Ekonomistler: FED'in kararı MB'nin işini zorlaştırdı!

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin toplantısının ardından ilk açıklamalarını yaptı. Peki FED kararları ne anlama geliyor? Ekonomistler ne dedi?

Açıklamadan sonra Koç Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr Seval Demiralp, 'Fed'in kararları TCMB’nin işini oldukça zorlaştırıyor' derken Global Stratejist Şant Manukyan, '2 faiz artışı beklentisi şahin bir sürpriz, piyasayı rahatsız eder' dedi. Ekonomist Murat Tufan ise 'TCMB amasız, fakatsız net duruş mesajları vermeli' dedi.

Fed piyasa beklentileri doğrultusunda faizi sabit bırakırken, noktasal grafikte 2023 sonuna kadar iki faiz artışı öngördü. Bu öngörü sonrası adeta piyasalar çalkalandı. Faiz artışı öngörülürken varlık alımlarına devam edileceğini belirten FED ne demek istedi? İşte Fed kararları sonrası uzmanların ilk yorumları... FED faiz kararını açıkladı; dolar sert yükseldi, altın düştü

Seval Demiralp: Fed'in kararı TCMB'nin işini zorlaştırdı

Koç Üniversitesi öğretim görevlisi Ekonomi Profesör Selva Demiralp yaptığı ilk değerlendirmede; "FED’in belirgin bir şekilde şahinleşmesi içeride TCMB’nin işini oldukça zorlaştırıyor. 'Faiz indirmeyeceğim' sinyali ile idare edebilmek zor. Powell tahvil alımlarının azalma tarihini konuşmaya başladıklarını söyleyerek nokta grafiklerdeki şahin algıyı teyid etti" dedi.

Hakan Kara: Bedava kasko sigortasını yırtıp attık,TL savunmasız

Merkez Bankası (TCMB) eski Başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi öğğretim görevlisi Hakan Kara yaptığı paylaşımda; "TCMB'nin Nisan toplantısında "gerekirse faiz artırırım" ifadesinin çıkarılmasını bedava bir kasko sigortasının yırtıp atılmasına benzetmiştim. O günden beri TL savunmasız. Her küresel oynaklıkta hop oturup hop kalkıyoruz. Yarın benzer bir ifade metne girmezse oynaklık artar' dedi

Şant Manukyan: 2 faiz artışı şahin bir sürpriz

Global Stratejist ve Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Fed: Beklentiği gibi IOER ve RR oranlarında teknik ayarlama yapılmış.2023 için 2 faiz artışı beklentisi şahin bir sürpriz(piyasayı rahatsız eder).Beklenti bu ise tapering kesinlikle tartışılmış. Ancak 3 yıl boyunca enf 2%'nin üzerinde seyrederken faiz'23'te ancak 0.625%'e gelecek. Önce panik olup satarım sonra alırıma döner bu iş" dedi.

Murat Tufan: TCMB, amasız fakatsız net duruş mesajı vermeli

Ekonomist Murat Tufan Twitter'dan yaptığı paylaşımda; "Yarın TCMB amasız, fakatsız net duruş mesajları vermeli. Karar metni ucu açık olmaması lazım. Piyasa görmek istediği FED duruşundan daha gerçekçi tarafa geçecektir. Ki şimdiden fiyatlamalar bunu gösteriyor. Bizim TL için FED'in bir önemi yok bence. FED faiz indirdiği zamanda TL değer kaybetmişti zaten. Faiz artışı sinyali verse nolur ki?" dedi.

FED NE DEDİ?

Powel: Varlık alımları sürecek 

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Fed'in faiz kararını açıkladığı Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Önemli ilerleme kaydedene kadar varlık alımları sürecek " dedi.

Jerome Powell, "Salgından en fazla etkilenen sektörler zayıf olsa da iyileşme gösterdi. Ekonomik aktivite ve istihdam göstergeleri iyileşti. Hızlı büyümenin çoğu krizden çıkışı yansıtıyor. Ekonomik görünüme dair riskler sürüyor. Enflasyon son aylarda dikkat çekici şekilde arttı. Enflasyondaki artış baz etkilerini kısmen yansıtıyor" şeklinde konuştu.

Jerome Powell, "Tedarik darboğazları beklenenden daha büyük oldu. Enflasyon beklenenden daha yüksek ve kalıcı olabilir. Bir süre için enflasyonun yüzde iki üzerinde seyretmesini bekliyoruz" dedi.

Faiz değişmedi, ancak iki faiz artışı öngördü

FED, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi, 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı öngördü. Fed'in 2021 yılına ilişkin büyüme beklentilerindeki güncelleme ekonomik aktiviteye yönelik iyimser bakışını da ortaya koydu.

FED, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının ardından beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.

FED yetkilileri faizi sabit tuttu ancak 2023'ün sonuna kadar iki artış beklediklerinin sinyalini verdi ve ekonomi toparlanırken yükseliş tarihini öne çekti ve İstihdam ve enflasyonda önemli ilerleme kaydedilene kadar aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarına devam etme sözü verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi, iki günlük politika toplantısının ardından yayımladığı bildiride aşılarda kaydedilen ilerlemenin ABD'de Kovid-19'un yayılmasını azalttığını belirtirken "Bu ilerleme ve güçlü politika desteği ile ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlendi” ifadeleri kullanıldı.

FED, aşkın rezervler üzerindeki faizi ise yüzde 0.10'dan yüzde 0.15'e yükseltti.

Piyasalar, FED'in faiz artışı öngörüleri ile çalkalandı

FED piyasa beklentileri doğrultusunda faizi değiştirmezken, 2023 sonuna kadar iki faiz artışı öngördü. Bu öngörü riskli varlıklarda geri çekilmeye neden oldu.

FED'in öngörüleri riskli varlıklarda satış yaşanmasına neden oldu

FED piyasa beklentileri doğrultusunda faizi sabit bırakırken, noktasal grafikte 2023 sonuna kadar iki faiz artışı öngördü.

Bu öngörünün etkisiyle S&P 500 endeksinde yüzde 1'i buldu. Tahvil getirilerinde ise yönlendirmenin ardından yukarı yönlü bir hareket izlendi. Buna göre ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,51 oldu.

FED kararları açıklandıktan sonra dolar yükselişe geçti

NATO Zirvesi'nden çıkan mesajların ardından değer kaybeden Türk Lirası'nda yurtiçi piyasaların açık olduğu bölümde telafi çabası hakim olurken, FED'in 2023 sonuna kadar iki faiz artışı öngörmesi satış getirdi.

Güniçinde 8,50'nin altını test eden Dolar/TL , FED kararı sonrasında 8,60'ın üzerini gördü.

FED'in yönlendirmeleri doların güçlenmesine neden olurken gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı yarattı. Kararın ardından Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,5 yükselişe geçti.

Türkiye'nin risk primi 383 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizi yüzde 18,40 seviyesinde.

Fitch: TL'nin dolar karşısında değer kazanmasını beklemiyoruz

Fitch Ratings, Haziran ayında yayımladığı küresel görünüm raporunda Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 6,7’den yüzde 6,3’e indirdi.

2022 yılında enflasyonun kademeli bir şekilde yüzde 12’ye gerileyeceğini düşünen Fitch, 2023 yıl sonund aise enflasyonun yüzde 9,3 olmasını bekliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın pozitif reel faiz açıklamarına göre senaryolarını şekillendirdiklerini belirten kurum, 2021 yıl sonunda faizlerin yüzde 17’ye inmesini beklerken 2023 yılında yüzde 11,5 olacağını düşünüyor.

“Yüksek politika belirsizliği ve sınırlı portföy girişinden dolayı Türk lirasının dolar karşısında değer kazanmasını beklemiyoruz” diyen Fitch, dolar/TL’nin 2021 yılını 8,90 civarında bitirmesini bekliyorYORUM YAP

YORUMLAR (0)