İhracatını yüzde 50 artırmayı hedefleyen Akçansa rotasını 2030’a çevirdi

Sektöründe sürdürülebilirlik raporunu ilk yayınlayan şirket olan ve 2030 sürdürülebilirlik yolculuğunu “Gelecek için sorumlu çalışma” prensibiyle açıklayan Akçansa bu yöndeki yatırım ve çalışmalarını sürdürüyor.

ekonomimanset.com 

Türkiye’nin en büyük yapı malzemesi şirketlerinden Akçansa, yeni yatırımlarla büyümeye devam ederken, ihracattaki payını da artırmaya hazırlanıyor. Bu yılın ocak-mart döneminde ihracat gelirini TL bazında yüzde 180 artıran şirket, toplam üretimin yüzde 50'sini ihraç etmeyi hedefliyor. Çimentoda en büyük ihracatçılar arasında olduklarını belirten Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık, "Ürettiğimiz kaliteli çimentoyla ihracatta öne çıkıyor, ülkemizin ekonomisine çok önemli katkı sunuyoruz" dedi. Özellikle ABD'nin güçlü tedarikçilerinden olduklarını vurgulayan Zeki Kanadıkırık, bu alanda ana pazarlarının ABD ve İsrail olduğunu kaydetti.

2021'de 150.8 milyon liralık yatırım yaptıklarını hatırlatan Kanadıkırık, bu yıl da benzer tutarda yatırım hedeflediklerini ifade etti. Atıkların enerjiye dönüşümüne de dikkat çeken Kanadıkırık, Avrupa'nın kaliteli biyokütle atığını alıp enerjiye çevirebileceklerini söyledi. Kanadıkırık, "Atıkların ayrıştırılarak milli değere dönüştürülmesi taraftarıyız. Kontrollü olarak kaliteli biyokütle atığını getirebiliriz" dedi. Geçen yıl Şirketin Çanakkale, Büyükçekmece ve Samsun Ladik’te çimento fabrikaları, Ambarlı ve Çanakkale limanları, Aliağa, Ambarlı, Marmara Ereğlisi ve Yalova terminallerinin yanı sıra 30’a yakın hazır beton tesisi bulunuyor. Sektöründe sürdürülebilirlik raporunu ilk yayınlayan şirket olan ve 2030 sürdürülebilirlik yolculuğunu 'Gelecek için sorumlu çalışma' prensibiyle açıklayan Akçansa, bu yöndeki yatırımlarına da devam ediyor.

Yapay zekayla çimento üretimi

Sürdürülebilirliği odağına alan Akçansa inovasyon ve dijital dönüşüm yatırımlarını da hızlandırdı. bu kapsamda şirketin Çanakkale fabrikasındaki döner fırınlarda ve değirmenlerde yapay zekâ ve bulanık mantık algoritmaları destekli, sensör verileri üzerinden insandan bağımsız yapılan operasyonlarla çimento üretimi otonom olarak yapılıyor. 'Expert Sistem' projesiyle ilk aşamada ürün kalitesinde iyileşme, yüzde 3 kapasite artışı, değişken giderlerde yüzde 1.2 düşüş ve elektrik tüketiminde yüzde 1.1 azalma sağlandı. Akçansa’nın bu alandaki yatırım ve çalışmaları 3 fabrikasını da kapsayacak şekilde genişletildi. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de hazır beton tedarikçisi olan Akçansa'nın mega proje için özel olarak geliştirdiği 1803 Beton, en az 100 yıl bakım gerektirmeyerek ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Güneş enerjisi santrali kuracak

Yenilenebilir enerjide yatırım planlarının sürdüğünü anlatan Zeki Kanadıkırık, şunları söyledi: "Bizim gibi enerji tüketen firmaların yeşil enerji yatırımlarını artırmaları lazım. Bu konuda lisanslamaya ilişkin devletten destek bekliyoruz, yatırıma hazırız. Çanakkale'de elektriğimizin yüzde 22'sini kendimiz üretiyoruz. Rüzgar enerjisinin yanında güneş enerjisi santrali için de çalışmalar yapıyoruz. Rüzgarda da kapasite artışı bekliyoruz. Ürettiğimiz enerjiyi kullanmak istiyoruz."

Yollarda beton kullanımı  mantıklı

Türkiye gibi çimento üretiminde fazlası olan bir ülke için yollarda beton kullanımının oldukça mantıklı bir seçenek olduğunu belirten Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık, “Bu alanda özellikle yerel yönetimler tarafında istekte bir artış görüyoruz. Hem kullanım ömrü hem bakımı hemde dayanıklılığı anlamında beton yollar çok verimli. ABD başta olmak üzere bir çok ülkede kullanılıyor” dedi. 1 Ocak 2022 itibarıyla Türkiye’de Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı beton yolların toplamı 8.1 kilometre. 2022 itibarıyla da yerel yönetimlerin yol ağında beton yol kullanım oranı yüzde 4.5 düzeyinde ve 15 bin kilometre uzunluğunda. Bu yıl 16 ve 17 Kasım tarihleri arasında da ikinci Beton Yollar Kongresi ve Sergisi Ankara’da düzenlenecek.

Yenilikçi ve çevre dostu ürünlerle geleceğe yol alıyor

Aynı zamanda 1915 Çanakkale Köprüsü’nün hazır beton tedarikçisi olan Akçansa’nın özel olarak geliştirdiği ve dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü özelliğine sahip bu mega projede kullandığı 1803 Beton, en az 100 yıl bakım gerektirmeyerek ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. 1803 çimento ile üretilen beton, 1915 Çanakkale Köprüsü ayaklarının denizin içinde kalan keson temel kısımlarında ve yaklaşım viyadüklerinde kullanıldı. Akçansa ayrıca Smart Beton ürünü ile betona yerleştirdiği akıllı sensörler aracılığıyla inşaat aşamasında beton dayanımını anlık takip etti. Şirket daha önce de Yavuz Sultan Selim Köprüsü için, Betonsa markasıyla ‘100+ Beton’ ürününü geliştirmişti. 

Şirketin çevre dostu ürünleri arasında içeriğindeki yüzde 20’ye varan mineral katkı oranı sayesinde, Portland çimentosuna göre yüzde 10 daha az sera gazı emisyonu sağlayan DUOCEM ve yüzde 21-35 oranında mineral katkı içeren SOLIDCEM de bulunuyor. Şirketin Çanakkale limanından uzun yıllardır yurt dışına ihraç ettiği ASTM Type I/II 52,5 çimento ürünü de öne çıkıyor. 

Akçansa aynı zamanda çimento üretiminde klinker kullanım oranını aşağı çekecek olan uçucu kül stoklama ve besleme sistemi yatırımına devam ediyor. Bu yatırım ile bölgede bulunan uçucu külün çimento üretiminde kullanımı sağlanıyor ve bu sayede klinker yerine kullanılacak uçucu kül hem toplam çimento CO2 emisyon değerini azaltıyor hem de atık madde olan uçucu külün geri kazanımı sağlanıyor. 

Sürdürülebilir yarınlar için önemli çalışmalar

Nisan 2022 itibarıyla kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin paylarının yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil 65 şirketten biri olan Akçansa, iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek ve sera gazı salımını azaltmak için sorumluluk üstleniyor. Şirket, belirlediği emisyon hedeflerinde daha hızlı ilerlemek ve iklim stratejisini güçlendirmek üzere UN Global Compact liderliğinde yürütülen İklim Hedefi Hızlandırma Programı’na katıldı. Akçansa, 6 ay sürecek program boyunca farklı ülkelerden programa dahil olan şirketler ile iyi uygulamaların üzerinde çalışma imkanı bularak yol haritasını daha güçlendirmeyi hedefliyor. 

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusuna da hassasiyetle yaklaşan şirket, 2021-2022 döneminde yer aldığı UN Global Compact’in ‘Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’ kapsamında çalışmalar yapıyor.

İnsanı merkeze alan projeler ile “iyi bir komşu” olma hedefi

Akçansa, faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde insanı merkeze alan faaliyetleri ve ‘iyi bir komşu olma’ anlayışı ile toplumun her kesiminin ihtiyaçlarını önemsiyor ve yaşam kalitesini yükseltmek, daha güvenli ve refah dolu bir dünyanın oluşumuna katkı sağlamak amacıyla projeler geliştiriyor.

Çocukların farklı eğitim başlıklarında farkındalık kazanlamarına yönelik hazırlanan sosyal sorumluluk projesi Benim Mahallem’in altıncı senesinde, 23 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında Ezine’deki ilk ve orta okullarda 6-14 yaş grubu 1000 öğrenciye ‘Atık ve Geri Dönüşüm’ ile ‘Cinsiyet Eşitsizliğine Dayalı Akran Zorbalığı’ konularında eğitim verildi. Çocukların kendileri ve çevreleri ile olan iletişimleri ile arkadaşlık ilişkilerinde duyarlılıklarının artmasını amaçlayan proje kapsamında Çanakkale, İstanbul, Samsun ve İzmir’de yapılacak eğitimler ile 15 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

2030 Sürdürülebilirlik Hedefleri doğrultusunda bulunduğu tüm bölgelerde değer oluşturacak projeleri odağına alan şirket, ‘iyi bir komşu olmak’ vizyonu ile hayata geçirdiği ‘Benim Mesleğim Senin Seçimin’ projesini de Samsun’da başlattı. Proje kapsamında Samsun Ladik Akpınar Fen Lisesi öğrencileri ile bir araya gelen Akçansalı mühendisler, meslek seçimlerini ve iş hayatındaki deneyimlerini üniversiteye hazırlanan öğrencilerle paylaştı. 

Bu yıl 55. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Akçansa Büyükçekmece Fabrikası ise, bulunduğu bölge için Benim Mahallem projesi dahil olmak üzere imza attığı yenilikçi projeleri ve düzenlediği Komşu Konseyi toplantıları ile geleceğe tüm paydaşlarıyla yol alıyor. 

Akçansa 2030 Sürdürülebilirlik Hedefleri 6 Odak Alan

“İş Sağlığı ve Güvenliği’nde Mükemmelliğe Ulaşmak”, “Çevresel Ayak İzimizi Azaltmak”, “İnovasyon ve Dijitalleşme”, “Döngüsel Ekonomi”, “İyi Bir Komşu Olmak”, “İnsan, Uyum ve Şeffaflık” 

o   İş Sağlığı ve Güvenliğinde mükemmelliğe ulaşmak

§  Sıfır Kaza

o   Çevresel ayak izimizi azaltmak

§  CO2 emisyonlarının azaltılması, 

§  Çevresel performansın iyileştirilmesi

§  Yenilenebilir enerji kullanımının artırılması

o   İnovasyon ve Dijitalleşmede artan bir ivme ile çalışmalarımızı sürdürmek,

§  Çimento ve betonda klinker kullanımının azaltılması

§  Otonom üretim ile faaliyet gösteren tesis sayısını yükseltme,

§  Üretim sürecindeki yenilikçi dijital dönüşüm uygulamaları ile enerji maliyetlerini optimize etme

o   Döngüsel ekonomiyi daha da etkinleştirmek,

§  Alternatif yakıt kullanımında yüzde 35 hedefi

§  Alternatif hammadde kullanımında yüzde 15 hedefi

o   İyi bir komşu olmak,

§  Kurumsal Sosyal Sorumluluk 

§  Gönüllülük Çalışmaları

§  Sosyal etki analizlerinin gerçekleştirilmesi

o   İnsan odaklılık, uyum ve şeffaflık konularına hassasiyetle eğilmeyi sürdürmek 

§  Benzersiz çalışma kültürü 

§  Etik eğitimleri

§  Kadın istihdamını destekleme

§  Beyaz yakada yüzde 30 ve yedekleme doluluk oranında yüzde 40 kadın hedefi 

§  Tüm değer zinciri boyunca sürdürülebilirliğin yaygınlaştırılması

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)