Denizbank aktiflerini %20 artırdı

2015 yıl sonu finansal verilerini açıklayan Denizbank’ın aktifleri % 20 artarak 113 milyar TL’ye ulaştı

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, ”Ülkemizin 81 ilinde ve yurt dışında olmak üzere toplamda 735 şubemiz ve 15 bine yakın çalışanımız ile faaliyet gösteren Bankamızın aktifleri; 2015 yılında %20 büyüyerek, 113 milyar TL seviyesine yükseldi” dedi.

DenizBank’ın 2015 yılında konsolide bazda; 

•    Mevduatını %15 oranında artırarak 71,2 milyar TL’ye 
•    Toplam kredilerini %20 artış ile 102,1 milyar TL’ye 
•    Müşteri sayısını da 840 binlik artışla 9,1 milyon kişiye çıkardığını kaydeden Ateş, aynı dönemde Bankanın net kârının da 859 milyon TL seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.

Kritik projelere 1.5 milyar dolar kaynak 

DenizBank’ın aktiflerinin hızlı büyümesinde Türkiye’nin geleceğini inşa eden dev projelere sunduğu katkının önemli bir paya sahip olduğunun altını çizen Ateş, “Ülkemizde kalkınma ve refahın sürdürülebilir kılınmasında kritik öneme sahip, devasa altyapı projelerinin finansmanında yer almayı milli bir görev olarak addediyoruz. Bu kapsamda 2015 yılı içerisinde 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kıbrıs Barış Suyu Temin projesi, Kamu-Özel Sektör Ortaklı Şehir Hastaneleri gibi ülkemizin geleceğinde kritik rol oynayacak büyük projelerin finansman süreçlerinde doğrudan ve dolaylı olarak yer alarak yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında kaynak aktardık” dedi.

Tarım ve KOBİ bankacılığı önemini sürdürecek

DenizBank’ın proje finansmanındaki bu yaklaşımla birlikte, KOBİ ve tarım gibi Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu her alanda aktif biçimde var olmayı sürdürdüğünü de vurgulayan Ateş, “DenizBank olarak, öncüsü olduğumuz tarım yolculuğunda 1 milyonu aşan üretici müşterimiz, 6 milyar TL’ye yaklaşan tarım kredimiz ve özel bankalar arasında %30’a yaklaşan pazar payımız ile liderliğimizi bu yıl da devam ettirdik. Aynı şekilde KOBİ bankacılığında da hizmet verdiğimiz müşteri sayısını 1,2 milyona, kredi tutarını da 16 milyar TL’ye çıkartarak sektörün üzerinde performans sergiledik” dedi. 

Avrupa’nın En Yenilikçi Bankası

DenizBank, 2015 yılında faaliyet alanlarında elde ettiği inovasyona dayalı büyüme performansını uluslararası alanda layık görüldüğü prestijli ödüllerle de taçlandırdı. 
2014 yılında Bank Administration Institute (BAI) Finacle tarafından ‘Yılın En Yenilikçi Bankası Ödülü’nü alan DenizBank, bu yıl da dünyanın 130 ülkesinden 3 bini aşkın banka ve finans kurumunun üye olduğu, uluslararası finans çevreleri tarafından en saygın ödül platformlarından biri olarak gösterilen European Financial Management Association (EFMA) ödülleri kapsamında başta “Kumsal”, “e-Devlet”, “ATM Optimizer” ve “Deniz Kabuğu” uygulamaları ile “Küresel Çapta İnovasyona Önderlik Eden Kurum” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. 

DenizBank olarak dijitalle birlikte gelen çağ değişimini çok önceden öngördüklerini ve iş yapış biçimlerini, sundukları hizmetleri ilk günden itibaren bu doğrultuda geliştirdiklerini belirten Ateş alınan ödülle ilişkin şöyle konuştu: 

“Bu önemli unvanın Amerika’dan sonra Avrupalı otoritelerce de kabul edilmiş olmasından dolayı hem Bankamız hem de ülkemiz adına büyük gurur duyuyoruz. Avrupa’nın en saygın ödül platformlarından biri olan EFMA Ödüllerinde aslında geleceğin dijital bankacılığına yön vermek üzere benimsediğimiz vizyonumuzun ödüllendirildiğine inanıyoruz. Bizim için DNA’mıza işlemiş bir gelenek anlamı taşıyan inovasyon yarışının ucu bucağı yok; bunu yeni ufuklara açılan bir yolculuk olarak görüyoruz.”

DenizBank toplumsal alandaki yatırımlarını sürdürüyor 

Banka, ayrıca finansal faaliyetleriyle ülke ekonomisine sağladığı katkıyı bu dönemde de eğitim, kültür, sanat ve spora destek vererek toplumsal alana yaymayı sürdürdü. Gençlere yönelik desteği Türkiye’nin geleceğine yatırım ile eş değer gören DenizBank, Türkiye’nin 77 ilinde faaliyet gösteren Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın ana sponsoru oldu. 

Uzun yıllardır desteklediği İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın (İDSO), yanı sıra Orkestra Akademik Başkent Konserlerinin kurumsal sponsorluğunu 2015 yılında da sürdüren DenizBank, Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)’nın İMC Projesi kapsamında ihtiyaç sahibi okulların onarımına destek oldu. Ayrıca 2015 yılında Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali ve 14. İstanbul Bienal’inin Büyükada sponsorluklarını üstlenerek Türkiye’nin kültür sanat hayatını desteklemeye devam etti. 

DenizBank konsolide bilançosundan önemli göstergeler(1)

milyon TL    31.12.2014    31.12.2015    
Toplam Aktifler    94.403    112.886    
Nakit Krediler    64.564    77.705    
Gayrinakdi Krediler    20.452    24.444    
Mevduat    61.831    71.204    
Şube Sayısı(2)    758    735    
Çalışan Sayısı    14.979    14.853    
Müşteri sayısı-milyon    8,2    9,1    
Özkaynak Getirisi    %14,2    %11,1    

(1)DenizBank, konsolide ve konsolide olmayan BDDK finansallarını yayınlamıştır. Basın bülteninde yer alan rakamlar konsolide BDDK verileridir. 

(2)Yurtdışı iştirak şubeleri dahil

YORUM YAP

YORUMLAR (0)