İzmir, uluslararası standartlarda temassız ulaşım çözümüyle turist dostu akıllı kentler arasında

İzmir; Londra, New York ve Madrid gibi turist dostu kentler kervanına katıldı…

Toplu ulaşımda geçişlerin temassız banka ve kredi kartları ile gerçekleşmesi dünyada gitgide yaygınlaşmakta. İzmir de geçtiğimiz ay içerisinde, hayat kolaylaştıran bu uygulamayı kent sakinlerine ve ziyaretçilerine sunduğunu ve dolayısıyla Londra, New York ve Madrid gibi turist dostu kentler kervanına katıldığını açıkladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Visa iş birliğinde yürütülen çalışmaları Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel ile konuştuk.

Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Visa, İzmir’de toplu ulaşımda uluslararası standartlarda temassız ödeme hizmeti sunmaya başlandığı duyurdu. Bu çalışmanızdan bahseder misiniz?

Evet, ocak ayında bu yeniliği hayata geçirdiğimizi duyurduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yürüttüğümüz uyumlu iş birliğinin sonucu olarak başlattığımız ve yakında tüm kente yayılarak şehrin değerini daha da artıracak bu yenilikte katkımız olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. İzmirim Kartların yanı sıra yurt içi ve yurt dışı temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartların da kullanılabileceği bir sistem bu. Şimdi, ilk etapta İş Bankası tarafından sağlanan kart kabul altyapısı ile ilk olarak Adnan Menderes Havalimanı otobüs hatlarında devreye girdi. Yazın bu uygulamanın tüm şehre yayılması için çalışmalarımızı son hızıyla sürdürüyoruz.

Visa toplu ulaşımda ödeme sistemleri konusunda nasıl çalışmalar içerisinde?

Toplu ulaşımda dijital ödemelerin kabulü konusunda uzun yıllara dayanan başarılı bir geçmişe sahibiz. Visa olarak, daha önce Londra, New York ve Madrid gibi metropollerin de aralarında bulunduğu 450’yi aşkın şehirde gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri sayesinde toplu ulaşım kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlara açılmıştı. Tabii ki bu projeleri, ulaşım operatörleri, kamu ve özel sektör ile teknoloji iş ortaklarıyla çalışarak hayata geçiriyoruz. Bu uygulamalarla milyonlarca kişiye bambaşka bir şehir içi ulaşım deneyimi sağladık. Türkiye’de ve dünyada daha fazla şehirde, daha fazla kişiye bu olanağı sunmak için çalışmalarımız sürüyor. 

Bu uygulamanın insanlara ne gibi faydalar sağladığından bahseder misiniz?

Visa’nın akıllı ulaşım çözümü yolcular için daha pürüzsüz, sorunsuz bir deneyim sağlıyor. Hepimizin bildiği gibi, pandemi koşulları sonucunda temassız kartlı ödemeler tüketicilerin en çok tercih ettiği ödeme yöntemi haline geldi. Bu sistem sayesinde cebinizde yer alan temassız kartınız ya da cep telefonunuzdaki mobil cüzdanınızla ödeme yaparak, toplu taşıma araçlarından faydalanabiliyorsunuz. Ulaşım için kart almaya, bu kartlara yükleme yapmaya, bunlar için para taşımaya ya da sıraya girmeye artık gerek yok. Hele de bir turist olduğunuzu yabancı bir şehirde gezindiğinizi düşünün. Hangi ulaşım kartı kullanılır, bu kart nereden alınır, nasıl yüklenir, ne kadar yükleme yapmak gerekir, kalan bakiye ne olacak? Cüzdanındaki kartını çıkarıp, okuyucuya okutup araca binmek varken, tüm bu sorular turistler için birer engel, birer pürüz aslında. Bir şehrin turist dostu olabilmesi için şehir içi ulaşımda bu kolaylığın sağlanması gerekiyor. Çok sayıda yerli ve yabancı turist için bir cazibe merkezi olan İzmir de bu uygulamayla dünya standartlarında turist dostu akıllı kente dönüşüyor.  

Hayata geçirilen bu çözüm ne gibi yeni özellikler taşıyor?

İzmir’de devreye alınan yeni çözüm ile, kartı ihraç eden kuruluşun ayrı bir anlaşma yapmasına gerek kalmaksızın, offline profilli temassız kartların yanı sıra, online veya offline çalışan yurt içi/yurt dışı tüm kredi ve banka kartları ile ön ödemeli kartlar, toplu ulaşımın tüm mecralarında ve aktarma sistemi dahilinde kabul edilebilecek. Böylece, kart sahipleri ceplerindeki kartları ulaşımda sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek.

Aynı zamanda dünyadaki uygulamalardan farklı olarak, ülkemizde pandemi döneminde zorunlu hale gelen HES kodu uygulaması için yapılan geliştirme sayesinde kredi, banka ve ön ödemeli kartları için İzmirimkart web sitesinde kolayca HES kodu eşleştirmesi yapılabiliyor. Son olarak, İzmir’de tüm kartlar İzmirimkart ile aynı ücret tarifesi ile kullanılabiliyor.

Dünya standartlarında turist dostu akıllı kent

İzmir’de projenin pilot uygulaması, ilk olarak Karşıyaka Mavişehir, Alsancak Cumhuriyet Meydanı, Bornova Metro ve Buca Şirinyer aktarma merkezleri ile Adnan Menderes Havalimanı arasında çalışan 200, 202, 204 ve 206 numaralı ESHOT hatlarında başladı. Yeni uygulama, kademeli olarak diğer hatlarda ve yaz aylarından itibaren ise kent genelindeki tüm toplu ulaşım araçlarında ve 120 Dakika Aktarma Sistemi dahilinde kullanılabilecek.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)