Finansal sistemde Türkiye farkı

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Türkiye’nin pandemi dönemindeki dalgalanmalara, müteşebbisleriyle, sanayicisiyle, bankalarıyla finansal açıdan diğer birçok ülkeye göre çok daha iyi adapte olup uyum sağladığını söyledi.

Pandemi sürecinin, dünya genelinde ülke ekonomileri, sektörler için çok ciddi bir sınav niteliğinde olduğuna dikkat çeken Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Ben Türkiye’nin bu süreçteki dalgalanmalara, müteşebbisleriyle, sanayicisiyle, bankalarıyla finansal açıdan diğer birçok ülkeye göre çok daha iyi adapte olup uyum sağladığı kanaatindeyim” dedi.

Bankalar açısından müşteriye hizmetin kesintisiz devam etmesinde ve sistemin hiç aksamadan işlemesinde yıllardır teknolojiye yapılan yatırımların öneminin çok büyük olduğuna dikkat çeken Baştuğ, Hürriyet’ten Sefer Leven'e yaptığı açıklamada, “Burada bizim kendi tarafımızda yaptığımız yatırımların ve uzun yıllara dayalı dijital bakış açımızın rolü gerçekten kritik. Nitekim pandemi öncesinde toplam işlem hacminin yaklaşık yüzde 50’si dijital tarafta yürürken, bu oran pandemi süreciyle birlikte bugün yüzde 58’i geçti. Yüzbinlerce, milyonlarca işlemi, ürün sunumunu düşündüğümüzde bu ciddi bir artış ve aslında altyapınızın bu artışa hazır olup imkân vermesi çok önemli” diye konuştu.

SINAVI BAŞARIYLA GEÇECEĞİZ

Garanti BBVA olarak bu süreçte üzerinde önemle durdukları diğer bir konunun da çalışan sağlığı olduğuna dikkat çeken Recep Baştuğ şunları söyledi: “Bu konudaki gerek sağlık ve çalışma önlemleri gerekse istihdam açısından korumacı yaklaşımımız istisnasız devam ediyor. Bu da tabi böyle bir dönemde çalışan memnuniyetine ve de performansına önemli katkı sağlıyor. Sonuçta insanlık olarak, ülke ve kurumlar olarak bu sınavı da başarıyla geçeceğimiz inancındayım. Biz finansal gücümüzle sonuna kadar ülke ekonomisine, her ölçekten müşterimize katkı sağlamaya, salgınla mücadeleye destek olmaya, bir taraftan da çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını korumaya devam edeceğiz.”

BANKALARDAN EKONOMİYE KATKI

Garanti BBVA olarak başından itibaren bu süreçte güçlü durduklarını ve durmaya da devam ettiklerini belirten Baştuğ, “Bilançomuz bu tür dönemlere hazır durumda. Bundan sonrası için de gerekli tedbirleri alıyor, almaya devam ediyoruz“ diye konuştu.
Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ; “Bu yılın 3. çeyreği pandeminin ekonomiye etkilerini pozitife çevirdiğimiz ve normalleşme yoluna girdiğimiz bir dönem oldu. Yaşadığımız olağanüstü dönemde ülke ekonomisinin ihtiyaç duyduğu katkıyı sağlarken, banka olarak her açıdan güçlü ve sağlıklı kaldığımız bir çeyrek geçirdik.

Yılın ilk yarısında düşük faiz ortamı ve pandemi kaynaklı likidite ihtiyacı sebebiyle erken talep oluştu. Bankacılık sektörü, özellikle tüzel tarafta verdiği destekle ekonomiye çok büyük katkı sağladı” diye konuştu. Haziranda başlayan normalleşme süreciyle tüketici tarafında ertelenen talebin hayata geçmeye başladığını da hatırlatan Recep Baştuğ, “Dolayısıyla bu çeyrek büyümesi geçtiğimiz dönemden farklı olarak yüzde 7 büyüme ile tüketici kredileri tarafında gerçekleşti. Böylece yılbaşından bu yana TL kredi büyümemiz yüzde 25 seviyesine ulaştı. Önümüzdeki dönemde finansal sıkılaşmanın da etkisiyle, kredi büyümesinde normalleşmenin daha belirgin olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)