüksek bir seviyede. “Yolculuğumu Paylaş” özelliğiyle yakınlarıyla taksi yolculuklarını anlık olarak paylaşabilen yolcular, yine uygulama üzerinden taksi şoförleri içinde puan verebiliyor. Yolcu puanlamasına göre, son 100 yıldız ortalamasında notu 5 üzerinden 4.5’in altına düşen sürücüler BiTaksi uygulamasından çıkarılıyor. 4.8 puan ve üzerinde ortalama puan alan sürücüler ise “Elit” sınıfında yer alıyor. Puanı yüksek sürücülerimize çeşitli ödüller vererek hizmetin daha da iyileştirmesine katkı sağlıyoruz.

Şu anda sistemde kayıtlı kaç sürücü var, bunların ne kadarı Elit?

Sancaklı: BiTaksi uygulamasını aktif olarak kullanan 20 binden fazla sürücü bulunuyor. Bunların 3 bin 500’ü Elit statüde.

Engelli vatandaşlar ve evcil hayvan sahiplerine yönelik de hizmetleriniz vardı değil mi?

Sancaklı: Evet, görme-işitme engelli vatandaşlarımızın konforlu ve güvenli şekilde seyahat edebilmesi için “Kolay Taksi” uygulamamızı hayata geçirdik. Evcil hayvanı bulunan kullanıcılarımızın dostlarıyla rahatça yolculuk yapabilmesi için de “Pati Taksi” uygulamamızı devreye aldık. Böylece evcil dostları kabul eden taksi sürücüleri ile evcil hayvan sahibi yolcularımızı bir araya getiriyoruz.

Gelelim güncel yenilik BiTaksiPOS’a... Bu projenin çıkış noktasını da kısaca anlatabilir misiniz?

Sancaklı: Bildiğiniz gibi Türkiye’de taksilerde kartlı ödeme ilk kez BiTaksi ile başladı. Sunduğumuz online ödeme yöntemleriyle taksi sürücülerinin de yolcularının da online ödemeye hızla adapte olduğunu gözlemliyoruz. Bugün BiTaksi üzerinden yapılan aylık milyonlarca yolculuğun yüzde 35’i online olarak ödeniyor. Şimdi ise Mastercard iş birliğiyle teması sıfıra indirdiğimiz yeni ödeme çözümümüz BiTaksiPOS’u devreye aldık.

NFC teknolojisi sayesinde artık yolcular, taksiye ister yoldan isterse duraktan binsin, Mastercard altyapısı ve güvencesiyle BiTaksiPOS’la anında ödeme yapabiliyor. Ödeme işlemi, yolcunun temassız ödeme özelliği bulunan kredi ya da banka kartını sürücünün telefonuna yaklaştırmasıyla güvenli bir şekilde saniyeler içerisinde tamamlanıyor. Sürücüleri bozuk para taşıma, yolcuları nakit taşıma veya ATM’ye uğrama derdinden kurtarıp kolaylık ve zaman kazandırıyoruz. Ayrıca sürücüleri tablet, POS cihazı gibi araçtaki kalabalıktan kurtarıyoruz. Ödemelerini BiTaksiPOS ile yapan yolculara, sektördeki en düşük komisyon oranlarıyla avantajlı ödeme sağlıyoruz. BiTaksiPOS ile yapılan işlemlerin kazancı sürücülerin hesabına vade beklemeden ve herhangi bir işlem gerektirmeden günde 2 kez yatırılıyor. Yolcular isterlerse sürücülerin uygulamasında bulunan QR kodu kendi telefonlarına okutarak bilgi fişine ulaşabiliyor.

Hakan Bey, isterseniz yeni çözümün ödeme açısından getirdiği yeniliği sizden dinleyelim...

Hakan Tatlıcı: Kuruluşundan bu yana BiTaksi ile birlikte çalışıyoruz. Tıpkı e-ticaret alışverişlerinde olduğu gibi, Masterpass altyapısıyla hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme yapılabilen bu sisteme şimdi de mobil POS özelliğini ekleyerek yeni bir dönem başlatmış olduk. Bu yeni teknoloji sayesinde sürücüler, ayrı bir cihaza ihtiyaç duymadan, ayrı bir uygulama indirmeden kolay ve hızlı bir şekilde BiTaksi sürücü uygulamasını POS cihazına çeviriyor, yani bir mobil POS haline getiriyor.

Kart olmadan, cep telefonuyla da ödeme mümkün mü?

Tatlıcı: Evet, mümkün. Bildiğiniz üzere artık bankaların dijital cüzdanları üzerinden de uyumlu mobil cihazlar ile temassız ödeme yapılabiliyor. Kart bilgileriniz telefonunuzdaki banka veya ödeme şirketinin cüzdanında yüklü. BiTaksi üyesi şoförlerin temassız özellikli POS ya da telefonuna okutarak kolaylıkla ödemenizi yapabiliyorsunuz. Biraz önce de belirttiğim gibi, BiTaksi uygulaması bir nevi mobil POS cihazı haline geldi. Üstelik bu uygulama, bütün bankaların ve ödeme kuruluşlarının temassız özellikli kartlarını kabul edebilecek POS altyapısına sahip. Bu dünya çapında bir ilk olan inovasyon. Dolayısıyla artık hem kart tarafında hem de kartın kabulü tarafında cep telefonları ya da tabletler ile ödeme yapmak mümkün hale geldi. Biz buna “telefondan telefona ödeme” diyoruz.

Kaan Bey, henüz yeni bir uygulama ama fikir vermesi açısından ilk sonuçlarını ve hedeflerinizi bizle paylaşabilir misiniz?

Sancaklı: BiTaksiPOS ile her gün on binlerce yolculuğa güvenli ve temassız ödeme kolaylığı sunmayı hedefliyoruz. BiTaksiPOS’u kullanan sürücü sayısı ilk 1 ayda 1500’ü geçti. Mastercard ile birlikte 2022 yılı bitmeden 10 bin sürücüye ulaşmak istiyoruz. Yakında İstanbul ve Ankara dışında da olacağız. Henüz BiTaksi hizmeti olmayan şehirlerde de BiTaksiPOS kullanılabilecek.

BiTaksiPOS uygulamasını kullanan taksici herhangi bir ücret ya da komisyon ödüyor mu? Maliyet nasıl karşılanıyor?

Sancaklı: Masterpass altyapısıyla online ortamda ödemenin yapıldığı BiTaksi uygulamasında, sürücü yolcuyu bizim aracılığımızla bulduğu için belli bir komisyon ödüyor. Tıpkı benzer uygulamalarda da olduğu gibi... Kartla ödeme yapılan BiTaksiPOS çözümünde ise yolcu sürücüyü bulduğu için komisyonu kendisi ödüyor. Çünkü burada Mastercard ile birlikte bir ödeme çözümü sunuyoruz ve doğal olarak komisyonu yolcu ödüyor. Ancak bu öyle yüksek bir oran değil. Ortalama 2 TL civarında. 20 TL’ye kadar 50 kuruş, 30 TL’ye kadar 1,5 TL gibi... Piyasanın en düşük komisyon tutarları BiTaksi’de.

Taksicilerin uygulamayı kabullenmeleri, kullanmaları zor olmuyor mu?

Tatlıcı: Çok önemli bir noktaya temas ettiniz. Taksiciler günümüzde öyle ya da böyle kartlı, dijital ödeme yöntemlerini dikkate alıyor. Aksi durumda telefonuna bankaların, ödeme şirketlerinin uygulamalarını tek tek indirecek ya da fiziki bir POS cihazı temin edecekti. Hatta belki de birden çok POS cihazı bulundurması gerekecekti. Bunları yönetebilmek için hem fiziksel hem de yazılımsal öğrenilmesi gereken durumlar ortaya çıkacaktı. Ama zaten önemli bir taksi sürücüsü BiTaksi uygulamasını biliyor, kullanıyor. Bu çözüm sayesinde kredi ya da banka kartı ile ödeme kabul etmek için ekstra bir çabaya, bilgiye gerek duymayacak. 

“SALGIN SÜRECİNİ YENİ PROJELER İÇİN FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRDİK”

Salgın hemen her sektörü olduğu gibi taksicileri de etkiledi. Kaan Sancaklı, süreci sektör ve BiTaksi açısından şöyle değerlendiriyor:

“Salgının ilk dalgasında taksi kullanım oranı yüzde 90’a varan oranda düştü. Geçen yıl yaz dönemindeki toparlanmanın ardından kasım ayından itibarense yüzde 40'ın üzerinde düşüş gördük. Nisan ayıyla birlikte vakaların artması ve yeni kısıtlamalar sektörün kayıplarını artırdı. Sürücülerimizi korumak, desteklemek adına salgının başladığı ay olan Mart 2020’de ve Nisan 2021’de BiTaksi hizmet komisyonunu kaldırdık.

Salgın dönemini bazı yeni projeler geliştirmek için de fırsat olarak gördük. Bilindiği gibi ‘yeni normal’e geçiş sürecinde halkımızın endişesi halen devam ederken, yolculuk yapmaktan çekinen pek çok kişi var. Öte yandan günde yaklaşık 1 milyon yolculuğa ev sahipliği yapan taksi sektörü hem yolculuk sayısında hem de ekonomik olarak büyük bir durgunluğa girdi. Bu sektöre emek veren pek çok kişi de bu durgunluktan büyük ölçüde etkilendi. Bu nedenle, toplumsal fayda sağlayacağına inandığımız Kabinli Taksi projemizi hayata geçirmek için Fiat ile bir araya geldik. Kabinli Taksilerle hem yolcu hem de sürücülere güvenli ve izole yolculuk imkânı sağlamış olduk. Sayısı 800’e ulaşan Kabinli Taksilerle 2 bin 500’ün üzerinde BiTaksi üyesi sürücü, 1.5 milyondan fazla güvenli yolculuk gerçekleştirdi. Hem yolcularımızdan hem de sürücülerimizden çok güzel yorumlar alıyoruz.

Yine tüm dünya için zorlu bu süreçte en büyük yükü çeken sağlık çalışanlarımız için Mastercard ile bir çalışma hayata geçirdik. İstanbul'da 30 hastanede, günde iki defa kullanılabilecek şekilde sağlık çalışanlarımızı evlerinden çalıştıkları hastaneye ya da nöbetleri sonrası hastaneden evlerine ücretsiz olarak ulaştırdık. Bu projemizle sağlık çalışanlarımız yaklaşık 13 binin üzerinde ücretsiz yolculuk yaptı.

Salgın öncesi yıllık yüzde 100'e yakın bir büyüme grafiğimiz vardı. Bu yıl da vakaların azalmasıyla yüzde 100 büyümeyi hedefliyoruz. İstanbul’da taksi ödemelerinde dijitalin payı henüz yüzde 10’larda. Londra, Moskova gibi benzer metropollerde ise bu oran yüzde 50’nin üzerinde. Dolayısıyla potansiyelimiz çok yüksek.”

YORUM YAP

YORUMLAR (0)