Borsalar kayıplarını geri alıyor

Koronavirüste ikinci dalga endişesiyle birlikte borsalarda kayıp yaşansa da, sonrasında borsalar kayıplarını geri aldı. Bunda ABD seçimlerinin nispeten sorunsuz geçmesinin de katkısı var. Hürriyet'ten Zeynel Balcı'nın yazısı...

Piyasalarda seçim haftası geride kaldı. ABD başkanlık seçimi ilk gündem olarak görülürken, borsalar pandemide ikinci dalga tedirginliğine bağlı kayıplarının önemli bir kısmını geri aldı. Sonuçları kadar ABD başkanlık seçimi gibi önemli bir gündemin nispeten sorunsuz geçilmesi ilk aşamada olumlu fiyatlamaya konu olan gelişmeydi. Demokrat aday Joe Biden’in ipi göğüslemesiyle seçim sonrası, mevcut politikaların devamı ve parasal genişleme ile düşük faiz ortamının korunacağı ayrıca ABD teşvik paketinin yasalaşacağı beklentisinin artması iyimserliği destekledi. Pandemide ikinci dalga, rekor vaka artışları, ülke ekonomilerinde tekrar kapanmaların başlaması gibi hususları dikkate alırsak kim başkan olursa olsun aslında çok fazla seçeneği de yok. Bir bakıma borsalarda ‘fiyat önden gider, olaylar sonra gelir’ sözü hatırlandı.

DOLAR DEĞER KAYBETTİ

ABD hükümeti, para harcamaya devam edecek varsayımı, seçim sürecinin uzaması ve belirsizlik olasılığı ABD dolarına değer kaybettirdi. Ayrıca seçimi Biden’ın kazanması ancak Senato’da Cumhuriyetçiler’in çoğunluğu koruma olasılığı dolar üzerinde baskıya neden olan bir başka gelişme olarak görüldü. ABD dolarının Euro ve Japon yeni başta olmak üzere altı para birimine karşı değerini gösteren Dolar Endeksi 94 seviyesinden 92 seviyelerine kadar geri çekildi. Buna karşılık Euro değer kazandı ve 1.16 seviyesinden 1.18 seviyesinin üzerine çıktı. Ayrıca faiz oranının değişmediği perşembe günkü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda “Artan vakaları endişe verici olduğunu, olağanüstü belirsizlikle birlikte daha fazla mali desteğe ihtiyaç olduğunu ve gerekli görüldüğünde varlık alım programının değiştirilebileceğini” söylemesi olumlu algıya neden oldu. Bir bakıma piyasalar duyacağını duydu veya bu konuşmadan alacağını aldı. Parasal destek ve genişleme artabilir diye değerlendirildi. Zaten faiz de 2022’ye kadar sıfıra yakın kalacak.

SEÇİMDE MAHKEME SÜRECİ

ABD dolarının zayıflaması Türkiye’nin de yer aldığı gelişen ülke para birimlerine değer kazandırdı. Brezilya Reali, Hindistan Rupisi, Rus Rublesi, G.Afrika Randı dolara karşı değer kazandı. TL ise bu görünüme uyum sağlamakta zorlandı ve değer kaybı devam etti. Piyasalar tedirgin olduğu bir gündemi umulandan daha kolay tamamladı. Ancak çok fazla ihtimal verilememekle birlikte seçimde mahkeme süreci, itirazlar veya protesto gösterileriyle belirsizlik hasıl olursa bu defa farklı fiyatlamalar gündeme gelebilir. Piyasalardaki pandemi tahribatı seçim sonuçlarıyla ile sarılmaya çalışıldı ama bir süre sonra pandemi başta olmak üzere tekrar eski gündeme dönülecek. Bu defa daha temkinli bir piyasa görmemiz muhtemeldir.

Merkez Bankası’nda başkan değişikliğinin piyasalara yansımalarını ise gelecek hafta görebileceğiz.

BORSAYI YERLİ YATIRIMCI TAŞIYOR

Son aylarda iç piyasaların yakından izlediği verilerden biri yurtdışı yerleşiklerin haftalık menkul kıymet istatistikleri, diğer anlatımla ‘sıcak para’ hareketleri. 30 Ekim haftasında yabancılar 69 milyon dolarlık DİBS (tahvil bono) ve 116 milyon dolarlık hisse senedi satışı gerçekleştirdi. Yabancıların hisse senedi stoku 2009 yılından bu yana ilk defa 20 milyar dolar seviyesini altına geldi. Döviz kurlarındaki yükselişe rağmen yabancı satışlarının devam ediyor olması dikkat çekici. Borsa İstanbul’daki yabancı takası yüzde 50’ye doğru bir atak yapmıştı ancak geçen hafta tekrar yüzde 49 seviyelerine çekildi. Borsa İstanbul’u yerli yatırımcı taşımaya devam ediyor. Düşük faiz ve parasal genişleme katkısını yaptı. Ancak mevduat, kredi, gösterge tahvil, TCMB, fonlama faiz oranları yükselmeye başladı. Alternatif piyasa olmasına rağmen bu aşamada Borsa İstanbul üzerinde etkisi hissedilmedi. Ayrıca yine 30 Ekim haftasında bankalardaki döviz mevduatı bir önceki haftaya göre 400 milyon dolar artarak 221 milyar doları geçti. Beklenen çözülme henüz gerçekleşmiş değil.

ALTIN YENİDEN 'GÜVENLİ LİMAN'

ABD dolarının zayıflaması, düşük faiz ve parasal genişleme ortamının korunacağı, teşvik paket beklentileri altın fiyatını yukarı çekti. Altın fiyatı (ons/dolar) 1.860 dolardan 1.960 dolar seviyesine kadar yükseldi. Buna karşılık iç piyasalarda gram/TL fiyatı ise ayrıca dolar/TL kurunun da katkısıyla yükselişini sürdürerek 540 TL seviyesini gördü. Son gelişmeler altın fiyatlarına olumlu etki yaparken tekrar güvenli liman özelliği hatırlandı. Mevcut koşullar altın fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda nakit ihtiyacına binaen yükselişi fırsat görüp satış yapan bazı ülke merkez bankalarından yeni satışların devamı gelmemesi önemli. Ancak salgın hastalık ile ilgili sürecin tekrar öne çıkmasıyla ‘nakit kraldır’ anlayışıyla ABD doları geçtiğimiz mart ayındaki gibi öne çıkmaz ise altının bu görünümünü koruması olasıdır.

ÜLKELER TEDBİRLERİ ARTTIRIYOR

Salgın hastalıkta artan vaka sayılarına bağlı olarak bazı ülkelerde kapanma ve kısıtlayıcı tedbirler alınmaya devam ediliyor. İstanbul Valiliği de salgına karşı bazı önlemler açıkladı ve devamının gelme olasılığı yüksek. Durum böyle olunca ekonomilerde beklenen ‘V’ tipi toparlanma muhtemelen zorlaşacak. Zaten son veriler bunu gösteriyor. Almanya’da sanayi üretimi yüzde 1.6 olarak gerçekleşirken (beklenti 2.6) yıllıkta yüzde -7.3 olarak açıklandı. AB Komisyonu, Euro Bölgesi’nin 4.çeyrekte koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle çeyreklik bazda yüzde 0.1 daralmasını beklerken, 2020 beklentisi yüzde 8.7 yönünde küçülme şeklinde oldu. Türkiye’nin 2020 büyümesini (GSYH) yüzde -2.5 olacağını tahmin etti. Vaka sayıları ve ekonomik kapanmalar arttıkça veriler zayıflamaya tahminler ise olumsuz yönde değişmeye başladı.

BORSA DÜŞTÜĞÜ HIZLA TOPARLANDI

Borsalar kayıplarını geri alıyor

Borsada tepki yükselişi sürüyor. Kayıplar aynı hızla geri alınıyor. İlk destek 1.175 seviyesinde bulunurken bu seviyenin üzerinde tepki yükselişi gücünü koruyabilir. Aksi takdirde sonrakı destek noktaları 1.116 ve 1.145 seviyelerinde görülüyor. İlk direnç ise 1.196 seviyesinde. Çıkışın devamı için bu seviyenin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 1.212-1.223 seviyelerinde. Tepki çıkış sürmekle birlikte direnç seviyelerinde kâr satışları görülebilir.

DOLAR/TL KURUNDA DİRENÇLERE DİKKAT

Borsalar kayıplarını geri alıyor

Dolar/TL kurunda yükseliş trendi devam ediyor. İlk önemli dirençler 8.58-8.60 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 8.70-8.80 seviyelerinde bulunuyor. Geri çekilmelerde ise ilk destek noktaları 8.50 olarak görülürken sonraki ve daha önemli destek noktaları 8.42-8.39 seviyelerinde. 8.60 seviyesini geçemeyen çıkış denemeleri kâr satışlarıyla karşılaşabilir.

Borsalar kayıplarını geri alıyor

YORUM YAP

YORUMLAR (0)