Denizbank Kazak yatırımcıları çekecek

Denizbank, Sberbank Kazakistan ile ortak bir masa kurdu. Hedef banka olarak hem Kazak hem Türk işadamlarının yatırımlarına destek olmak

DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, KOBİ’lere finansman imkanlarının yanı sıra dış pazarlara açılmada eğitim ve danışmanlık hizmeti de sunduklarını söyledi.

SberBank’ın varlığının DenizBank’a bu açıdan oldukça avantajlı bir konum sağladığının altını çizen Koçak,  “Dünyanın en büyük bankalarından biri olan SberBank’ın faaliyet gösterdiği bölgeler aynı zamanda ağırlıklı olarak ülkemizin de yoğun ticaret yaptığı ülkeler olarak göze çarpıyor. Bu açıdan, SberBank’ın temsil ettiği finansal güç ve faaliyet gösterdiği bölgelerdeki etkinliği, KOBİ’lerimizin DenizBank’ı dış ticaret işlemlerinde de tercih etmesi için önemli bir gerekçe oluşturuyor” dedi.

Koçak, Kazak iş adamlarının Türkiye’deki yatırımlarına aracılık etmek ve işlemlerini hızlandırmak amacı ile Sberbank Kazakistan ile ortak bir masa oluşturduklarnı belirterek, “Kazak iş adamlarının Türkiye’de yapacakları yatırımlarda kendilerine danışmanlık hizmeti verecek ve ihtiyaç duydukları finansal desteği hızlı bir şekilde kendilerine ulaştıracağız. Aynı şekilde Türk iş adamlarının Kazakistan yatırımlarına destek vermek üzere Türkiye masamız mevcut” diye konuştu. 

KOBİ KREDİLERİ %13 BÜYÜDÜ


Koçak, sektörel bazda 2013 yılsonunda 271 milyar TL seviyesine ulaşan nakdi KOBİ kredilerinin, Temmuz 2014 itibariyle yüzde 13 büyüyerek 306 milyar TL seviyesine ulaştığını söyledi. Koçak, “Tüketici kredilerinin regülasyonların etkisiyle yavaşladığı bir ortamda KOBİ kredilerindeki artışın devam ettiğini görüyoruz. Temmuz itibarıyla, yılbaşından beri KOBİkredilerindeki artış yüzde 13 olurken, mikro ve küçük ölçeli firmalara verilen kredilerin artış hızının Temmuz itibarıyla ortalama yüzde 14,6 ile daha yüksek olduğunu görüyoruz” dedi.

İhracat işlemine aracılık

Burak Koçak Denizbank olarak ihracatçı işletmelere de destek olduklarını belirterek şunları söyledi: “Büyüme ve yeni ufuklara yelken açma isteklerini gördük. Yatırımlarına destek amaçlı uzun vadeli yatırım kredisi taleplerini karşılamak, dış ticaretlerine aracılık etmek, daha uygun koşullarda finansman sağlamak amacıyla yurt dışından kaynak temin etmek  temel hedefimiz arasında."

YORUM YAP

YORUMLAR (0)