Fed'in faiz kararı bankalara yarayacak

Fed'in bankaların rezervlerine ödediği faizde büyük payı alan yabancı bankalar ABD'de faiz artırımından en çok faydalanacaklar arasında olacak.

Fed verilerine göre, bankaların Fed'e park ettiği rezervlere ödenen 6.25 milyar dolar faizin yaklaşık yarısını yabancı bankalar aldı. Bu bankalar, ABD'de banka varlıklarının yaklaşık yüzde 15'ini kontrol ediyor.

Fed'in 16 Aralık'ta rezervlere ödediği faizi yüzde 0.25'ten yüzde 0.50'ye yükseltmesiyle, önümüzdeki yıl, bankalara ödenen faiz iki katına çıkabilir. Bu rakam önümüzdeki yıllarda Fed'in faiz artırımlarının devam etmesiyle daha da artabilir.

Yabancı bankalar, rezervlere ödenen faizden varlıklarının toplam içerisindeki payına oranla daha büyük bir pay alıyorlar, çünkü bu bankaların rezervlerdeki payı daha yüksek.

ABD'de şube ve acenteleri olan yabancı bankaların rezervleri 30 Haziran itibariyle 881 milyar dolarken bunun toplam rezervler içerisindeki payı yüzde 35'ti. 2 Aralık itibariyle bu rakam 1.2 trilyon dolara ulaşarak toplam rezervler içerisindeki payı yüzde 47 olmuştu.

ABD'deki yabancı bankalar, analistlere göre, düzenlemeler ve teşvikler nedeniyle yerli bankalara oranla Fed nezdinde daha fazla rezerv bulunduruyor.

ABD'deki bankalar, yabancı kurumlar da dahil olmak üzere, Fed Deposit Insurance Corp.'a (FDIC) yüzde 0.05 ila 0.35 arasında değişen oranda prim ödüyor. Bu prim, bankaların rezervlerini de içerecek şekilde varlıklarına orantılı oluyor. Ancak, ABD'de mevduat toplama yetkisi olmayan bankalar FDIC'ye herhangi bir ücret ödemek zorunda değil.

ABD'de hem yerli hem yabancı bankalar düşük kısa vadeli faiz oranlarından gecelik borçlanıp bu parayı Fed'e daha yüksek bir faiz oranında rezerv olarak park ederek aradaki farkı kar olarak yazıyor. Ancak, bazı yabancı firmalar için bu fark daha büyük olabiliyor çünkü bu bankalar FDIC'ye herhangi bir ücret ödemiyor.

Örneğin, Fed faiz artırmadan önce bankalar federal fon piyasasında gecelik yüzde 0.13'ten borçlanarak, ve bu parayı rezerv olarak Fed'e yüzde 0.25 faizle yatırdıklarında aradaki yüzde 0.12 farkı kar olarak yazıyordu. Yabancı bankalar yüzde 0.12'lik farkın tamamını alabiliyor. Yerel bankalarsa, mevduat sigortaları nedeniyle FDIC'ye yüzde 0.07 ücret ödedikleri için yanlızca yüzde 0.05'lik bir farkı gelir olarak yazabiliyor.

Fed'in faiz artırımından sonra, her iki tip banka da gecelik yüzde 0.35 faizden borçlanıp bu parayı yüzde 0.50 faizle rezerv olarak Fed'e park edebilecek. Bu durumda yabancı bankalar aradaki yüzde 0.15'lik farkı kar olarak yazabilecek. Ancak, yerel bankalar mevduat sigortası ödemeleri nedeniyle yüzde 0.08 farkı kar olarak elde edecek.

Deutsche Bank ve Credit Suisse Group'un 30 Haziran itibariyle Fed hesabında 40 milyar dolar rezervleri bulunuyordu ve bu rezervlerden 100 milyon dolar faiz geliri elde ettiler.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)