Cuma günü altın fiyatında büyük kırılma olacak!

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş Cuma günü Fed Başkanı Jarome Powell’in açıklamalarıyla altın fiyatlarında bir kırılma yaşanabileceğini söyledi!

Ekonomist İslam Memiş son yaptığı açıklamada altın fiyatları için Cuma gününü hedef gösterdi. Altın uzmanı Memiş Jackson Hole toplantısından çıkacak demeçlerin sertliğine göre altın fiyatlarına bir yön kırılması olacağını ortaya koydu.

Ağustos ayı içerisinde bir Fed toplantısı olmaması sebebiyle dünya piyasalarında gözler Cuma gününü gerçekleştirilecek Jackson Hole toplantısına çevrildi.  Bir çok önemli Merkez Bankası başkanının bulunacağı toplantıdan çıkan sonuçlar altın piyasasını da çok yakından ilgilendiriyor. Özellikle FED Başkanı Jarome Powell’ın yapacağı konuşmada tahvil alımlarının azaltılması konusunda söyleyecekleri para piyasalarında ciddi hareketlere neden olabilir. İşte bu gelişme üzerine altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş Cuma gününü altın varlığı olanların çok yakından takip etmesi gerektiğini belirtti.

CUMA GÜNÜ ALTIN FİYATLARINDA BÜYÜK KIRILMA OLACAK

İslam Memiş Jackson Hole toplantısı ve FED Başkanı Powell yapacağı konuşmanın altın fiyatları üzerindeki etkisine şu sözlerle değindi:

“Cuma günü Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Söz konusu açıklamada varlık alımlarını azaltma noktasındaki programı açıklayacak. İki türlü bir seçenek var. Fed var lık alımlarını bu yıl sonunda azaltmaya başlayacak mı? ya da bunu 2022 veya 2023 yılına mı öteleyecek? Bu sorunun cevabını alacağız. Bu iki ihtimal karşısında yatırımcılar. Yüzde 50 ihtimali satın alacaklar. Özellikle döviz, altın varlıkları, gram altın fiyatı ve gümüş gram fiyatı ve borsalardaki seyir Cuma günü Powell’ın açıklamalarından sonra bir yön kırılması yapacak. Bu öyle bir yön kırılması olacak ki ya fiyatlar aşağı ya da yukarı yönlü bir trend kırılması gerçekleştirecek. Böylelikle altın fiyatlarında da bil yön kırılması göreceğiz Fed Başkanı Powell  varlık alımlarını azaltmaya başlayacağım şeklinde bir açıklama yaparsa o zaman altın fiyatlarında sert düşüşler görürüz dolar kurunda ise sert yükselişler görürüz.  Ya da bu varlık laımlarında biraz daha beklemek istiyoruz 2022 yılında bunu gündeme alacağız şeklinde bir cümle kurarsa bu sefer altın fiyatlarında sert yükselişler görürüz. Dolar kuru gibi diğer yabancı para birimlerinde düşüşler görürüz. Bunu Cuma günü Jackson Hole toplantısında görmüş olacağız.”YORUM YAP

YORUMLAR (0)