Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası, 2018 yılının son toplantısında faiz oranını 25 baz puan arttırarak yüzde 2.25-2.5 bandına yükseltti

ABD Merkez Bankası (Fed), dün başlayan Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) toplantısı sonrası yılın son faiz kararını açıkladı.

Fed, piyasa beklentisine paralel faizde 25 baz puan artışa gitti. Oy birliği ile alınan kararla birlikte gösterge faiz oranı yüzde 2.25'ten yüzde 2.50 seviyesine yükseldi.

Yatırımcılar, bu artıştan ziyade bankanın 2019 stratejisine odaklanmış durumdaydı. Karar sonrası çıkan noktasal grafiğe göre Fed politika yapıcıları 2019'da daha öncekinin aksine 3 yerine 2 faiz artışı öngörüyor. Politika yapıcılar, federal fon faizi için uzun vadeli tahminlerini yüzde 3.0'dan yüzde 2.8'e düşürdüler. Bu değişim, Fed'in nötr faiz seviyesine yaklaştığına işaret etti.

Piyasa ne tepki verdi?

Karar öncesi 5.27 civarında fiyatlanan dolar/TL kuru ilk etapta 5.30'a yaklaştıktan sonra saat 22:16'da 5.2820'de yer aldı.

Açıklaması sonrası ABD borsaları ise düştü. Dow endeksinde kayıp 350 puanı aştı.

"Finansal şartların ekonomik görünüme etkileri izleniyor"

Karar metninde, "Ekonomi için riskler aşağı yukarı dengeli, global ekonomik ve finansal şartların ekonomik görünüme etkileri izlenmeye devam edilecek... Enflasyon hedefe yakın, beklentiler çok az değişti" ifadeleri yer aldı.

Büyüme beklentisi revize edildi

Bu arada Fed, 2018 yılı büyüme beklentisini yüzde 3.1'den, yüzde 3.0'a çekti. 2019 yılı büyüme tahmini de yüzde 2.5'tan yüzde 2.3'e düştü.

ABD Merkez Bankası, 2018 yılı çekirdek enflasyon beklentisini yüzde 2.1'den, yüzde 1.9'a; 2019 yılı için ise yüzde 2.0'dan yüzde 1.9'a revize etti.

Trump, "Faiz artırmayın" diye uyarmıştı

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Merkez Bankasına (Fed) “bir yanlış daha yapmadan piyasaları hissetmesi” çağrısında bulundu.

Trump, Fed’in faiz artırmasının hata olacağına yönelik söylemlerine, banka yetkilileri yılın son toplantısı için Washington’da bir araya gelirken devam etti.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fed’in piyasalardaki likiditeyi daha da azaltmaması gerektiğini savunan Trump, “Fed’deki insanlar bir yanlış daha yapmadan bugün Wall Street Journal’da yayımlanan makaleyi umarım okurlar. Ayrıca, piyasadaki likiditeyi şu anda olduğundan daha düşük hale getirmezler. 50 milyarlık varlık azaltımını durdurun. Sadece anlamsız rakamları takip etmek yerine piyasaları hissedin. İyi şanslar!” ifadelerini kullandı.

Trump’ın atıfta bulunduğu Wall Street Journal makalesi de Fed yetkililerinin parasal sıkılaştırmaya ara vermesi görüşünü desteklemişti. Makalede enflasyon başta olmak üzere çeşitli göstergelerin daha temkinli para politikasını haklı çıkardığı ifade edildi.

Trump bir gün öncesinde  ise yine Twitter adresinden Fed'e uyarıda bulunmuş;  “Fed’in çok güçlü dolar ve fillen sıfır enflasyona, dünyanın patlak verdiği bir ortama rağmen yeniden faiz artırmayı değerlendirmesi inanılmaz. Paris yanıyor, Çin aşağı yuvarlanıyor. Zafere kenetlenin” ifadesinde bulunmuştu. 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)