Garanti BBVA Genel Müdürü’nden enflasyon çıkışı

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, "Bankaların sermaye getirileri yüzde 40'larda, enflasyon yüzde 70, bu sürdürülebilir değil" dedi

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, bankacılık sektöründe sermaye getirilerinin yüzde 40’larda, enflasyonun ise yüzde 70’lerde olduğunu belirterek, bunun sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Garanti BBVA ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından düzenlenen bir basın toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baştuğ, “Enflasyon oranının yüzde 70’e geldiği bir dönemde bankaların gelirleri mutlak değer olarak artıyor ama enflasyonun altında. Dolayısıyla bankacılık sermaye olarak zorlanacak ileriki dönemlerde böyle devam ederse” dedi ve ekledi:

“Çünkü banka kârları, sermaye getirileri yüzde 40’larda, enflasyon yüzde 70, sürdürülebilir değil. Hepimizin temennisi enflasyonun makul seviyelere inmesi. Bankacılık sektörü genel olarak iyi bir sınav veriyor.”

ENFLASYON MUHASEBESİ
Baştuğ, Türkiye’de enflasyon muhasebesi ile alakalı otoritelerde henüz verilmiş bir kararın olmadığını belirterek, “Biz lokal olarak enflasyon muhasebesini şu an uygulayamıyoruz. Fakat IFRS kuralları gereği BBVA enflasyon muhasebesi ile bizi konsolide ediyor. Yani biz Türkiye’de kendi bilançomuzu çıkarıyoruz, onlar buna enflasyonu uygulayarak konsolide ediyor” diye konuştu.

İspanyol banka BBVA CEO’su Onur Genç, Türkiye’de hiperenflasyon muhasebeleştirmesi konusunda Türk yetkililerle görüşme yürüttüklerini belirterek, Türkiye birimi Garanti Bankası’nda ikinci çeyrekten itibaren enflasyon muhasebeleştirmesinin “büyük ihtimalle uygulanacağını” söylemişti.

‘BORSADAN ÇIKMAYACAĞIZ’
Baştuğ ayrıca, Garanti BBVA’nın borsadan çıkmak gibi bir düşüncesinin olmadığını belireterek, “Program normal süresinde bitti, yüzde 85.97 gibi bir orana gelindi. Program orada bitti” dedi.

Garanti BBVA’da ana ortak BBVA’nın payı, tamamlanan gönüllü pay alımı sonunda yüzde 36.1 artarak yüzde 86’ya kadar çıkmıştı. 

"ARTIK ZAMAN SÜRDÜRÜLEBİLİR ADINA AKSİYON ALMA ZAMANI"
Öte yandan WWF-Türkiye'nin Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı beşinci döneminde Garanti BBVA'nın desteğiyle yürütülecek. Beşinci dönemde sebepleri ve sonuçlarıyla orman yangınlarına odaklanmak hedefleniyor.

Baştuğ, iklim krizinin giderek üstesinden gelinemeyecek bir noktaya doğru evrildiğini belirterek, "Dolayısıyla artık zaman sürdürülebilirlik adına konuşmak, tartışmak değil, aksiyon alma zamanı. Biz, Garanti BBVA olarak 16 yıldan uzun süredir işin 'eylem' tarafındayız. Bu konuda gerek Türkiye’de gerekse dünyada birçok ilke imza atarak iş dünyamızın dönüşümüne öncülük ediyoruz. Geçen yıl meydana gelen orman yangınları için 1 milyon adet fidan bağışı yaparak ülke çapındaki seferberliğe katıldık." diye konuştu.

BAŞTUĞ, KONUYA İLİŞKİN ŞUNLARI SÖYLEDİ: 

"Ancak asıl önemli olan yanan ormanların arkasından yapılacak kampanyalar değil, ormanlarımız yanmadan yapılacaklar. Bu nedenle doğal servetimiz ormanlarımızı korumak için 30 yıllık yol arkadaşımız WWF Türkiye’yle yan yana gelerek Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı'nı başlatıyoruz. Amacımız önce ormanlarımızı yangından korumak ve olası orman yangınlarına karşı daha hazırlıklı ve bilinçli olarak birlikte hareket etmek. Orman yangını riskiyle iç içe yaşayan bölgelerde dernek, vakıf, kooperatif, köy muhtarlığı gibi yerel inisiyatifler bu süreçte kritik role sahip. Bu program kapsamında sağlanacak desteklerle, yangın öncesi, esnası ve sonrası olacak şekilde; bu tarz sivil girişimlerin kendi bölgelerinde çok daha etkili olacaklarına inanıyoruz. WWF-Türkiye’yle bu anlamlı projede birlikte yol almaktan çok mutluyuz. Denizlerimizin, ormanlarımızın, geleceğimizin korunması için gereken her yerde olmaya, sürdürülebilir bir dünya için sorumluluk üstlenmeye devam edeceğiz."

YORUM YAP

YORUMLAR (0)