Çin’in dijital ekonomisi on yılda 6.5 trilyon doların üzerine çıktı 

Son yıllarda son derecede hızlı genleşen Çin dijital ekonomisi, resmi verilerin kaydettiğine göre, 2021 yılında 11 trilyon yuandan (1,65 trilyon dolar) 2021 yılında 45 trilyon yuanın üzerine çıktı.

Endüstri ve ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, dijital ekonominin ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) içindeki payının, aynı dönemde yüzde 21,3 oranından yüzde 39,8 oranına çıktığını bildirdi.

Bu arada Çin, dijital altyapısının kurulma sürecini hızlandırdı. Mayıs sonu itibarıyla ülke, dünyanın en büyük ve teknolojik olarak en ileri şebeke tesisatını oluşturarak il düzeyindeki yerleşim birimlerini fiber optik şebekelerle kapsadı ve 1,7 milyon 5G baz istasyonuyla donandı.

Öte yandan Çin; büyük veri, bulut bilgi işlem ve yapay zeka ile enerji, tıbbi hizmet, ulaştırma, eğitim ve tarım gibi sektörlerin entegrasyonuna da ivme kazandırdı. Başlıca elektronik enformasyon imalatçılarının katma değerli üretimi, 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 15,7 oranında artarak 10 yılın rekorunu kırdı. Bu arada, ilgili bakanlığa göre, yazılım ve enformasyon teknolojisi hizmetlerinin gelirleri, ayrıca internetin ve buna bağlı hizmetler de iki haneli bir büyüme oranı kaydetti.  Çin Uluslararası Radyosu
 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)