Emirates NBD Denizbank iddialarını doğruladı

Sberbank'ın ana hissedarı olduğu Denzibank hisselerinin satılacağı iddialarıyla ilgili olarak Emirates NBD'den önemli bir açıklama geldi

Birleşik Arap Emirlikleri bankası Emirates NBD, Denizbank hisseleri ile ilgili olarak Sberbank ile görüşmelere başlandığını duyurdu.

Bloomberg'te yer alan habere göre, Emirates NBD Denizbak için Sberbank ile görüşmelere başlandığını duyururken, görüşmelerin henüz 'çok erken aşamada' olduğu belirtildi.

Dün Bloomberg International'da yer alan haberde Rusya'nın en büyük bankası Sberbank PJSC'nin Türkiye'de sahibi olduğu Denizbank'ın satışı için olası yatırımcılarla görüştüğü ifade edilmişti.

Moskova merkezli Sberbank'ın görüştüğü olası alıcılar arasında Dubaili Emirates NBD ve diğer Körfez menşeli bankaların da bulunduğu iddia edilmişti.

Reuters haber ajansı ise beş kaynağa dayandırarak hazırladığı haberde Rusların Denizbank'ın satışını değerlendirdiğini belirtmiş ve Körfez ülkelerinin yanı sıra Çinli alıcıların da Sberbank'ın elinde bulundurduğu yüzde 99.85 oranındaki Denizbank hissesine talip olduğunu yazmıştı.

RUSLAR NE DİYOR

Rusya'nın en büyük devlet bankası olan Sberbank'ın 2012 yılında satın aldığı Denizbank'ı satmak için alternatifleri değerlendirdiği iddia edildi. Reuters'in ismini açıklamadığı kaynaklara dayanarak verdiği haber yankı yaratırken, Moskova'da ilk "detaylı" açıklama Kommersant gazetesine yansıdı. Gazeteye konuşan, Sberbank üst yönetimine yakın bir kaynak iddiaları doğrularken, "Görüşmeler başlangıç aşamasında. Görünüşe göre konu inceleniyor. Sberbank pazarı analiz ediyor, nabız tutuyor" dedi. 

RBC ajansının görüşünü sorduğu Moskova'daki Sberbank yetkilileri ise, "Pazardaki söylentileri yorumlamıyoruz" yanıtını verdiler. TASS ajansıda  konuyla ilgili olarak Denizbank'tan bir yorum yapılmadığını duyurdu.

2016'da benzer iddiaları gündem geldiğinde Sberbank CEO'su Gernan Gref "Denizbank'tan çok memnunuz. Satmayı düşünmüyoruz" diye açıklama yapmıştı.

German Gref en son ekim ayında yaptığı bir değerlendirmede Türkiye'deki bankalarının performansından dolayı çok mutlu olduklarını ve Türkiye'deki varlıklarını çok önemsediklerini vurgulamıştı.

Bu arada Kommersant gazetesi haberi internet sitesinde manşetten verirken, "Uzmanlara göre bankanın satılması için ekonomik bir sebep yok. Diğer yandan Türkiye ile bağlantılı politik risklerden kaçınmak için Sberbank'ın en karlı yabancı varlığından ayrılması ihtimali yok değil" ifadesine yer verdi. 

Konuya yakın dört kaynağın Reuters'a verdiği bilgiye göre, satışla ilgilenenler arasında Körfez ülkeleri olan Bahreyn, Katar ve Dubai'den bazı bankaların adı geçerken, 
Çin'den de ilgili bir bankanın olduğu belirtiliyor.  Haberin ardından Denizbank hisselerinde yükseliş yüzde 10'un üzerine çıkarken, hisseler kapanışta 13.71 primle 4.81 liradan kapandı.


Sberbank haberin yazıldığı sırada konuyla ilgili yanıt vermezken, Denizbank bir yorum yapmadı.Konuya yakın bir bankacılık kaynağı, "Sberbank satış için alternatifleri değerlendiriyor. Körfez bölgesinden ve Çin'den bankalar satış süreci ile ilgili" dedi. 

Bloomberg International'ın kaynaklardan aldığı bilgiye göre de Sberbank, Denizbank'ın satışını değerlendiriyor. Denizbank'ın satışıyla ilgilenenler arasında Emirates NBD de var. Sberbank, Denizbank ve Emirates konuya ilişkin yorum yapmadı.

Sberbank ile Denizbank'ın ana hissedarı Dexia 2012 yılında Denizbank'ın çoğunluk hisselerinin satışı için anlaşmışlardı. Bankanın satışı yaklaşık 3.5 milyar dolar olarak gerçekleşmişti..

Denizbank, 1938 yılında, gelişmekte olan Türk denizcilik sektörüne finansman sağlamak üzere bir devlet bankası olarak kuruldu. 1997 yılının başında, bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi’nden satın alınan Denizbank’ı, Dexia Ekim 2006’da bünyesine kattı. 6 yıl boyunca Dexia’nın ana hissedarlığında faaliyetlerini sürdüren Denizbank, 28 Eylül 2012 itibarıyla Rusya’nın en büyük bankası Sberbank çatısı altında hizmet vermeye devam ediyor.

1 Temmuz 2013 itibarıyla ise, Citi’nin Türkiye’deki bireysel bankacılık bölümünü, 600 binden fazla müşteri ve 1.400’e yakın çalışanı ile devraldı.
 
2003 yılında çeşitli finansal hizmetleri aynı çatı altında sunan bir finans süpermarketi oluşturmak amacıyla Denizbank Finansal Hizmetler Grubu kuruldu. Denizbank Finansal Hizmetler Grubu’nda Denizbank’ın yanı sıra beş yerli, üç uluslararası finansal iştirak ile altı yerli finansal olmayan iştirak ve Bahreyn’de bir şubesi bulunuyor.

DenizYatırım, Deniz GYO, DenizPortföy Yönetimi, DenizLeasing, DenizFaktoring, Intertech, DenizKültür, Ekspres Bilgi İşlem ve Ticaret, Deniz Kartlı Ödeme Sistemleri, Açık Deniz Radyo-TV ve Bantaş grubun yerli; Eurodeniz, Denizbank AG ve Denizbank Moscow ise uluslararası iştirakleri.

DENİZBANK DA DOĞRULADI

DenizBank, Emirates NBD ile hisse satışı konusunda görüşmelere başlandığını doğruladı.

Bankadan KAP'a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sberbank, Denizbank'taki hisselerinin Emirates NBD tarafından satın alınması seçeneğini de içerecek şekilde, Denizbank ile ilgili olarak Emirates NBD ile stratejik görüşmelere başladığını belirtmiştir.

Görüşmeler henüz başlangıç aşamasında olup, sürecin nasıl sonuçlanacağı belli değildir. Sberbank, farklı piyasalardaki potansiyel fırsatları düzenli bir şekilde değerlendirmekte olduğunu ve bu konuda önemli bir gelişme olmadıkça başkaca bir açıklama yapılmayacağını da ifade etmiştir"

YORUM YAP

YORUMLAR (0)