Çin’in dijital para birimi, Visa’yı zora sokuyor

2022 Pekin Kış Olimpiyatları, tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor. Çin, uzun zamandır üzerinde çalıştığı merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kullanımı için de bu etkinliği bekliyordu

Şimdilerde ülkedeki Olimpiyat Köyü ’nde nakit ve Visa kartların yanında dijital yuan da kabul ediliyor. Bu durum Visa tarafından tehlikeli. Çin’in dijital para birimi ve Visa arasında sıkı bir rekabet var.

Çin’in Dijital Para Birimi e-CNY vs Visa

Çok uzun yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ödeme devi olarak hizmet veren Visa, Pekin Kış Olimpiyatlarının da ödeme sağlayıcısıydı. Ancak, e-CNY ‘nin devreye alınmasıyla işler değişti. Çin’in dijital para birimi e-CNY, Visa’nın tahtını bir bakıma salladı. The Wall Street Journal’ın haberine göre, ödemelerin dijitalleşmesi, Alipay ve WeChat gibi Çinli devlerin desteğiyle oldukça popüler bir konuma yükseldi. 

Dünyanın en kalabalık ülkesinde dijital ödemelerin kitlesel olarak benimsenmesi, nakit kullanımının pabucunu dama attı.

Şimdi konuya yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, e-CNY , 2022 Pekin Olimpiyatları, bir dijital para birimi için şimdiye kadar yapılmış en büyük pilot uygulama. Etkinlik boyunca Visa logosunun hemen yanında e-CNY logosunu görmek mümkün. 

Şimdi bir de Visa tarafında bakalım. Visa, uzun zamandır Olimpiyat’ın sponsorlarından biri. Böyle etkinliklere üst düzey sponsor olmak, genellikle her birkaç dört yılda bir yüz milyonlarca dolarlık ödeme yapmak anlamına geliyor. Visa’nın da 2032 yılına kadar sürecek bir anlaşması var. e-CNY’nin Visa’yı gölgelemesiyle birlikte merak edilen soru, bu durumun sponsorluk anlaşması için bir ihtilaf oluşturup oluşturmadığı oldu. Ancak, Çin merkez bankası tarafından yönetilen Financial Times bunun bir ihtilaf olmadığı görüşünde.

Visa için bir dezavantaj da bu yılki oyunlara yabancı turistlerin daha az katılıyor olması. Çok sayıda yerli seyircinin olması da e-CNY kullanımını artırıyor.

İddialara göre, geçtiğimiz Cuma günü Pekin Olimpiyatları ‘nın açılış töreninin yapıldığı Bird’s Nest stadyumundaki mağazalarda Visa’nın ağı aracılığıyla e-CNY ‘de çok daha fazla işlem yapıldı. Bir satış noktasında Visa ve e-CNY geçiyorsa, tüketiciler çoğunlukla e-CNY ile ödeme yapmayı seçiyor.

Visa tarafında ise şimdilik bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yok. Ancak WSJ ‘de yer alan habere göre, şirketin yöneticileri Çin hükümetini kızdırmaktan biraz çekiniyor. BTC

YORUM YAP

YORUMLAR (0)