Getir hakkında şok iddialar

Türkiye’nin en değerli şirketleri arasında gösterilen Getir hakkında ABD basınında şoke eden bir analiz yayınlandı

PSMMAG/DIŞ HABERLER

Getir’in Amerika operasyonunda çalışan emekçilerle görüşen Business Insider muhabiri Alex Bitter  Türk şirketinin iş modelinin sürdürülmez olduğunu ve kısa zamanda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabileceğini yazdı.

Getir, 12.5 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak "decacorn" statüsüne ulaşan nadir Türk şirketlerinden biri olduğunda herkes onun iş modelinin ne kadar başarılı olduğundan bahsetti ve övgüler dizdi. Ancak şimdi tablo büyük oranda değişmeye başladı. Şirket karlılıkta yaşanan düşüşü gerekçe göstererek çok sayıda çalışanı işten çıkardı. Geçen ay şirket dünya genelindeki operasyonlarından 4.500 kişiyi işten çıkardı.  

Insider, Getir'de çeşitli pozisyonlarda çalışan beş çalışanla konuştu. Çalışanlar şirketin sahip olduğu iş modelinin ABD için yetersiz olduğunu söyledi. Örneğin kışların sert ve uzun geçtiği Chicago’da elektrikli scooter filosunu kullanmak mümkün olmadığı için tüm araçlar kenara çekildi. Hızlı teslimat için oluşturulan kiralık araç filosu benzin fiyatlarında yaşanan sert yükseliş sonrasında ciddi bir masraf kalemi haline geldi. Şirket artan maliyetler ve operasyon giderleri yüzünden Amerika’daki büyüme planlarını askıya aldı ve çok sayıda çalışanın işine son verdi. Bu durum mali tabloyu geçici olarak düzeltse de geleceğe dair olumsuz sinyaller verdi.

Getir mağazalarında çalışan işçiler, ortamın gergin ve genellikle tehlikeli olduğunu söyledi. Insider ile konuşan üç çalışan, mağaza çalışanlarının bir siparişin kaç ürün içerdiğine bakılmaksızın tüm siparişleri iki dakika içinde paketlemesi gerektiğini söyledi. Bir çalışan, bu yıl bazı mağazalarda hedefin 90 saniyeye düşürüldüğünü söyledi. Çalışanlar Insider'a verdiği demeçte, siparişleri paketlemek için bir veya iki defadan fazla zaman sınırını aşan herkesin kovulabileceğini söyledi.

Kuryeler, siparişleri ne kadar hızlı teslim ettiklerine göre değerlendiriliyor. Yöneticileri ayrıca müşteri puanlarını da dikkate almak zorunda. Üç çalışan, hem New York hem de Chicago'da, kuryelerin siparişleri teslim ederken kaza geçirdiğini haftalık olarak yerel hastanelerin acil servislerine gittiklerini söyledi. Eski bir çalışan, çalıştıkları mağazada kazaların "iki günde bir" olduğunu söyledi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)